“Dlaczego gluten wywołuje niedoczynność tarczycy?”

styczeń 5, 2017 by
Kategoria: Tarczyca

Zacznę od doprecyzowania. Gliadyna, która jest częścią składową glutenu, będąca prolaminą pszenicy, wywołuje efekt w postaci choroby autoimmunologicznej. Ta z kolei powoduje obraz funkcjonowania tarczycy w fenotypie wyraźnej niedoczynności. Podobnie dzieje się z sekaliną i hordeiną, będącymi prolaminami odpowiednio żyta i jęczmienia.

http://www.zespoldowna.info/kukurydza-glutena-moze-to-wszystko-znow-problem-mikrobioty.html

Przypomnę, że każde zboże ma inną prolaminę, która różni się zbadaną toksycznością :

zboże prolamina toksyczność
pszenica, orkisz gliadyna wysoka
żyto sekalina wysoka
jęczmień hordeina wysoka
kukurydza zienina UWAGA: w połączeniu z GMO, hybrydyzacją i stosowanymi środkami ochrony roślin jest ona traktowana jako produkt wysoce szkodliwy
owies awenina dyskutowana
ryż oryzeina niska
proso panicyna niska
sorgo kafirina niska
     

http://www.celiakia.pl/gluten/

Dziś, pszenica i jej odmiany, jęczmień, żyto są uznane jako wysoko toksyczne zboża, gdy w przypadku pozostałych trwa dyskusja. Innym tematem jest kukurydza, która z różnych przyczyn zaczyna być jednoznacznie traktowana jako produkt toksyczny.

Jak to się dzieje, że spożywanie glutenu powoduje problemy z niedoczynnością tarczycy? Odpowiedź jest bardzo prosta:

1.Gluten, a w szczególności prolaminy (przede wszystkim pszenicy, jęczmienia, żyta) są podobne molekularnie do transglutaminazy, enzymu który z dużą koncentracją znajduje się w tarczycy . W wyniku błędnego rozpoznania tzw.mimikry molekularnej, organizm rozpoznaje transglutaminazę jako gliadynę, czyli tarczyca traktowana jest jako szkodliwy gluten.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Celiakia

Jeżeli podajemy gluten to antyciała stale atakują tarczycę. Jak jest to opisywane w raportach naukowych, stan taki może trwać nawet do 6 miesięcy po konsumpcji glutenu.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19014325

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25820446

2.Dotyczy to każdego rodzaju glutenu pochodzącego z pszenicy/orkiszu, jęczmienia i żyta. W pozostałych przypadkach nie stwierdzono takiego faktu jednoznacznie.

Warto przy tej okazji też zadać pytanie odmienne: czy mając niedoczynność tarczycy można konsumować gluten?

Z powyższej perspektywy wynika jednoznacznie, że NIE. Pozostaje zatem bezpieczna konsumpcja quinoi, gryki i prosa, a u niektórych osób także owsa. W przypadku niedoczynności tarczycy problemem może być przede wszystkim to, że obecność glutenu może modyfikować stan zapalny, a przez to prowadzić do pogłębienia problemów z tarczycą, z jej nieefektywnością działania, choć dana osoba nie musi wykazywać symptomów wrażliwości na gluten! Może to oznaczać KONIECZNOŚĆ ZWIĘKSZANIA DAWEK LEKÓW REGULUJĄCYCH PRACĘ HORMONÓW TARCZYCY. Ten etap to problem choroby Hashimoto, autoimmunologicznej choroby tarczycy, będącej skutkiem między innymi glutenu.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2111403/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12823288

Na koniec wróćmy do mimikry molekularnej i mikrobioty, tak obecnie przeze mnie uwielbianej. Jeżeli popatrzymy na jej mechanizmy mamy następujący obraz:

1.Mamy bakterię o nazwie Yersinia https://pl.wikipedia.org/wiki/Yersinia , która funkcjonuje w jelitach (występują też podobne wskazania, co do Borrelii, Clostridii,Rickettsia prowazekii, Helicobacter pylori)

2.Poprzez działanie glutenu i czynniki predyspozycyjne jak polimorfizmy genetyczne, dieta, czynniki środowiskowe, antybiotyki i szczepienia, następuje rozszczelnienie jelit. W efekcie Yersinia dostaje się do krwioobiegu, a poprzez niego do każdej części ciała

3.Budowa Yersinii jest zbliżona do receptorów TSH, o których wiecie ale i tyreoglobuliny (TG),  peroksydazy tarczycowej(TPO), symportera sodowo-jodowy (NIS). Stąd mamy olbrzymią ilość elementów wpływających na funkcjonowanie tarczycy, podobnych do glutenu, które są atakowane przez własny mechanizm obronny człowieka. W każdym z tych przypadków może dojść do deregulacji pracy tarczycy, chociażby przykładowo poprzez zahamowanie pracy receptorów TSH.

4.Jeżeli popatrzymy jak duża część dzieci z ZD i autyzmem ma problemy jelitowe wywołane powyższymi bakteriami, stany zapalne jelit, dysbiozę bakteryjną, nieszczelne jelita to ten mechanizm toksycznego działania glutenu na nasze dzieci wydaje się być konieczna do rozważenia.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27307072

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4036413/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tyreoglobulina

https://pl.wikipedia.org/wiki/Peroksydaza_tarczycowa

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1469-0691.2001.00221.x/full

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16571084

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15671776

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3533323/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21061092

http://jeffreydachmd.com/2014/01/hashimotos-thyroid-disease-molecular-mimicry/

http://jeffreydachmd.com/2013/03/wheat-gluten-leaky-gut-and-autoimmune-disease-by-jeffrey-dach-md/

http://www.nytimes.com/2013/02/24/opinion/sunday/what-really-causes-celiac-disease.html

Komentarze

1 Komentarz do ““Dlaczego gluten wywołuje niedoczynność tarczycy?””
  1. mar173 pisze:

    Teraz już wiadomo skąd u mnie skrajnie wysuszone dłonie po owsiance (mieszanka owsa, jęczmienia i.in.), do tego silna depresja. Nie jem dłuższy czas owsianki, z węglowodanów tylko gryka, ryż i nagle nie muszę smarować dłoni kremem, i odchodzi negatywne myślenie, człowiek zaczyna pracować wydajnie i co najważniejsze chce się żyć, i zdobywać, uczyć się, tworzyć…

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...