Dlaczego w suplementach jest tak dużo różnych substancji? – pytacie

sierpień 19, 2010 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Cóż, wiedza o funkcjonowaniu naszego organizmu jest coraz większa. Człowiek dowiedział się w końcu, że połykanie np. czystego selenu, czy też cynku nic mu nie da. Chcąc uzyskać maksymalny efekt poszczególne składniki muszą być podawane z innymi aby te mogły wspomóc  rozkład i wchłanianie tych pierwszych w organizmie.

Innym powodem jest też kwestia uzupełniania wielu składników, gdy są one podawane w bardzo małych dawkach. Znacznie łatwiej jest je połączyć w jednej dawce i tak podawać całe spectrum.

Jak rozróżnić zatem jakość suplementów? Pytanie te jest o tyle istotne, gdyż pod rożnymi pozorami oferowane są produkty, które nie spełniają bazowych parametrów a są zachwalane jako ”wspaniałe”. ja po prostu patrzę na dawki i typ składnika. Najlepszym przykładem niech będą probiotyki, których liczba na rynku jest olbrzymia. Ich rozróżnienie jest o tyle proste, że o jakości decyduje liczba bakterii, ich szczep oraz liczba szczepów. Podobnie jest z ginkgo, które jako produkt wciąż i uparcie jest sprzedawane jako produkt poprawiający pamięć, choć tak do końca nie jest. W ZD ginkgo jest substancją istotną w redukcji poziomu GABA. Na polskim rynku znajduje się duża liczba preparatów, ale tak na prawdę jedynie kilka spełnia normatywy w zakresie minimalnego poziomu. Zatem wybór wydaje się prosty, jeżeli wiemy jaki poziom ekstraktu uważany jest za leczniczy szukamy i wybieramy tylko taki preparat, który spełnia ten normatyw.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...