EGCG zmienia dysmorfologię twarzy

Marzec 1, 2021 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

To nie jest pierwsza taka informacja. Można powiedzieć, że jest ona bardziej precyzyjna niż te które były do tej pory…ale potwierdza to co wcześniej dla wielu było dyskusyjne: EGCG WPŁYWA NA WYGLĄD TWARZY DZIECKA Z ZESPOŁEM DOWNA.

https://www.nature.com/articles/s41598-021-83757-1

Jak piszą autorzy tego raportu:

“Suplementacja GTE-EGCG (polifenolami herbaty zielonej zawierającymi EGCG) wiązała się ze zmniejszeniem dysmorfologii twarzy u dzieci z ZD, gdy leczenie stosowano w pierwszych 3 latach życia. Jednak wyższe dawki GTE-EGCG zaburzały normalny rozwój i zwiększyły dysmorfologię twarzy zarówno u myszy trisomicznych, jak i euploidalnych. Dochodzimy do wniosku, że GTE-EGCG moduluje rozwój twarzy z efektami zależnymi od dawki.”

Upraszczając ten wpis potwierdzę:

1.EGCG stosowane od urodzenia do 3 roku życia wpływa na kształt i cechy twarzy dziecka z ZD

2.Jest to efekt zależny od dawki.

3.Wpływ na wygląd twarzy uzyskuje się poprzez zmiany jakie wywołuje w szkielecie czaszki twarzowej EGCG, wpływając na rozwój kości.

4.Efekt uzyskano głównie w wieku do 3 roku życia.

5.Autorzy wskazują, że nadmierna dawka nie daje takiego efektu, a może być mechanizmem rozregulowującym rozwój dziecka.

Moje wnioski:

Im szybciej EGCG jest podane tym lepsze uzyskuje się efekty. Istotne jest od kiedy zaczyna się suplementację. Im szybciej tym efekty są lepsze i w holistycznym układzie. Im dziecko starsze tym zasięg oddziaływania EGCG jest inny.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...