Ekstrakt z pestek winogron pomaga w walce z leukemią

Grudzień 4, 2009 by
Kategoria: Dieta, Krew i leukemia

1

Otrzymaliśmy kolejną informację z American Association for Cancer Research dzięki portalowi Eureka Alert! dotyczącego leukemii i sposobów na jej leczenie. Dzisiaj o o ekstrakcie z pestek winogron.

FILADELFIA:

Według badaczy z University of Kentucky ekstrakt z pestek winogron zmusił doświadczalne komórki leukemii do “popełnienia samobójstwa”. Zauważyli, że w ciągu 24 godzin, 76% komórek leukemii zostało zniszczonych po poddaniu ekstraktu. Badacze, którzy opublikowali swoje odkrycie 1 stycznia 2009 w wydawnictwie Clinical Cancer Research, a journal of the American Association for Cancer Research, wskazują, że ekstrakt aktywuje JNK, proteinę, która reguluje  ścieżkę apopteozy.

Podczas, gdy ekstrakt z pestek winogron pokazuje dużą aktywność w licznych doświadczalnych komórkach rakowych wliczając skórę, piersi, płuca, żołądek czy prostatę, to tak naprawdę nikt nie sprawdzał jego aktywności w rakach typu hematologicznego, ani żadny mechanizm tej aktywności nie został wcześniej zaprezentowany. Dopiero wyniki tych badań pozwalają na myślenie o włączeniu ekstraktu z winogron do protokołów leczniczych w rakach hematologicznych, podkreśla Xianglin Shi, Ph.D., profesor w  the Graduate Center for Toxicology at the University of Kentucky. Wskazuje też: “…że, to co każdy szuka musi być czynnikiem wpływającym na komórki rakowe, ale pozostawiającym w spokoju normalne komórki i jedynie ekstrakt z pestek winogron spełnia te oczekiwania!”. Dodaje jednak, że badania nie są jeszcze na tym etapie, aby powiedzieć, że należy jeść winogrona, pestki albo skórki winogron aby wykluczyć raka. “Oczywiście badania są wielce obiecujące, ale wciąż jest za wcześnie aby powiedzieć, że są ukończone!”

Badania w tym kierunku są śledzone bardzo intensywnie ze względu chociażby na fakt, iż w USA w 2006 roku odnotowano 118 310 przypadków raka typu hematologicznego-leukemię, chłonniaki, szpiczaki – co już jest uważane niemalże za epidemię. Stąd wskazania i zainteresowanie jedzeniem warzyw i owoców, gdyż mogą pomóc w zapobieganiu tej choroby.

Shi jako badacz prowadzący już wcześniej wskazał na substancję nazywaną proanthocyanidins (typ flawonoidu)występującą w owocach, która jednoznacznie wspomaga nas w walce z rakiem. Shi także prowadząc badania na jabłkiem, zauważył, że flawonoidy występujące w skórce mają bardzo silne właściwości antyutleniające, które to prowadzą do obumierania niektórych komórek rakowych.

Badacze pod jego kierunkiem skupiają się obecnie nad zamknięciem badań farmakologicznych i genetycznych określających apopteozę komórek poddanych działaniu ekstraktu. Zauważyli już aktywację ścieżki JNK, która to prowadzi do podregulowania Cip/p21, który to kontroluje cykl komórki. We wszystkich badaniach pojawiają się pozytywne wyniki, które jednoznacznie prowadzą do wniosku, że ekstrakt z pestek winogron jest najlepszym naturalnym środkiem, który jak zauważają posiada wiele względnie ważnych właściwości.

Komentarze

1 Komentarz do “Ekstrakt z pestek winogron pomaga w walce z leukemią”
  1. Maciej pisze:

    Olej z winogron ma KATASTROFALNY stosunek Ω3/Ω6, działa wybitnie pro-zapalanie (na zdrowy organizm!). Nie dawajcie się wkręcać w kupowanie odpadów poprodukcyjnych z win/ soków, nie mają co zrobić z nasionami więc “naukowcy” SPONSOROWANI wymyślą wszystko żeby wcisnąć ludziom odpady jako “lecznicze” wyroby.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...