Fluoksetyna cz.18 dzięki Richardowi o skutkach ubocznych

sierpień 21, 2012 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Nie daje mi spokoju temat fluoksetyny i skutków ubocznych. Sam nie potrafiłem nic znaleźć, a twierdzenia szanowanych przeze mnie lekarzy były bardzo zdawkowe i niepełne, opierały się jedynie na “słyszałem”. Ale Richard jest niezawodny!

Richard poszukiwał badań i informacji związanych z podawaniem fluoksetyny na naszym poziomie do 20 mg. Jak się szybko okazało, takich dawek nikt nie badał, a większość danych dotyczy: chronicznego podawania leku tytułem depresji na poziomie minimum 40 mg dziennie a często na poziomie 80 mg  w przedziale czasowym przekraczającym znacznie roczne podawanie u człowieka.

To na co z pewnością należy zwrócić uwagę to kwestia wątroby. Jak każdy lek, może fluoksetyna wpływać negatywnie na nią. Co jest intrygujące pewne badania były przygotowane w Polsce w Gdańsku!!! i na nie wiele innych badań powołuje się.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/21602599/

Ich konkluzja to: podawanie fluoksetyny w kontekście depresji z pewnością wywołuje uszkodzenia wątroby.

Inne badanie, które mówi o ewentualnych problemach, wiąże podawanie dużej ilości fluoksetyny z deregulacją snu i bezsennością.

Nadmieniam za Richardem jedynie te dwa wskazania, gdyż one były badane na różnych dawkach, i choć w układzie długotrwałym, to mogą przekładać się na nasze protokoły.

Ponieważ pozostałe zastrzeżenia są typowe dla “wszystkich” leków, jak i odnoszą się do typowych dla leczenia depresji dużych dawek leku Richard przesłał mi link do pełnego zestawu możliwych interreakcji, aby być po prostu świadomym możliwych przeciwskazań:  http://anxiety.emedtv.com/m/fluoxetine/precautions-and-warnings-with-fluoxetine.html

Komentarze

1 Komentarz do “Fluoksetyna cz.18 dzięki Richardowi o skutkach ubocznych”

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...