FOXP2, apraxia, mówienie czyli dlaczego należy używać kurkumy i DHA

lipiec 14, 2021 by
Kategoria: Odporność

FOXP2 to gen odpowiedzialny za mówienie. Apraksja to zaburzenie ruchów, ale i mowy typowe dla choroby Alzheimera powiązana z genem FOXp2. Do tego należy dodać histaminę i mamy problem w kluczowych punktach zdefiniowany.

FOXP2 jest genem w autyzmie, ale i w ZD dzięki DIXI, który określa się jako głównego kandydata różnicującego zdolność do produkcji mowy u poszczególnych osób. Jest specyficznie powiązany z ilością histaminy w mózgu. W ZD DIXI wskazuje, że jest jej za mało i ma to związek z apraksją i chorobą Alzheimera.

https://www.zespoldowna.info/foxp2-czyli-o-mowieniu-cz-3-histamina.html

Wyhamowując aktywność genu RCAN1 możemy wpłynąć na jakość jego funkcjonowania w ZD o czym pisałem poniżej.

https://www.zespoldowna.info/foxp2-czyli-o-mowieniu-cz-2.html

https://www.zespoldowna.info/foxp2-czyli-o-mowieniu-cz-1.html

W tych opracowaniach wynikało jedno: FOXP2 to głównie problem “mózgu”  łączony z apraksją werbalną i niskiej histaminy tamże w ZD powtórzę się.

Wróciłem jednak do tematu z perspektywy autyzmu i pojawiających się raportów w tym temacie. Już w 2009 roku zauważono jeden fakt: ”Stan zapalny jelit, złe wchłanianie różnych mikroelementów może prowadzić do neurologicznych anomalii”. W efekcie tzw. apraksja werbalna staje się w autyzmie celem terapeutycznym w kierunku mówienia. Skutecznym wsparciem w tym kierunku staje się witamina E, karnityna oraz DHA.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19623831/

Zadawałem sobie pytanie: dlaczego to? Patrząc na efekt suplementacji DHA połączony z miksem tokoferoli jako witaminą E oraz kurkumą w dużych ilościach nagle uzyskiwaliśmy duże postępy w mówieniu. Wręcz taka terapia u dzieci 2-3 letnich jest niemalże ostatnio obowiązkowa. Zawsze pisałem, że to dzięki neurogenezie, zbijaniu stanów zapalnych i…nie umiałem de facto powiedzieć nic więcej chyba że o pozytywnym jeszcze wpływie tych supli na RCAN1 co mogłoby oznaczać zmniejszenie jego aktywności.

https://www.zespoldowna.info/dlaczego-dzieci-z-zespolem-downa-nie-mowia-czyli-o-leczeniu-mowienia.html

https://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-produkcja-slow.html

Po wielu panelach genetycznych, po rozwiązaniu w ZD wielu “zagadek” związanych ze stanem zapalnym, nagle to co jest skrajnie trudne w tym temacie stało się bardzo proste.

1.Gdy pisze się o mówieniu w autyzmie to mówimy przede wszystkim o….zdrowych jelitach. Tak samo powinniśmy mówić w ZD. Nie tylko mózg determinuje mówienie, ale i jelita i ich stan zapalny.

2.Stan zapalny ogranicza wchłanianie mikro- i makroelementów, gdyż np. jest za dużo histaminy pokarmowej, choć w mózgu jest jej za mało.

3.To wyjaśniałoby skuteczność działania witaminy E, DHA, kurkumy karnityny które redukują stan zapalny poprzez działanie antyhistaminowe przecież.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29504360/

4.Braki witaminy E, karnityny, DHA są ściśle związane z apraksją werbalną. Apraksji towarzyszy wysoki poziom histaminy i wszystko powoli zaczyna układać się w całość i dodajemy tutaj kurkumę.

HISTAMINA TO STAN ZAPALNY, TO APRAKSJA, ALE I ZAPOMINANIE TEGO CZEGO SIĘ NAUCZYLIŚMY I TEGO JAK TO WYKORZYSTAĆ.

Zwiększenie histaminy w mózgu to jedno, redukcja histaminy w jelitach to drugie. Obie ścieżki prowadzą do poprawy zdolności do mówienia i każda terapia, która do tego prowadzi jest oczekiwana, w tym dieta. Czyli znów wracamy do jednego: zdrowe jelita, zdrowe ciało i mózg…i jest mówienie.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19623831/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...