Suple na mówienie…suplementy najprościej jak można.

Na ten temat pisałem najczęściej, najwięcej a i tak jest czarną magią, czymś najbardziej wątpliwym i trudnym. Zatem zacznę od końca.

FOXP2…by go wyregulować konieczne jest zastosowanie: luteoliny, rutyny…o ile nie ma się polimorfizmów genu COMT. W drugim rzędzie ubiquinol i PQQ by podkręcić chociażby BDNFy. Każde z tych dzieci, które ma stany zapalne świetnie reaguje na tą terapię.

http://www.zespoldowna.info/foxp2-czyli-o-mowieniu-cz-1.html

http://www.zespoldowna.info/foxp2-czyli-o-mowieniu-cz-2.html

http://www.zespoldowna.info/foxp2-czyli-o-mowieniu-cz-3-histamina.html

Jeżeli do tego dorzucimy kurkumę jako czynnik antyzapalny i antyhistaminowy to zrobiliśmy dużo. W tym ujęciu zdrowe jelita bez czynników inicjujących stany zapalne to klucz, więc warto wrócić do tego wpisu:

http://www.zespoldowna.info/suple-na-jelitasuplementy-najprosciej-jak-mozna.html

Teraz należy zatrzymać się na chwilę przy genie CBS.

http://www.zespoldowna.info/potwierdzenie-koncepcji-potrojenie-genu-cbs-jest-konieczne-i-wystarczajace-dla-wystepowania-typowych-fenotypow-w-zespole-downa.html

Nikt tego precyzyjnie nie wyjaśnił, ale przy podawaniu fosfatydyloseryny, ubiquinolu, PQQ, witaminy B6 ponad 30% dzieci z ZD nagle zmienia wzorce komunikacji i zachowań. Dla mnie jest to ewidentnie związane z dodatkowymi polimorfizmami genu CBS i PDXK…być może SUOX, ale są to sytuacje, gdy praktycznie bez “wcześniejszego uprzedzenia” dziecko się zmienia po zastosowaniu tego podejścia….szok. Ja bym dodał do tego DHA mimo wszystko.

http://www.zespoldowna.info/fosfadyloseryna-a-moze-jednak-czysta-l-seryna.html

http://www.zespoldowna.info/fosfatydyloseryna-podawac-czy-nie-podawac.html

http://www.zespoldowna.info/czy-wiesz-ze-gen-cbs-potrzebuje-seryny-i-witamine-b6.html

Teraz przyznam się do jednego, pojedynczego mechanizmu kreującego mowę. Mają na to wpływ problemy anatomiczne w mózgu naszych dzieci. Poczytajcie te linki poniżej.

http://www.zespoldowna.info/istota-biala-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-istota-biala.html

http://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-istota-szara.html

http://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-produkcja-slow.html

http://www.zespoldowna.info/janek-pod-lupa-czyli-bilans-po-90-miesiacach-zycia-hipokamp.html

http://www.zespoldowna.info/istota-biala-poziom-niepelnosprawnosci-intelektualnej-zmienia-sie-wraz-z-wiekiem-u-osob-z-zespolem-downa.html

Zatem bez cerebrolizyny, dobrej neurogenezy, dużej ilości magnezu dostępnego dla mózgu, świetnej metylacji powyższe metody zawsze będą miały ograniczone działanie. Widać tez pewien podział między dziećmi z ZD:

-ta pierwsza grupa to te ze stanem zapalnym jelit i one głównie wymagają procedur jak wyżej

-ta druga to dzieci z dysfunkcja neuroprzekaźników i tutaj DHA, odpowiednia metylacja (ścieżka choliny), wsparcie olejem z krylla i kurkumą daje nieproporcjonalnie większe efekty…ale wszędzie i tak tematem są mitochondria, gdyż zbyt mało energii ogranicza metabolizmy….skomplikowane, powiązane.

Na koniec z mojego doświadczenia, precyzyjne wnioski jak to działa:

1.Dzieci dostające w odpowiednim wieku do 28 miesiąca cerebrolizynę mówią.

2.Dzieci dostające duże dawki kurkumy z DHA i MCT w odpowiednim wieku, 14-26 miesięcy, w dużej części mówią.

3.Dzieci mające stany zapalne jelit po otrzymaniu ubiquinolu, PQQ w wieku 12-26 miesięcy zaczynają mówić.

4.Testujemy teraz luteolinę z rutyną i efekty są podobne do zastosowania kurkumy z DHA.

Jeżeli ktoś ma inne doświadczenia proszę podzielcie się w komentarzu.

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “Suple na mówienie…suplementy najprościej jak można.”
 1. Anna pisze:

  Zaglądam do Pana bo ZD jest troszeczkę zbliżony (jesli można tak to ująć) do ZW. Moje dziecko na Zespoł Williamsa,slabo z mową. Czy natkął się Pan na suplementy, które mogłyby pomóc dziecku z zw? Takie podstwowe.Z gory dziekuje za odpowiedz.Pozdrawiam.

 2. Can pisze:

  Zespół Williamsa ma podobne uwarunkowania w tym zakresie co ZD. Z mojej perspektywy mechanizmy jakie powyżej opisałem, mogą być wypróbowane u Ciebie. Na tym dzisiaj opiera się medycyna, gdyż lekarze nie diagnozują, tylko próbują różnych protokołów, więc myślę, że możesz spróbować. Ja postawiłbym tutaj też na cerebrolizynę o której nie pisałem bo jest to lek, a nie suplement.

 3. Weronika pisze:

  Moja córka od urodzenia dostawała dha, kurkumę też podawaliśmy przez parę miesiecy, później przestalismy. Od urodzenia również miała terapię logopedyczną 3 x w tygodniu i ma do dzisiaj i mysle, że to mialo największy wpływ na rozwój jej mowy. Teraz ma 8 lat i mówi pełnymi zdaniami,

 4. Anna pisze:

  Witam,
  Dziękuję za dzielenie się ogromną wiedzą. Czytam stronę od niedawna i nawet nie wiem za co się chwycić bo tyle dawki wiedzy. Mam dziecko z rysami ZA- 3 latka. Zastanawiam się jak poprawić funkcjonowanie- więc czytam.
  Pozdrawiam

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...