Witamina D jako regulator funkcjonowania dopaminy.

marzec 7, 2017 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Wczoraj pisałem o witaminie D3 jako regulatora aktywności genu NRF2 istotnego z perspektywy redukcji stresu tlenowego, który zapobiega przyspieszonej chorobie Alzheimera. Dzisiaj zaprezentuję ostatni raport mówiący o regulacji ścieżki dopaminowej poprzez zastosowanie tej witaminy. Jest to szczególnie istotne w ZD, ale i w autyzmie.

http://www.zespoldowna.info/nrf2-gen-z-waszych-paneli-i-choroby-alzheimera.html

Kluczowe dla ścieżki dopaminowej są polimorfizmy genów związanych z jej funkcjonowaniem. Są to geny odpowiedzialne za jej produkcję jak TH, który konwertuje tyrozynę przy udziale BH4 i żelaza do poziomu L-dopy, która jest głównym prekursorem dopaminy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lewodopa

“Jako prekursor dopaminy przekracza barierę krew–mózg, której ona sama nie jest w stanie przekroczyć. Następnie w ośrodkowym układzie nerwowym jest metabolizowana do dopaminy przy udziale dekarboksylazy aromatycznych L-aminokwasów, co skutkuje zwiększeniem stężenia tego neuroprzekaźnika w mózgu.”

Jej metabolizm oparty jest o funkcjonowanie genu AADDC (często określany jako DDC), który przy udziale witaminy B6, i dekarboksylazy aromatycznych L-aminokwasów, produkuje dopaminę.

https://en.wikipedia.org/wiki/Aromatic_L-amino_acid_decarboxylase

image

https://en.wikipedia.org/wiki/CYP2D6

Dlaczego o tym piszę? W ZD, autyzmie, schizofrenii zaburzenie tej pierwszej części procesu funkcjonowania dopaminy jest początkiem problemów . My rodzice nie rozumiemy, że to jest “początek”, a “końcem” są procesy zarządzane przez geny które degradują (niszczą) nadmiar tego neuroprzekaźnika… a te już znamy i na nich się skupiamy, bo to jest COMT, MAO A, MAO B i ALDH2 ale i DBH (w kierunku noradrenaliny), PNMT (adrenaliny), które wykorzystują dopaminę do produkcji kolejnych neuroprzekaźników.

http://www.zespoldowna.info/jak-analizowac-badania-mthfr-uk-cz-2-neuroprzekazniki.html

Oczywiście nie można pominąć tutaj genów takich jak DAT czy DRD które są transporterami czy receptorami dopaminy, które mają istotny wpływ na jej funkcjonowanie, ale to historia na inny wpis.

Wracamy do dopaminy. Innym kluczowym genem, który ma istotne przełożenie na poziom dopaminy to gen VDR, który jest receptorem witaminy D3. Poprzez jego aktywność wywołaną zwiększeniem poziomu witaminy D3 we krwi, możemy wpływać na poziom dopaminy. Wpływa on na aktywność genu TH (produkcja L-dopy prekursora dopaminy),  wspomnianego na samym początku. Oznacza to także zwiększenie aktywności genu COMT degradującego nadmiar dopaminy w sposób bezpośredni. Bardzo efektywne działanie witaminy D3 odnosi się w tym procesie od razu, do działania genów MAO, DRD 2, VMAT2. Są to geny:

- degradujące nadmiar neuroprzekaźników takich jak dopamina, noradrenalina, serotonina i histamina (MAOA),

-odpowiadające za wychwyt neuroprzekaźników takich jak dopamina (DRD 2)

-transportujące neuroprzekaźniki takiej jak dopamina, noradrenalina, serotonina, histamina (VMAT2)

Zatem działanie witaminy D3 jest zdecydowanie bardziej regulujące niż nam się wydaje. Co jest istotne wpływa ona “zbiorczo” na cały proces produkcji i degradacji, co jest istotnym mechanizmem regulującym dla naszych dzieci, których polimorfizmy w tym zakresie są szczególnie częste.

Należy pamiętać, że ścieżka dopaminowa to zapewnienie koordynacji informacji w mózgu, odpowiednie planowanie, zachowanie, myślenie abstrakcyjne, emocje i TO JEST NAJWAŻNIEJSZE: SPRAWNE FUNKCJONOWANIE PAMIĘCI KRÓTKOTERMINOWEJ w szczególności w zespole Downa. Wniosek jest chyba jeden:

NALEŻY PODAWAĆ WITAMINĘ D 3 JAKO ISTOTNEGO REGULATORA DYSFUNKCJI NEUROPRZEKAŹNIKOWYCH NASZYCH  DZIECI!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27450565/

http://www.zespoldowna.info/mao-a-fad-ryboflawina-pqq-miedz.html

http://www.zespoldowna.info/gen-mao-a-i-autyzm-u-dziecka-z-zespolem-downa.html

http://www.zespoldowna.info/analizujemy-metylacje-cz-22-com-vdr-i-mao-a.html

http://www.zespoldowna.info/fenotypy-zespolu-downa-cz-4-polimorfizmy-mao-i-comt.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...