Janek pod lupą, czyli bilans po 90 miesiącach życia – móżdżek, równowaga

Zaczynam od najłatwiejszej kwestii dla mnie: czy móżdżek u Jasia to problem w kontekście jego równowagi, sprawności czy też nie?

Zacznijmy od faktu: móżdżek u dziecka z ZD jest mniejszy o około 30% niż u rówieśnika.

http://www.zespoldowna.info/wczesna-interwencja-jak-powinno-byc-wedlug-mnie-cz-2-mozg-i-jego-deficyty-anatomiczne.html

TEZY:

1.“Pomimo tego, że wiedzieliśmy od lat o tym, że móżdżek osób z ZD jest nieproporcjonalnie skurczony, chcieliśmy dowiedzieć się jak on funkcjonuje na poziomie operacyjnym. Dowiedzieliśmy się, że ludzie z ZD mają zmniejszony i to znacznie refleks na czynniki optokinetyczne i westybularne niż osoby typowe. W konsekwencji, w momencie, kiedy jadą rowerem lub uprawiają sport rzeczy, które się pojawiają wtedy mogą być nieprecyzyjne i zniekształcone.” ALBERTO COSTA

2.“Ludzie z ZD mają ograniczoną motorykę”. ALBERTO COSTA

3.“Później chodzą, często mają zaburzoną równowagę i bardzo niskie napięci mięśni oraz olbrzymie trudności z utrzymaniem postawy.” ALBERTO COSTA

http://www.zespoldowna.info/zmiany-w-mozdzku-powodem-slabszej-motoryki-u-dzieci-z-zd.html

 

DEFINICJA:http://pl.wikipedia.org/wiki/M%C3%B3%C5%BCd%C5%BCek

Móżdżek dostaje informacje z wielu ośrodków mózgu, szybko je analizuje i odpowiednio moduluje, aby ruchy były płynne i dokładne. Decyduje, które mięśnie mają się kurczyć, a których odruch rozciągania ma być zahamowany, z jaką siłą etc. Móżdżek także stale kontroluje przebieg ruchu i wprowadza do niego automatyczne poprawki. Aby to obrazowo wyjaśnić posłużmy się przykładem: widzimy walizkę, którą mamy podnieść. Nie wiemy jednak, że została ona wcześniej przez kogoś opróżniona i teraz jest bardzo lekka. Móżdżek podejmuje więc decyzję, że siła przyłożona ma być dość duża. Efektem jest, że walizka ta “wylatuje w powietrze”, a my sami tracimy równowagę. W ułamku sekundy móżdżek redukuje przyłożoną siłę, a nawet każe przeciwstawnemu mięśniowi wyhamować walizkę, aby np. nie został on uszkodzony. Zmienia także napięcie innych mięśni szkieletowych, aby przywrócić równowagę.

  • koordynacja ruchowa
  • równowaga
  • tonus (napięcie) mięśni
  • uczenie się zachowań motorycznych (np. jazda na rowerze)
  • decyduje o płynności i precyzji ruchów dowolnych (współdziała z okolicą ruchową kory mózgowej)

JANEK:

FAKTY:

1.Był rehabilitowany metodą Voity, Bobath, hippoterapia,basen.

2.Chodzi od 26 miesiąca życia

3.UPRAWIA SPORT OD 30 MCA ŻYCIA-KARATE.

4.STOI NA 1 NODZE OD UKOŃCZENIA 4 LAT.

5.SKACZE OD UKOŃCZENIA 4 LAT.

6.ZACZAŁ JEŹDZIĆ NA ROWERZE Z KÓŁKAMI DODATKOWYMI W WIEKU 7 LAT I 3 MIESIĘCY. WCZEŚNIEJSZE PRÓBY BYŁY ZA KAŻDYM RAZEM KRÓTKOTRWAŁE I BEZ “OCHOTY” DO KRĘCENIA PEDAŁAMI.

7.NAPIĘCIE DOBRE, JEST SZTYWNY I ZWARTY.

8.MA BATUTĘ OD 4 ROKU ŻYCIA.

9.CHODZI PO GÓRACH I SKAŁKACH, LUBI TO.

 

 

image

OPINIA:

1.REFLEKS/WIDZENIE PRZESTRZENI

Jaś ma problemy z właściwą oceną perspektywy. Widać to było przy nauce jazdy na rowerze. Nie równowaga była problemem, a sprawność postrzegania tego co go otacza. Wymagało to na tyle dużo uwagi, że nie umiał koordynować pozostałych czynności przez co zrażał się do jazdy na rowerze.

Obecnie w trakcie chodzenia po górach/po skałkach widać nową umiejętność: WYBIERANIE DROGI PRZEJŚCIA PRZEZ NAJLEPSZE DO PRZEJŚCIA FRAGMENTY SKAŁ. Wcześniej nie było to widoczne.

2.MOTORYKA

Dzięki sportom w sposób istotny motoryka ta funkcjonuje na bardzo dobrym poziomie. Ja nie postrzegam jej jako przeszkodę dla niego. Słabsze ręce wymagają ćwiczeń…ale w przypadku tableta jest Mistrzem Świata w posługiwaniu się nim i prowadzeniu gier na dość wysokim poziomie uwagi, sprawności. Gdy przychodzi do malowania, pisania Jaś nie jest w stanie utrzymać w stałej koordynacji dłoń i dobrze nią się posługiwać.

Szczególnie widoczne są odchylenia, gdy jest zmęczony i przychodzi coś zjeść. Brak siły i słabe postrzeganie powoduje, że zmienia widelec na rękę. Powód: często ma problem z trafieniem do buzi. Występuje to jedynie po wysiłku fizycznym, wtedy jest mu po prostu łatwiej.

W przypadku funkcjonowania nóg, sprawność jest duża. W grupie rówieśniczej jest z pewnością osobą jedną ze słabszych ale nie koniecznie najsłabszą. W berka problemem jest zwrotność, co łączy się ze specyfiką postrzegania przestrzeni, a nie ze sprawnością. Gdy się ściągają dzieci na podwórku, Jaś biega na podobnym choć słabszym poziomie. Gdy dochodzi do tego pokonywanie przeszkód, dodatkowo wymagających użycia rąk to wyhamowuje. Nie nadąża.

Bardzo dobra kondycja powoduje, że jest wytrzymały. Nie ma problemów z równowagą w jakiś jednoznaczny sposób. Po belce chodzi gorzej niż rówieśnicy, nie jest jednak pewny postrzegania przestrzeni. Równowaga jest dużo lepsza niż można by było się spodziewać.

3.POSTAWA

Jaś ma dobrą sztywną postawę. Nie widzę jakiś istotnych odchyleń od grupy rówieśniczej. Jest wysoki jak na dziecko w tym wieku, przy zachowaniu odwróconej proporcji wielkości, gdzie tułów o kilka centymetrów jest “dłuższy” niż spodnie.

LEKI STOSOWANE NA WSPARCIE ROZWOJU MÓŻDŻKA I FUNKCJI ZA KTÓRE ON ODPOWIADA:

-FLUOKSETYNA

-CEREBROLIZYNA

Komentarze

1 Komentarz do “Janek pod lupą, czyli bilans po 90 miesiącach życia – móżdżek, równowaga”
  1. Can pisze:

    Korytarz w przedszkolu, jakieś 20 metrów.3 chłopców. Jaś najstarszy i największy. Jego kolega z grupy rocznikowo młodszy i najmłodszy chłopczyk z młodszej grupy. Na sygnał start wystartowali. Wygrał: najmniejszy i najmłodszy :) Jaś z kolegą dobiegli trzymając się za ręce jakieś 3 metry za zwycięzcą.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...