Kwas oleinowy i kwas linolowy w trakcie ciąży z dzieckiem z zespołem Downa.

kwiecień 8, 2020 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Jest bardzo mało danych dotyczących wspomagania prenatalnego dziecka z trisomią. Ciągle łatwiej mówić o zakazie aborcji, niż o wsparciu tego dziecka w trakcie jego rozwoju płodowego. Wciąż badania w tym kierunku są traktowane jako nieetyczne i są bardzo rzadkie.

Tym bardziej cieszy mnie najnowszy raport, który zajmuje się tą problematyką. Wiemy, że takim bardzo istotnym elementem wspierania ciąży-płodu na poziomie metylacji jest cholina (TMG).

http://www.zespoldowna.info/tmg-to-tez-cholina.html

http://www.zespoldowna.info/cholina-konieczna-podczas-ciazy-z-dzieckiem-z-zespolem-downa-nowe-doniesienia.html

Na to wygląda, że dołącza do tego kwas oleinowy i/lub kwas linolowy. Co to za substancje?

Kwas linolowy jest tłuszczem egzogennym zaliczanym do omeg-6 (olej z wiesiołka). Kwas oleinowy to także tłuszcz z rodziny omeg-9 (oliwa z oliwek, tran)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_linolowy

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_oleinowy

Raport o tytule:

”Prenatalne podawanie kwasu oleinowego lub kwasu linolenowego zmniejsza zmiany neuromorfologiczne i poznawcze u myszy z zespołem Downa Ts65dn”

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32243527/

analizuje podawanie obu tłuszczy w okresie ciąży i ich wpływ na funkcje poznawcze. Oczywiście jest to badanie na modelu zwierzęcym myszy Ts65Dn. Podawano w trakcie tego testu obie substancje. Podawano albo jeden albo drugi tłuszcz i porównywano efekty do grupy kontrolnej.

Wnioski jakie uzyskano wskazują na fakt, że obie substancje mogą modyfikować deficyty poznawcze u myszy. Wpływa takie podawanie na poziom neurogenezy, na wagę mózgu, na połączenia między neuronami i sprawność funkcjonowania synaps.

Oznacza to, że w momencie rozwoju mózgu, obie substancje pełnią funkcje ochronne, jak i wsparcia dla mózgu co może być krytyczne. Z tej perspektywy w diecie powinniśmy uwzględniać obecność obu tłuszczy, tak aby wspierać rozwój płodu i to wydaje się być jednoznaczne.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...