Rybozyd nikotynamidu cz.1

kwiecień 2, 2019 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Zaczynam nietypowo bo od Michała i jego pytania dotyczącego dawkowania i używania rybozydu.

Na start prezentacja co to jest:

Rybozyd nikotynamidu (NR) to naturalny związek występujący w nielicznych produktach, głównie mleku, stanowiący prekursor dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD) oraz źródło witaminy B3 (niacyny).

 Dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy (NAD) – organiczny związek chemiczny stanowiący zestawienie adenozyno-5′-monofosforanu z nukleotydem nikotynamidowym połączonych wiązaniem bezwodnikowym. Występując w formie utlenionej NAD+ i zredukowanej NADH oraz w postaci zawierających reszty fosforanowe przy węglu 2′ rybozy nukleotydu adeninowego: utlenionej NADP+ i zredukowanej NADPH; odgrywa ważną rolę akceptora, bądź dawcy elektronów i protonów w różnych procesach biochemicznych. NAD+ i NADH utożsamiane są przede wszystkim z oddychaniem komórkowym, a tym samym produkcją energii przenoszonej i magazynowanej pod postacią trifosforanu adenozyny (ATP). Uznaje się, że NAD+ wpływa na przebieg licznych procesów biologicznych, głównie metabolizm energetyczny, pracę mitochondriów, homeostazę wapnia, regulację apoptozy i starzenia różnego rodzaju komórek ustroju, pracę mózgu, sprawność procesów uczenia się i zapamiętywania. NADP+ i NADPH kojarzone są natomiast z reakcjami, umożliwiającymi syntezę licznych związków m.in. kwasów tłuszczowych i cholesterolu.”

Nas NAD interesuje głównie w kontekście jego roli w procesie starzenia (SIRT), wspomagania metabolizmów energetycznych, metylacji i oczyszczania amyloidów beta z organizmu.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21349442

NAD jest kluczową substancją przy cyklu kobalaminy, który na poziomie genu MTRR, obok FAD, zdecydowanie wspomaga przyłączanie grup metylowych do kobalaminy tworzącej wtedy metylokobalaminę. Jest także niezwykle istotny przy transmetylacji SAM i oddzielaniu grup adenozylowych od S-adenozylohomocysteiny,w którym to procesie bierze udział gen AHCY. NAD pojawia się także przy cyklu Krebsa jako istotny czynnik.

Dla dzieci z ZD i autystów najbardziej istotnym elementem z pewnością jest udział NAD w metabolizmie neuroprzekaźników, a  w szczególności dopaminy i serotoniny (5-HIAA) wspomagając funkcjonowanie genów MAO, ALDH2, ALDH3A2.

Ale to nie wszystko. NAD z kolei jest bezpośrednim prekursorem NADH, który jest najbardziej aktywnym koenzymem witaminy B3. NADH jest kluczowym transporterem elektronów odgrywającym kluczową rolę w magazynowaniu cząstek energii komórkowej ATP, które są siłą napędową mitochondriów. NADH jest kluczowy dla metylacji, jako antyutleniacz chroniący przed wolnymi rodnikami ale także jako “element systemu” naprawiającego uszkodzenia DNA, czy samej komórki. Z tej perspektywy jest kluczowy w chorobie Alzheimera, w ZD, w autyzmie i oczywiście przy ciąży. NADH w samej ciąży jest kluczowym elementem poprawiającym produkcję NO tlenku azotu zwiększając przepływ krwi w mózgu chociażby.

Dla ZD i autyzmu kluczowym elementem jest stymulacja produkcji dopaminy, noradrenaliny i serotoniny a przez to poprawa pamięci, uczenia się, nastrojów, funkcji poznawczych.

Dla osób mających problem z cząsteczką BH4 ta forma może być kluczowa, gdyż ona aktywuje ten enzym i pomaga produkować ją! Z tej perspektywy zdecydowanie poprawia poziom serotoniny i przede wszystkim dopaminy via aktywność genu TH i produkcję l-dopy.

http://nootropicsexpert.com/nadh/

Wracamy do NAD+. Wiadomo, że długotrwałe podawanie niacyny (witaminy B3) “wypłukuje” dostępne grupy metylowe w organizmie, ale z drugiej strony jej działanie uważane jest za protekcyjne np. w chorobie Alzheimera.

https://news.uci.edu/2008/11/05/vitamin-b3-reduces-alzheimers-symptoms-lesions/

Wiemy, że przekraczanie dawek niacyny, może w układzie długoterminowym prowadzić do istotnego wzrostu serotoniny i histaminy, co może być pozytywne…ale też i negatywne. Czytając różne opracowania dotyczące niacyny czyli podstawowej postaci witaminy B3, wiemy że jej brak i nadmiar może powodować istotne problemy…których sami jeszcze nie umiemy definiować precyzyjnie…ale wiemy że NAD+ jest kluczowym elementem. Zatem w tej dyskusji wskazuje się, że NAD+ jest czymś lepszym i pewniejszym od czystej niacyny, tak samo jak jej forma nikotynowa.

http://www.anti-agingfirewalls.com/2010/03/30/niacin-or-niacinamide-supplementation-%E2%80%93-good-or-bad-idea/

http://www.zespoldowna.info/prekursor-nad-dla-zespolu-downa-autyzmu-i-dobrej-ciazy.html

Kolejny etap to proponuję wrócić do tej “literatury” Uśmiech :

http://www.zespoldowna.info/bledny-metabolizm-energetyczny-i-dysfunkcja-mitochondriow-kluczowym-problemem-w-kaskadzie-choroby-alzheimera.html

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-cwiczenia-chronia-mozg.html

http://www.zespoldowna.info/suple-na-energie-serce-mitochondriasuplementy-najprosciej-jak-mozna.html

http://www.zespoldowna.info/suple-na-chorobe-alzheimerasuplementy-najprosciej-jak-mozna.html

http://www.zespoldowna.info/zespol-downa-jest-problemem-dysfunkcji-mitochondriow-od-urodzenia-az-do-choroby-alzheimera.html

http://www.zespoldowna.info/starzenie-mozna-spowolnic.html

http://www.zespoldowna.info/nad-jako-czynnik-redukujacy-utrate-ciazy.html

Michał zadał swoje pytanie w kontekście skutków ubocznych. Wiadomo, że niacyna i jej pochodne są istotne w kontekście funkcjonowania NAD, NAD+.

Zatem podsumowanie tego co już wiemy wskazuje na:

1.W ZD niacyna jest potrzebna w systemie kompensacji niektórych procesów na poziomie wyższym, niż przeciętnie.

http://www.zespoldowna.info/tryptofan-serotonina-melatonina-cz-4-czyli-witamina-b-3-niacyna-jest-najwazniejsza-6.html

2.Biorąc po uwagę problem z cholesterolem, niacyna i jej pochodne jawi się wręcz jako jedyny racjonalny mechanizm wsparcia jego nierównowagi obok witaminy C. “Niacyna blokuje rozpad tłuszczów w tkance tłuszczowej. Tłuszcze te są potrzebne do wytwarzania lipoproteiny bardzo małej gęstości (VLDL) w wątrobie, która to lipoproteina jest prekursorem lipoproteiny niskiej gęstości (LDL) – złego cholesterolu. Ponieważ niacyna blokuje rozpad tłuszczów, powoduje to zmniejszenie poziomu wolnych kwasów tłuszczowych we krwi, oraz w konsekwencji, zmniejszenie wydzielania przez wątrobę VLDL oraz cholesterolu.”

http://www.zespoldowna.info/niacyna-czy-wiesz.html

http://www.zespoldowna.info/najlepszym-srodkiem-na-regulacje-cholesterolu-jest-niacyna.html

http://www.zespoldowna.info/suple-na-cholesterolsuplementy-najprosciej-jak-mozna.html

http://www.zespoldowna.info/trojglicerydy-i-ldl.html

3.Niacyna i jej pochodne jak rybozyd są kluczowe dla wytwarzania energii ATP i hamowania procesu starzenia.

4.Niacyna, a konkretnie NAD jest mechanizmem stabilizującym metylację.

 

Jednak złe dawki, nadmierne ilości niacyny/rybozydu mogą zablokować metylację o którą tak walczymy. Ważne jest to zdanie:

Wracamy do NAD+. Wiadomo, że długotrwałe podawanie niacyny (witaminy B3) “wypłukuje” dostępne grupy metylowe w organizmie, ale z drugiej strony jej działanie uważane jest za protekcyjne np. w chorobie Alzheimera.

Stoimy zatem wobec istotnego problemu. Czym on się objawia? Czy powinniśmy skupić się na mitochondriach, czy neuroprzekaźnikach, czy witaminie B3, czy na metylacji?

Popatrzmy na te dwa wyniki poniżej. Pod względem suplementacyjnym różnią się tylko tym, że podawana była zalecana dawka dzienna 250 mg rybozydu nikotynamidu dziennie.

image

W efekcie otrzymaliśmy następujące statusy:

1.Kwas foliowy wzrósł.

2.Witamina B12 delikatnie się zmniejszyła.

3.Homocysteina istotnie się zwiększyła.

Wnioski:

Wyniki te potwierdzają efekt rybozydu na efekt metylacji przy zastosowaniu witamin z grupy B. Wskazują także na konieczność zmniejszenia dawki/odstawienia go na pewien czas by “odzyskać” sprawność metylacji. Jaka to ma być dawka, zaprezentuję w kolejnej części tego wpisu.

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “Rybozyd nikotynamidu cz.1”
 1. kasi.a pisze:

  Czy nadmierna podaż Niagenu, może powodować pękające żyłki/przekrwienie oczu? Zauważyłam to u mojej Izy/zbiegło się w czasie, przy zwiększeniu dawki(ponad 250 mg).

 2. Romcio pisze:

  Super tekst.
  Czekam na drugą cześć.
  Juz sie zastanawiam czy sa przypadki gdy dawki niacyny obniżają homocysteine, czy przy homozygocie A1298c niacyna cos ma do zrobienia.
  Jarek masz glowe do rozwiązywania tych łamigłówek.

 3. Can pisze:

  Kasiu nie jest to takie jednoznaczne. Ja bym odstawił tak dużą dawkę i obserwował. Z mojego punktu widzenia jednak taka sytuacja może mieć miejsce tytułem zbyt intensywnego ciśnienia.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...