Nowy panel MTHFR UK cz.1

wrzesień 2, 2019 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Pragmatyzm ponad wszystko, takie powinno być hasło twórców paneli genetycznych. Dlaczego? Bałagan i wybór maksymalnie dużego panelu nie wniesie niczego nowego, a wiedza sumaryczna, skondensowana może być łatwiejsza do “strawienia” i zrozumienia….i w końcu MTHFR UK to zrozumiał.

Pierwsza uwaga:

Panel jest obecnie czytelnie pogrupowany na tematy najbardziej istotne populacyjnie w miarę uporządkowany sposób.

Druga:

Mamy działy, a te mają swoje specyficzne podgrupy co powoduje, że świetnie się to sczytuje.

image 

Trzecia:

Koniec z zielonym kolorem na panelu! Mamy biały, żółty i czerwony. Oznacza to, że jedynie zmiana/odchylenie od standardu jest tutaj prezentowane i podkreślane.

Czwarta:

Kolejność i logika panelu jest obecnie inna. Mogę się domyśleć, że skoro jelita są najważniejsze i alergeny to temat jelit jest pierwszy i najważniejszy. Potem mamy konsekwencje przyjętej metodologii. Skoro jelita są pierwsze to stan zapalny jest drugi. Po nim zaś :

*detox

*mitochondria, które są z detoxem ściśle związane

*metylacja, która jest powiązana z każdym z tych tematów

*w konsekwencji neuroprzekaźniki

*na końcu dieta i składniki odżywcze

Piąta:

Wciąż nie rozumiem logiki, która stawia kwestię absorpcji witaminy B12 (TCN, FUT2) w ujęciu jako czynnik dietetyczny, gdy w kwasie foliowym ten mechanizm jest w metylacji. Ułożenie genów odpowiadających za funkcjonowanie witaminy B12, wciąż jest dla mnie nie przemyślane jak zestawimy to z tym co jest zrobione z witaminą B9.

Szósta:

Pojawiają się nowe geny, które stanowią świetne uzupełnienie tego co do tej pory było i zwrócę na to uwagę przy analizie przykładu.

Siódma:

Pojawiają się nowe allele, ale i znika część z nich. Żałuję bardzo odcięcia genów autystycznych takich jak CACNA1C z tej analizy.

Ósma i ostatnia:

WRESZCIE układ graficzny, układ strony jest na tyle odpowiedni, że da się to objąć w krótkim czasie i nie ma konieczności poszukiwania stron, gdzie ukryto dany gen. W poprzedniej wersji było tego za dużo po prostu.

Komentarze

1 Komentarz do “Nowy panel MTHFR UK cz.1”
  1. Romcio pisze:

    Zastanawia mnie dlaczego dla genow o tej samej nazwie sa rożne “rs” w roźnych badaniach.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...