Po wykładzie profesor Jill James czyli co to znaczy dieta

Październik 22, 2013 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

W części dotyczącej EPIGENETYKI czyli wpływowi czynników środowiskowych na funkcjonowanie osób z ZD pojawia się wielokrotnie słowo dieta. Nie zwróciłem na to uwagi, ale Tomek tak. Więc spróbuję na podstawie też innych wystąpień Pani profesor dopisać o co jej chodzi.

Dieta w jej wystąpieniu ma ogólne znaczenie: “proces dostarczania składników odżywczych”, ale jak prześledzimy konteksty w jakiej ona się pojawia to nabiera innych, różnych znaczeń.

1.Dieta jako TNI czyli suplementacja

image

W tym przykładzie profesor Jill James mówi ewidentnie o dodatkowej suplementacji witaminą B 12, kwasem foliowym czy choliną.

Tak samo jak tutaj, gdzie pokazuje wpływ suplementacji kwasem folinowym i betainami i mam nadzieję, że to jest czytelne i zrozumiałe.

image

2.Dieta jako system żywienia.

Przyznam się, że zrobił ten fragment na mnie wrażenie w szczególności dotyczące Gambii. Ale:

-dieta pojawia się tutaj jako system umożliwiający porównanie sposobu odżywiania się, przez co należy rozumieć poziom dostarczania składników odżywczych w USA i innych krajach, np. na Malcie

-dieta jest tutaj pewnym celem programu, gdzie uważa się że długoterminowe, systemowe odżywianie się osób z ZD może doprowadzić do istotnej zmiany jej funkcjonowania

-dieta śródziemnomorska stanowi tutaj taką bazę składników odżywczych, które wydają się być idealne dla osób z ZD

Konkluzja tego tematu jest zatem następująca:

-jeżeli systemowo w organizmie osób z ZD występują braki grup metylowych  potrzebnych do kreowania DNA

-jeżeli systemowo zaburzone są cykle metaboliczne i skutkują one niedoborami kwasu foliowego

to czy dieta bogata w składniki “te brakujące” potrzebne w rozwoju dziecka, a potem osoby z ZD, stosowana długoterminowo nie przyniesie zmiany w postaci “lepszego funkcjonowania” takiej osoby? Wydaje się, że to może być pierwszy taki projekt, który będzie analizował fakt, że jedna osoba z ZD jest lepiej funkcjonująca od drugiej i determinantą jest czynnik epigenetyczny taki jak dieta.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...