Prekursor NAD+ czyli rybozyd nikotynamidu jako suplement na covid

listopad 17, 2020 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Najnowsze doniesienia o wykorzystaniu NAD+  są zdecydowanie intrygujące, jeżeli chodzi o zastosowanie go w stymulacji i ochronie mitochondriów. Pisałem o tym już, zatem dzisiaj kwestia tylko aktualizacji wiedzy w jeszcze bardziej aktualnym temacie: covid-19

https://www.zespoldowna.info/zespol-downa-to-choroba-metaboliczna-destrukcyjnie-wplywajaca-na-mitochondria-i-tym-razem-to-raport-medyczny.html

Pierwszy z artykułów, który chcę wykorzystać zainteresował mnie nie tylko opisem znanych nam pozytywnych efektów w zakresie poprawienia różnych metabolizmów, ale i wykorzystaniem rybozydu przy leczeniu covid’u.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7352172/

Jednak zaczynamy od przypomnienia, że rybozyd powinien być protekcyjnie wdrażany we wszystkich chorobach serca, gdyż po prostu wzmacniając mitochondria, wzmacnia serce. W ZD wady serca są populacyjne. W artykule wskazuje się, ścieżki jakie wykorzystuje rybozyd do wspierania serca.

image

W przypadku chorób neurodegeneratywnych i o tym też mówi raport, widać wyraźnie spadek NAD+. Jego brak to jeden z symptomów choroby Alzheimera, ale jest to stan obecny w ZD. Podanie w obu przypadkach rybozydu zmniejsza stres oksydacyjny, poprawia poziom NAD+, obniża symptomy choroby neurodegeneracyjnej chociażby poprzez obniżenie stanów zapalnych na poziomie NLRP3, CASP1, IL-1, TNF-α, IL-6.

Te problemy są zawsze kojarzone z efektem niejako skutków ubocznych po infekcji covid-19 tudzież z predyspozycją pacjenta z takimi problemami do infekcji covidem w pierwszej linii.

Jak działa rybozyd w tych przypadkach?

Pierwszy efekt to działanie ANTYBAKTERYJNE wobec Mycobacterium tuberculosis,  Staphylococcus aureusKlebsiella pneumoniae and Pseudomonas aeruginosa typowych dla zapalenia płuc. Powyższe patogeny zawsze są efektem niszczycielskiego działania wirusa covid-19.

Drugi efekt jest związany z odbudową poziomu NAD+ i odpowiedniej stymulacji mechanizmów immunologicznych. Nadmierna aktywność immunologiczna wynikająca z obecności wirusa powoduje aktywność CD38 zarówno na poziomie CD4+ i CD8+, co prowadzi do przyspieszonego wyczerpania się NAD+. To prowadzi z kolei do wzrostu ilościowego cytokin prozapalnych. W efekcie covid powoduje  stan hyperzapalny. Jeżeli dostarczymy NAD+, w szczególności na wstępnym etapie infekcji, chociażby w postaci rybozydu, uzyskujemy stan równowagi i działanie antyzapalne na poziomie IL-1, IL-6, TNF-α, IL-2. IL-5. Takie działanie powoduje, że rybozyd od razu jest traktowany jako mechanizmy regeneracji uszkodzonych tytułem infekcji płuc.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32626405/

Powyższy raport jest ciekawą informacją z perspektywy Europy. Często pytacie się, czy ten produkt jest zaakceptowany przez UE do użycia. Raport powyższy wskazuje, że suplement może być stosowany w UE także dla kobiet karmiących i w ciąży przy dawce 230 mg/dziennie.

Ci którzy potrzebują więcej danych w kontekście użycia zapraszam do tego linku:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32715855/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...