Suplementy – podawanie aktualizacja 10.01.2010

Styczeń 11, 2010 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Podawanie suplementów. Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu dalej będziecie mieli wątpliwości, pytania proszę o kontakt z pewnością będę mógł pomóc!

[email protected] 

To co widzicie na zdjęciu to suplement diety dla osób z Zespołem Downa. Nazywa się Nutrivine-D i składa się z trzech części:image

SUPLEMENTU Z ANTYUTLENIACZAMI

ENZYMÓW NA DZIEŃ

FORMUŁY NA NOC.

Są to suplementy jednej z 5 firm, które taki produkt wytwarzają i wybór zawsze należy do Was, rodziców. Pozostałe produkty znajdziecie także na stronie.

Pamiętajcie, każde z naszych dzieci jest inne i ma inny poziom nasilenia zjawisk deficytowych. Każde z naszych dzieci indywidualnie będzie reagować na suplementy, więc bądźcie uważni i każde niepożądane zachowanie rejestrujcie.

PROTOKÓŁ WSPOMAGAJĄCY OSOBY Z ZESPOŁEM DOWNA SUGEROWANY PRZEZ FUNDACJĘ BADANIA TRISOMII 21 Z USA.

Wspomniana Fundacja od wielu już lat zajmuje się badaniem zjawiska genetycznego jakim jest trisomia 21 chromosomu. Na ich podstawie przygotowała zestaw substancji według niej koniecznych do właściwego funkcjonowania osób z Zespołem Downa, jednoznacznie poprawiających ich jakość życia. Składa się on z:

NUTRIVENE-D lub NUTRIVENE-AD (dla osób dorosłych) program na dzień i na noc

DHA/EPA

GINKGO BILOBA

PROBIOTYKI

LEKI TYPU INHIBITORU CHOLINY

KURKUMA

Każda z tych substancji jest oddzielnym produktem!

DHA/EPA są to kwasy tłuszczowe nazywane zazwyczaj Omegami.

GINKGO BILOBA to wyciąg naturalny będący doskonałym antyutleniaczem z miłorzębu japońskiego.

PROBIOTYKI to bakterie powszechnie występujące w dobrych jogurtach, które w połączeniu z prebiotykami (substancjami wspomagającymi ich funkcjonowanie) pozwalają na właściwy proces przemiany materii.

Dawkowanie wszystkich tych substancji jest niezwykle istotne stąd poniżej polecam przykładowe dawkowanie przy układzie 3 razy dziennie choć jest możliwe podawanie 2-krotnie w ciągu dnia.

Pora dnia NUTRIVENE DHA/EPA GINKGO BILOBA PRIOBIOTYKI INHIBIOTRY
Rano Suplement+enzymy X x x x
Południe Suplement+enzymy        
Po południu Suplement+enzymy X x x x
Na 1h przed spaniem Formuła na noc        

Zadaniem tak przygotowanego zestawu jest uzupełnienie niezbędnych dla życia mikroelementów i makroelementów, które w wyniku dysfunkcji metabolizmu nie są wchłaniane przez osobę z Zespołem Downa na właściwym poziomie.

Badania, jakie zostały przeprowadzone w ostatnich latach wskazują, że największe braki, bez względu na ilość konsumowanego pokarmu, występują w antyutleniaczach i elementach wspomagających oczyszczanie się organizmu. Dane amerykańskie wskazują, iż braki witamin są na poziomie 5-40%. Z tego powodu NUTRIVENE-D posiada elementy na takich poziomach, aby wyrównywały braki funkcjonujące w organizmie.

Substancje występujące w Suplemencie z antyutleniaczami (duża butla) zwiera ponad 40 witamin, minerały i antyutleniacze takie jak Cynk, Selen, Koenzym Q10, kwas alfa lipidowy, glutationy, bioflawonoidy, witaminę A, C, E.

Chcąc uzyskać maksymalne efekty konieczne jest stosowanie enzymów trawiennych znajdujących się w opakowaniu Enzymów na Dzień (Daily Enzyme Formula). Znajdują się tam enzymy trawienne takie jak Amylaza (dzieli na mniejsze cząsteczki węglowodany), celulaza (trawi błonnik zawierający się w owocach i warzywach), laktaza (odpowiedzialna za trawienie cukru w mleku) i lipaza (odpowiedzialną za trawienie tłuszczy).

Uzupełnieniem jest Formuła na Noc (Nightime formula) która zawiera ornitynę, L-tryptophan i witaminę B6. Ornityna jest aminokwasem, który wspomaga uwalnianie hormonu wzrostu. L-tryptophan produkuje serotoninę, neurotransmiter, który jest nośnikiem impulsów nerwowych z komórki do komórki i jest odpowiedzialny za normalne spanie. Witamina B6 wspomaga rozwój układu nerwowego i funkcjonowania mózgu.

DHA/EPA-Omegi, kwasy tłuszczowe

Dawkowanie kwasów tłuszczowych jest zalecane przez amerykańskich naukowców już od 1 miesiąca życia. Omegi, tak popularnie je się nazywa, są wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi i wpływają na metabolizm tłuszczów jak i wspomagają stabilizację aktywności elektrycznej komórek mięśnia sercowego.

Według programu Fundacji zapotrzebowanie dzienne na Omegi jest następujące:

waga w kilogramach dawka w mg
dzieci
4,5 200 DHA
6,75 350 DHA
9 300 DHA/EPA
18 600 DHA/EPA
27 900 DHA/EPA
36 1200 DHA/EPA
45 1500 DHA/EPA
54 1800 DHA/EPA
63 2100 DHA/EPA
dorośli
  650  
Minimum 220 DHA
Minimum 220 EPA

 

 

GINKGO BILOBA-naturalny antyutleniacz w programie Fundacji wskazany jest dla osób powyżej 6 lat z dawką 60 mg, a po ukończeniu 12 lat 120 mg. Dawkowanie dla dzieci poniżej 6 lat na poziomie 20 mg zostało wprowadzone od 2008 roku.

W przypadku podawania Ginkgo Biloba w płynie dawkowanie jest następujące:

Do 6 lat

6-12 lat

Powyżej 12 lat

¼ zakraplacza 20 mg

¾ zakraplacza 60 mg

1 ½ zakraplacza 120 mg

Ostatnia weryfikacja (16.12.2009) podawania preparatu przez producenta zakłada:

podawanie dziecku 1 kropli dziennie w wieku do 2 lat

podawania dziecku 1/4 zakraplacza dziennie pomiędzy 2 a 6 lat.

JAK ZACZĄĆ PODAWANIE SUPLEMENTÓW?

Zaczynamy od podstawowej kwestii-badania krwi. Jakie badania powinniśmy zrobić?

1.Na początku powinniśmy zrobić badania ogólne krwi oraz te pokazujące poziom:

Witaminy A

Żelaza i ferrytiny (proteina zawierająca żelazo)

Cynku

Selenu

Homocysteiny

Morfologia

Cholesterolu ( w podziale na HDL, LDL i trójglicerydy)

Poziom utlenionych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych we krwi.

W Polsce nieosiągalne jest badanie witaminy A, stąd zaleca się badanie witaminy D, która wskaźnikowo może pokazać poziom wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

W USA zaleca się badanie TGAB, czyli testu wykrywającego celiakie.

2.Badania należy powtórzyć w pierwszym roku dawkowania suplementu po 6 miesiącach, następnie co 12 miesięcy.

3.Przed badaniem krwi w przypadku dzieci do lat 5 żaden z wymienionych wcześniej suplementów nie może być podawany na 4 godziny przed testem.

W przypadku osób w wieku powyżej 5 lat na 12 godzin przed testem.

4. W momencie, gdy badania krwi nie negują możliwości podawania suplementu wprowadzamy go w następujący sposób:

Pierwszy dawkowany jest Suplement z antyutleniaczami. Pierwsza dawka jest na poziomie ½ zalecanej dla danej wagi dziecka i dochodzimy do pełnej dawki po 7 dniach. Oznacza to, iż w przeciągu 7 dni, stopniowo zwiększamy dawkę suplementu o określoną przez nas samych wielkość suplementu

W drugim tygodniu dodajemy Enzymy na dzień i też zaczynamy od ½ dawki zalecanej by następnie stopniowo dojść do pełnej dawki na koniec tygodnia.

W trzecim tygodniu zaczynamy podawać formułę na Noc w ilości odpowiedniej do wagi dziecka i też zaczynamy od ½ dawki. Stopniowo zwiększamy ilość suplementu tak aby po 7 dniach dojść do pełnej, zalecanej przez producenta dawki dziennej.

Dla dzieci poniżej 3 miesiąca rekomendujemy rozpoczęcie dawkowania od ¼ dawki każdego produktu i dojścia do pełnych, rekomendowanych do wagi dziecka dawek dopiero po 2 tygodniach tj.:

Suplement pełna dawka po 2 tygodniach

Enzymy pełna dawka po 4 tygodniach

Formuła na NOC pełna dawka po 6 tygodniach.

Dawkowanie wszystkich suplementów uwarunkowane jest wagą osoby przyjmującej suplement.

SUPLEMENT Z ANTYUTLENIACZAMI 2-3 RAZY DZIENNIE

Powinien być podawany 2 lub 3 razy dziennie przy posiłkach. Podział dawki jest konieczny aby witaminy rozpuszczalne w wodzie i minerały mogły być w organizmie dziecka przez dłuższy czas. Suplement może być dodawany do soków, jogurtów. Kiedy suplement jest podawany z płynami, należy na początek małą ilość suplementu rozpuścić w małej ilości płynu. Suplement zawiera elementy także nierozpuszczalne w wodzie, stąd nie należy martwić się faktem pojawiania się grudek, cząstek słabo- lub w ogóle nie rozpuszczonych w wodzie, napoju.

Waga w kg Liczba miarek (żółtych łyżeczek)-dawka dzienna*
Mniej niż 9 ½ łyżeczki
10-18 ¾ łyżeczki
19-27 1 1/8 łyżeczki
28-36 1 ¾ łyżeczki
Więcej niż 37 2 ¼ łyżeczki

*dawka dzienna powinna być podzielona na 2-3 dawki

ENZYMY NA DZIEŃ 2-3 RAZY DZIENNIE

Delikatnie przytrzymaj i przekręć końcówkę kapsułki. Otwórz ją. Wrzucić połowę lub jedną trzecią dawki dziennej do soku lub jedzenia. Enzymy powinny być wymieszane z Suplementami z antyutleniaczami.

Kapsułkę zamknij i trzymaj do pełnego wykorzystania.

W przypadku, gdy Twoje dziecko zostało zdiagnozowane tytułem refluksu kwasów, enzymy nie powinny być podawane.

W przypadku, gdy dziecko ma biegunkę albo zwiększa się ślinotok po użyciu Enzymów, należy przerwać podawanie Enzymów i skontaktować się z lekarzem celem zmiany dawki.

Waga w kg Liczba łyżeczek od herbaty-dawka dzienna*
Mniej niż 6,75 ¾ kapsułki
6,76-11,25 1 kapsułka
11,26-15,75 1 ½ kapsułki
15,76-22,50 2 kapsułki
22,51-31,50 2 ¼ kapsułki
31,51-45,05 3 kapsułki
Ponad 45,06 3-4 kapsułki

*dawka dzienna powinna być podzielona na 2-3 dawki

 

FORMUŁA NA NOC 1 RAZ DZIENNIE

Tak jak w przypadku enzymów należy otworzyć delikatnie kapsułkę przekręcając ją. Suplement podajemy z sokiem lub z jedzeniem podczas ostatniego jedzenia przed pójściem spać, czyli około 1 godziny przed snem.

Nutrivene sugeruje aby unikać podawania tej dawki suplementu ze źródłem protein takim jak: mleko, jogurt, jedzenie dla dzieci, lody itp. Proteiny mogą zaburzyć proces wchłaniania suplementów zawartych w Formule na Noc, stąd proteiny powinny być podawane najpóźniej na godzinę przed i po podaniu suplementu Formuła na Noc.

Ten suplement najlepiej podawać z sokiem, z owocami . Jeżeli dziecko jest niemowlęciem może mieć podawany suplement z mlekiem matki.

W przypadku, gdy dziecko po otrzymaniu suplementu zmienia swoje wzorce spania, należy zredukować dawkę o połowę lub skontaktować się z lekarzem.

Waga w kg Liczba łyżeczek od herbaty-dawka dzienna*
Mniej niż 6,75 ¼ kapsułki
6,76-11,25 ½ kapsułki
11,26-15,75 1 kapsułka
15,76-22,50 1 ½ kapsułki
22,51-31,50 2 kapsułki
31,51-45,05 3 kapsułki
Ponad 45,06 3 kapsułki

 

KURKUMA2

NUTRIVENE LONGVIDA CURCUMIN zawiera 60 kapsułek. Producent zaleca podawanie w zależności od reakcji pacjenta na lek. minimalne dawkowanie to 1-2 kapsułki na dzień. W przypadku dzieci starszych dawkowanie powinno być większe 3-4 kapsułki dziennie

UWAGI RODZICÓW:

Użytkownicy NUTRIVENE –D wypowiadają się na temat skuteczność tego suplementu na stronie:

http://groups.yahoo.com/group/DSTNI/

na tej stronie można także uzyskać uwagi doktora Leichtmana, który uważany jest za absolutny autorytet w kwestii problemów osób z Zespołem Downa w USA.

Wielu rodziców zauważa na tej stronie konieczność pamiętania o tym, że w przypadku podawania jednego suplementu, nie należy łączyć go z innymi witaminami, gdyż może to spowodować istotne problemy.

W przypadku problemów z podawania NUTRIVENE rodzice wskazują, iż najskuteczniejszym środkiem do podawania suplementu jest sok owocowy, a gdy jest delikatnie zmrożony jest wręcz doskonały. Podobne pozytywne odczucia rodzice mają, gdy trzymają NUTRIVENE w lodówce (polecane).

W przypadku efektów leczniczych, wszyscy rodzice wskazują na dużo większą odporność dzieci na infekcje. Są bardziej witalne i ogólnie lepiej funkcjonują, co sprawia że są dużo lepsze w swoich możliwościach.

Moja informacja dla WAS, to taka, że możemy wspólnie kupować wszystkie suplementy wymienione przez NUTRIVENE. Każdy zainteresowany proszony jest o kontakt na email: [email protected]

W Polsce możliwy jest zakup OMEG dla dzieci powyżej lat 3 o dobrej jakości. Koszty zakupu GINKO BILOBA poza naszym krajem są wyższe, ale jakość preparatów zagranicznych jest uważana za dużo wyższą.

Aktualizacja 10.01.2010

Komentarze

Liczba komentarzy: 7 do “Suplementy – podawanie aktualizacja 10.01.2010”
 1. Albert pisze:

  Jarek, czy można określić ile to jest jedna kropla? Jak to odmierzać. Masz może informacje jaki był powód tej zmiany. I czy podawanie do tej pory 1/4 zakraplacza powoduje jakieś skutki uboczne, ect?

 2. Jarek pisze:

  Albert,
  kropla to jest po prostu jedna duża kropla :) Co do powodu zmiany, a raczej uściślenia. Dostałem tą zmianę z następującą informacją:
  “W związku z prowadzonymi badaniami okazuje się, że skuteczność Gingko Biloba u małych dzieci z ZD nie jest zależna od ilości, a od stałości podowanego preparatu. W poprzednich badaniach, które trwały od 2006 roku do 2008 roku skupiono się na mierzeniu efektywności preparatu u różnych grup wiekowych. Ustalona minimalna dawka wynikała z efektów tych badań. Najnowsze badania pokazują, ze nie ma konieczności stosowania takiej dawki u dzieci poniżej 2 roku życia, a ponieważ nie ma długoterminowych badań wskazujących na możliwość wystąpienia negatywnych objawów po zażywaniu Gingko Biloba, zaleca się zmiejszenie dawki do poziomu 1 kropli”.

 3. Iza pisze:

  Ciekawe, czy wspaniały Miłorząb Japoński kumuluje się w organizmie?

 4. Jarek pisze:

  Iza, na tak postawione pytanie odpowiem: nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi, jednakże w badaniach australijskich z 2003 roku, od których się wszystko zaczęło i mamy je na stronie, jest zdanie: “w wyniku podawania preparatu przez blisko 24 miesiące nie stwierdzono niepokojących poziomów pochodnych Gingko we krwi”. Konkludując, moje zdanie jest takie, że wiemy, że Gingko pomaga, wiemy, że dobrze je używać, ale nie wiemy na 100% czy ma jakieś działania uboczne, szkodliwe. Wynika to z faktu, iż miłorząb traktowany jako zioło funkcjonuje już blisko 3 000 lat i od tych czasów nie odnotowano negatywnych skutków jego oddziaływania tytułem przedawkowania. Stąd myślę, że dlatego nikt prawdopodobieństwem wystąpienia sytuacji negatywnej się nie zajmuje.Ja boję się tylko jednego, każdy lek, czy też zioło oddziaływujące na pracę mózgu z pewnością wpływa na niego w jakiś sposób. U naszych dzieci Gingko z pewnością wzmacnia ich dynamizm i aktywność i sam ten efekt powinien być kontrolowany chociażby poprzez badanie podstawowe jakim jest EEG. A u nas nikt na tym się nie zna, w kontekście analizy fal w przypadku wspomagania pracy mózgu Gingko Biloba.

 5. Dawid pisze:

  Cześć Jarku,
  Od siebie jeszcze dodam, że przed pierwszym zastosowaniem Gingko powinno się zrobić badanie EEG, aby sprawdzić czy nie ma ukrytych czynności napadowych lub innych poważnych nieprawidłowości. Gingko nie tylko odpowiada za agregację płytek czerwonych i antyoxydację, ale także wpływa na poziom GABA w mózgu. Jak wiadomo z przyczyn genetycznych ludzie z ZD mają większe stężenie GABA, które spowalnia impulsy nerwowe i jest jedną z przyczyn upośledzenia umysłowego, jednak nie zawsze nawet nadmierna jego ilość jest wstanie powstrzymać chaotyczne niekontrolowane wyładowania (napad padaczkowy), a obniżenie jego stężenia prowadzi tylko do nasilenia. Napad można wywołać nawet u zupełnie zdrowego człowieka podając odpowiednie substancje zmniejszające ilość GABA, dlatego stosowanie Gingko powinno odbywać się pod kontrolą neurologa. Należy poinformować lekarza, że tak to działa bo większość nie zdaje sobie z tego sprawy i zgodzą się na podawanie bo to przecież “ziołowe” (trucizny też są pochodzenia naturalnego).

  Dawid z Bielska

 6. Jarek pisze:

  Dawid witaj w klubie! Z Darkiem i Albertem już od dłuższego czasu myślimy na ten temat, bo widzimy jak pobudzone są nasze dzieci. Jednakże jest jeden problem: kto ma zinterpretować EEG w kontekście podania Ginkgo? Jeżeli ktoś zrobił wcześniej EEG i lekarz nie zauważył niczego, to co ma zauważyć po podaniu Ginkgo? Jak znam życie nie jest to identyfikowalne na tym poziomie. Można jedynie stwierdzić, że jest Ok albo nie i to koniec.

 7. Dawid z Bielska pisze:

  Też jestem tego zdania. Ryzyko wystąpienia napadów u dzieci z ZD jest nikłe jeżeli wierzyć doniesieniom i badaniom nad GABA. Interpretacja EEG zawsze należy do neurologa bo z tego co próbowałem sam dojść do tego ale jest to niezmiernie trudne bez podstawowej wiedzy na temat neurologi. Tak sobie myślę, że powinno się robić tak:
  1. Badanie EEG zweryfikowane przez neurologa przed podaniem Gingko.
  2. Jeżeli nie ma żadnych nieprawidłowości to zacząć podawać.
  3. Kontrolować co jakiś czas EEG, bo Gingko przynajmniej w teorii może ujawnić ukryte anomalie padaczkowe, które są tłumione przez nadmiar GABA.Moim zdaniem początkowo należałoby sprawdzać co 6 mies, a później co rok.
  Jest jedno ale: jakim sposobem zmusić neurologa który raczej Gingko nie uzna za lek?? Prywatnie u nas EEG to 120 zł i wizyta u dobrego neurologa to 80 zł więc cała impreza 200 zł. Dla niektórych nie mało.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...