Usp 16, czyli wyczerpany zbiornik na komórki macierzyste

lipiec 17, 2014 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Komórki macierzyste dają wielką siłę człowiekowi, możliwość rozwoju i regenerowania się. Są także nadzieją na leczenie wielu problemów dzisiaj nieuleczlanych. W ZD komórki macierzyste są też taką szansą.

Ale od początku. Znam 3 osoby z Polski, jedną z Bułgarii i jedną z Rosji, które przeszły ze swoimi dziećmi terapię komórkami macierzystymi. Nie pochodziły one od samego dziecka, gdyż “zdefektowane” dodatkową ilością genów są mniej aktywne i maja około 40% połączeń synaptycznych mniej. Rodziny, które decydują się na taką terapią mają nadzieję poprawić ogólne funkcjonowanie dziecka, choć o kilka procent. Z mojego punktu widzenia ma to sens i przyszłość, ale za nim to będzie możliwe w dużym stopniu musimy znaleźć sposób na gen USP 16. Pisałem o nim tutaj:

http://www.zespoldowna.info/usp16-kolejny-gen-na-dodatkowym-chromosomie-21-kolejny-cel.html

Dlaczego to jest takie ważne …kolejny gen w nadekspresji w krytycznym regionie zespołu Downa.

http://ghr.nlm.nih.gov/gene/USP16

image

Czytając artykuł poświęcony temu genowi na stronach Stanford University, i jego roli w ZD, można domniemywać, że może być on tak ważny w wielu aspektach jak  gen DYRK 1 A, czy SOD 1 i APP. Dlaczego tak jest możemy przeczytać w dokumencie Stanford’s Center for Research and Treatment of Down Syndrome.

http://med.stanford.edu/news/all-news/2013/09/faulty-stem-cell-regulation-may-contribute-to-cognitive-deficits-associated-with-down-syndrome-study-suggests.html

image

W raporcie czytamy:

“Odkrycia, które są prezentowane w tym badaniu sugerują odpowiedzi na problemy, które do tej pory były tajemnicze i niewytłumaczalne dla badaczy w kontekście funkcjonowania, wliczając w to problem: dlaczego ludzie z ZD starzeją się szybciej i wcześniej zapadają na chorobę Alzheimera.

Ten raport po raz pierwszy dostarcza możliwego wyjaśnienia tych aspektów…Fakt, że osoby z ZD mają 3 kopie 21 chromosomu i co za tym idzie genu USP 16, powoduje przyspieszenie tempa całkowitego wykorzystania komórek macierzystych w bardzo krótkim okresie czasu podczas wczesnego rozwoju. Daje to w efekcie, prawdopodobnie wykorzystanie całkowite zasobów komórek macierzystych i uszkodzenie systemu regeneracji u osób dorosłych z ZD. W wyniku czego, ich mózg starzeje się szybciej i szybciej prezentują wczesne stadia rozwoju chorób neurologicznych.”

Naukowcy badając podział komórek ludzkich zauważyli jednoznaczny mechanizm: gdy w komórkach pochodzących od osób bez ZD zwiększano ekspresję genu USP 16 do takiego jaka jest w ZD, rozwój komórek zwalniał. W momencie redukcji jego aktywności, rozwój komórek wracał do normalności.

Innym wątkiem związanym z komórkami macierzystymi jest ich rola w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego.  W bardzo ciekawym eksperymencie okazało się, że:

1.Komórki macierzyste ośrodkowego systemu nerwowego pod wpływem genu USP 16 i jego nadmiernej aktywności UTRACIŁY zdolność do samo odnawiania się. Jest to proces podczas którego komórki macierzyste regenerują się przy podziale.

2.Zablokowanie ekspresji genu USP 16 powodowało przywrócenie tej zdolności, co powodowało poprawę funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego (http://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%9Brodkowy_uk%C5%82ad_nerwowy)

WNIOSKI:

Nie wiem czy zwróciliście uwagę, że my dziś staramy się już korygować objawy defektu tego genu podając cerebrolizynę i fluoksetynę by poprawić funkcjonowanie istoty szarej i białej. Jak widać można je w takim objawowym leczeniu zastąpić terapią komórek macierzystych z jej ograniczeniami i to już dzisiaj, ale tak jak w przypadku tych leków musiałaby być powtarzana.

Zatem co może się okazać bardzo istotne, wprowadzenie leku stymulującego aktywność genu USP 16 może spowodować zatrzymanie przyspieszonego starzenia się i obumierania to po pierwsze. Po drugie może to spowodować zdecydowaną poprawę w funkcjonowaniu całego ośrodkowego układu nerwowego, co wsparte komórkami macierzystymi, tudzież fluoksetyną i cerebrolizyną będzie dawać trwałe pozytywne zmiany, trwające przez dłuższy okres czasu.

Komentarze

1 Komentarz do “Usp 16, czyli wyczerpany zbiornik na komórki macierzyste”
  1. Can pisze:

    Jak zwykle zapomniałem o pewnej istotnej, choć pobocznej dla tych spraw kwestii: umiejętność wyregulowania genu USP 16 da możliwość ograniczenia białaczki CMML, która jest związana z ekspresją tego genu. http://pl.wikipedia.org/wiki/Zespo%C5%82y_mielodysplastyczne

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...