Badania nad zespołem Downa…a komórki macierzyste

kwiecień 5, 2017 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Dyskusja na temat modeli zwierzęcych w badaniach nad zespołem Downa jest bardzo ostra. Wielokrotnie przeciwnicy jakichkolwiek badań w tym kierunku wskazują, że modele zwierzęce to nie jest to samo co “ludzie” i badania nad nimi. Na to wygląda, że ostatecznie pomimo wielu problemów udało się stworzyć technologię pozyskiwania komórek ludzkich z trisomią 21, co jest z pewnością przełomem w badaniach kierunkowych.

Dlaczego to jest tak istotne?

1.Badanie komórek ludzkich pozwoli na bardziej precyzyjną analizę zaburzeń jakie wynikają z trisomii 21 i to jest oczywiste.

2.ZD ma jedną istotną dysfunkcję: powoduje “wypłukiwanie zbiornika” z komórkami macierzystymi, stąd wiele z tym faktem związanych problemów jak przyspieszona starość i błędy w metabolizmach. Jeżeli będziemy mieli dostęp do modelu “ludzkiego” łatwiej nam będzie wspierać organizm i komórkami i wiedzą uzyskaną na podstawie badań nad nimi.

http://www.zespoldowna.info/usp-16-czyli-wyczerpany-zbiornik-na-komorki-macierzyste.html

W najnowszym raporcie na ten temat można przeczytać, że mamy już kilka technologii pozyskiwania takich komórek, w tym część z pełną możliwością ich wielokrotnego użycia, gdyż przeszły procesy sprawdzające. Jest to z pewnością krok do przodu w badaniach nad ZD i nad lekami, które można by wykorzystać do wspierania osób z ZD.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/28371411/

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26239351/

http://www.zespoldowna.info/zarodkowe-komorki-macierzyste-czyli-czy-powinnismy-walczyc-o-ich-wykorzystanie-w-przeszczepach.html

http://www.zespoldowna.info/komorki-macierzyste-moga-uleczyc-funkcje-poznawcze-osob-z-zespolem-downa-tak-czy-nie.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...