Witamina U jest witaminą na metylację… na układ pokarmowy, wrzody i pyrolię.

styczeń 7, 2019 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Byłem mocno zaskoczony pytaniem o dawki SMM-u czyli S-Methylometioniny (SMM), przy leczeniu wysokiej homocysteiny. Uwaga jest to coś innego od S-Adenozylometioniny (SAMe). Choć często jest używana tutaj nazwa witamina U, to S-Metylometionina nie jest uznana za nią…a może to być ciekawe w zespole Downa.

1.Historia SMM jest ściśle związana z sokiem z białej kapusty i leczeniem układu pokarmowego, w szczególności wrzodów dwunastnicy. Zauważono, że leczenie w ten sposób zdecydowanie poprawia stan pacjenta i …zmniejsza poziom Helicobacter pylori, gdyż zawiera on kompleks “witaminy U” w postaci chlorowodorku DL-metioniny metylosulfoniowej. Spożywanie 1 litra świeżego soku z kapusty przez 10-13 dni jest uważane, za bardzo skuteczne leczenie w tym kierunku, przy czym należy pamiętać o uzupełnieniu witaminy A w postaci chociażby palmitatu podczas tej terapii.

https://www.clinicaleducation.org/resources/reviews/the-use-of-vitamin-u-for-gastric-ulcer-recovery/ 

2.W kontekście metylacji musimy zrozumieć to zdanie:

“…human betainehomocysteine methyltransferase-2 (BHMT-2) is a zinc metalloenzyme that uses S-methylmethionine (SMM) as a methyl donor for the methylation of homocysteine. “

czyli ludzka metylotransferaza  betainohomocysteiny-2 (BHMT-2) jest metaloenzymem cynku, który wykorzystuje S-methylometioninę (SMM) jako donor metylowy do metylacji homocysteiny.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18230605

W tym kontekście SMM wpływa na efektywność skrótu metylacyjnego i to jest pierwszy kontekst jaki jest istotny.

3.Dużo bardziej istotnym tematem jest fakt redukcji negatywnego działania “helicobakteriusa”. Jak to zrozumieć? Obniżenie aktywności tej bakterii wpływa na poziom absorpcji witaminy B12 via FUT 2. W ten sposób na pewno zwiększa efektywność i jakość metylacji przy wykorzystaniu witaminy B12.

4.W ZD ważne są dwie kwestie w tym ujęciu:

*skrót metylacyjny, jest tutaj wykorzystywany najbardziej efektywnie, jak nie nie jako główna ścieżka metylacji

*większość dzieci tytułem różnych czynników ma istotne zaburzenia układu pokarmowego…i wsparcie sokiem z białej kapusty może mieć istotne znaczenie…choć nie znalazłem, żadnej literatury na ten temat…ale pamiętam o genie PSMG1

http://www.zespoldowna.info/mamy-gen-psmg1-i-mamy-silna-koincydencje-chorob-zwiazanych-ze-zlym-funkcjonowaniem-jelit-u-rodzicow-dzieci-z-zespolem-downa-czy-to-cos-oznacza-czy-jest-jakis-z-tym-zwiazek.html

Z tej perspektywy patrząc witamina U i sok z białej kapusty może być ciekawym elementem diety i protokołu wsparcia osoby z ZD…choć nie ma sugestii ile i dlaczego, gdyż istnieją skuteczniejsze metody wspierania metylacji.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...