Dieta GAPS i dieta paleo nie mogą mieć zastosowania powszechnego w ZD.

kwiecień 17, 2018 by
Kategoria: Dieta

Wciąż uważam, że dieta GAPS nie jest dietą dobrą w zespole Downa. Jest dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które mają problemy ze stanem zapalnym. Na to wygląda, że skorzystaliście z dobrych rad, ale ktoś nie powiedział wszystkiego. Więc wyjaśniam.

1.Dieta GAPS, dieta paleo są to diety zwiększające mocno poziom histaminy w organizmie.

2.Histamina jest ściśle związana w ZD z leptyną i o tym pisałem poniżej.

http://www.zespoldowna.info/leptyna-histamina-reakcja-immunologiczna-i-szczepienia.html

“Wszystkie dzieci z zespołem Downa mają wyższy poziom leptyny niż rówieśnicy. Oznacza to, że organizm z jej nie korzysta”.

“Wyższy poziom leptyny jest jednoznaczny ze zmianą reakcji immunologicznej organizmu, ba jest kluczowy dla wystąpienia chorób autoimmunologicznych…a tych u naszych dzieci jest dużo: celiakia, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów jako przykład.”

“…leptyna hamuje apetyt poprzez uwalnianie histaminy i aktywowanie receptorów histaminowych. Oznacza to także, że ma wpływ na mastocyty. Mając leptynooporność w ZD, mamy do czynienia z dużą ilością leptyny w organizmie. Oznacza, to zwiększenie histaminy i zwiększenie aktywności mastocytów i błędnej reakcji immunologicznej w ZD!”

Poziom leptyny u dzieci i młodych osób z ZD jest zawsze podniesiony, czyli mamy stan kreowania i wzmacniania patologii raka, z drugiej strony hamowania choroby Alzheimera. U dorosłych osób z ZD, sytuacja ta się zmienia. Adiponektyna zaczyna dominować promując chorobę Alzheimera, hamując raka.”

http://www.zespoldowna.info/dieta-spersonalizowanaczyli-czytamy-geny-i-dostosowujemy-diete-histamina-i-enzym-dao.html

Z perspekytyw tych danych poziom histaminy powinien być w ZD regulowany tak, aby był na najniższym poziomie, chociażby poprzez:

* bezpośrednią jej redukcję w diecie

*obniżanie poziomu leptyny, która podniesiona zwiększa poziom histaminy, chociażby za pomocą witaminy D3

*stosowanie enzymów pozwalających na degradację nadmiernej ilości histaminy.

*dbanie o mikroflorę jelita

3.Wróćmy do tego faktu: dieta GASP jest dietą wspierającą poziom histaminy…i jest to szczególnie niebezpieczne dla tych, którzy mają polimorfizmy genu DAO i polimorfizmy genu MTHFR.

http://www.zespoldowna.info/mthfr-a-1298-c-a-histamina-i-enzym-dao.html

“Osoby, które mają poliformizm genu MTHFR mają problem z ilością histaminy i jej rozkładem. Poliformizm MTHFR zmniejsza aktywność enzymu DAO, który za to odpowiada. “

http://www.zespoldowna.info/dieta-spersonalizowanaczyli-czytamy-geny-i-dostosowujemy-diete-histamina-i-enzym-dao.html

“Źle działający enzym DAO zawsze wiąże się z autyzmem, schizofrenią i źle funkcjonującymi jelitami, serotoniną, wchłanianiem niektórych witamin. Oczywiście tytułem nadmiernej ilości histaminy. Gdy jej jest za dużo, organizm reaguje alergiami, gdyż reakcja immunologiczna organizmu jest rozstrojona nadmierną jej ilością. Taka reakcja wiąże się z istotnym problemem w funkcjonowaniu jelit ale i całego organizmu.”

W skrócie: polimorfizm genu DAO występujący u 32% osób z ZD, które zrobiły panel genetyczny, powoduje nadmierną kumulację histaminy w organizmie tytułem braku odpowiedniej ilości enzymu degradującego histaminę o nazwie diaminoksydazy. 91% z tej grupy osób dodatkowo ma polimorfizmy genu MTHFR, a jeżeli popatrzymy dodatkowo na polimorfizmy genów MTR i BHMT, to 100% tej grupy ma zaburzenia metylacji, co prowadzi do zdecydowanego spowolnienia produkcji tego enzymu.

Wniosek: mają problem z nadmierną ilością histaminy i powinny unikać jej dodatkowych ilości pochodzących z każdego źródła, a w szczególności z diety.

Z tej perspektywy nie jest to dieta, która powinna znaleźć zastosowania u wszystkich osób z ZD…chyba  że będzie w to zaangażowana: kurkuma obniżająca poziom histaminy i przede wszystkim enzymy DAO.

4.I tutaj moja osobista uwaga:

W autyzmie skąd dieta pochodzi, nie odnotowano badań potwierdzających jej szeroką populacyjną skuteczność, gdy diety eliminacyjne bezglutenowe, bezlaktozowe, bezkazeinowe, ketogeniczne mają potwierdzenie o ich skuteczności populacyjnej w kontekście chociażby poprawy modelów zachowań dzieci. Dieta GAPS ma za to efekty w wąskiej grupie osób, u których potwierdza się zaburzenia immunologiczne na poziomie polimorfizmów wpływających na funkcjonowanie jelit w obszarze IBD, IBS.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20406576/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28270747

http://biomeonboardawareness.com/ibd-crohns-scd-increased-microbiome-diversity-low-residual-diet-reduced-diversity/

Proponowanie jej dla wszystkim jest według mnie błędem, gdyż nie wszyscy wymagają takiego podejścia…szczególnie przy istotnym wysiłku fizycznym, zróżnicowanym potrzebom dietetycznym i metylacyjnym.

5.I na koniec coś dla Eli, by nie musiała w czasie wakacji zdobywać wiedzy:

*dieta GAPS jest modyfikacją diety paleo i diety SCD (diety nieskowęglowodanowej) które są podstawą wielu protokołów obniżających stany zapalne. Miała za zastosowanie przede wszystkim w leczeniu i zapobieganiu rakowi, IBD, IBS. W tym kierunku robi cuda tak samo jak “głodówki” Głuchołazkie, które wymyślono już w latach 20-tych ubiegłego wieku.

*dietę GAPS polecają przede wszystkim ludzie/rodzice/lekarze którzy mają własne negatywne doświadczenia z tymi problemami…stąd uważa się, że jest to bardzo jednostronna dieta Uśmiech

*podstawowe założenia diety GAPS, które Natasha Cambell-McBride od zawsze uważa za kluczowe to:

-the bone broth czyli wywar/rosół z kości wygotowywany w długim czasie

-fermented foods, czyli kiszonki

-cultured dairy & nuts czyli fermentowane przetwory mleczne i orzechy

-“wygotowane” mięso

SĄ PRODUKTAMI WYSOKOHISTAMINOWYMI! POWIEM WIĘCEJ SĄ PRODUKTAMI ZAWIERAJĄCYMI OLBRZYMIĄ DAWKĘ SIARCZKÓW, TIOLI!

Stąd Elu, uważam że choć to jest trudna i dobra dieta, to należy ją stosować u osób do 20 roku selektywnie, gdyż w ZD przy bardzo złożonym metabolizmie, dużych deficytach i złym wchłanianiu pewnych składników, ta dieta z jednej strony może redukować stany zapalne, z drugiej strony być szkodliwa dla zdrowia po prostu, bo jest niezbilansowana. Jej doskonałym celem jest zdusić stan zapalny związany z dysbiozą, ze złym funkcjonowaniem jelit…ale ona też nie dostarcza odpowiedniej ilości witamin do metylacji i węglowodanów do odpowiedniej, fizycznej aktywności. Nie bez kozery odnosi sukcesy w walce z rakiem, bo odcina mu cukry, z drugiej strony u autystów, którzy są zawsze bardzo pobudzeni, odcina energię więc nie szaleją. Podczas listopadowej videokonferencji specjalistów GAPS, przyznano jednoznacznie, że nie jest to dieta dla wszystkich autystów, a głównie tych dzieci z ADHD. Specjaliści GAPS zawsze w prowadzeniu terapii u dzieci autystycznych są zobowiązani do INFORMOWANIA O TYM, ŻE SKUTKIEM UBOCZNYM TEJ DIETY MOŻE BYĆ ZAHAMOWANIE WZROSTU, ROZWOJU FUNKCJONALNEGO, wychodząc z założenia, że leczymy stan jelit a potem będziemy korygować resztę. Przyznano również rację, że GAPS musi być dzisiaj zmodyfikowana w kontekście polimorfizmów CBS, metylacyjnych, gdyż jak powstała, nikt nie brał tej wiedzy pod uwagę.

Elu, o tym że przy GAPS należy stosować witaminę C, magnez, enzymy trawienne, probiotyki typu prescript asissts, zawierające Bifidobacterium infantis, Lactobacillus Plantarum, Lactobacillus rhamnosus, L. salivarius,L. sporogenes, L.gasseri zadecydowano wprowadzić na stałe do protokołu w 2015 roku. Wiedza się zmienia i nie warto kluczowo trzymać się swoich spersonalizowanych kanonów i mówić, że jest coś dobre, kiedy wiadomo, że w świetle nowej wiedzy, nie jest to doskonałe i nawet dobre. Każda dieta wymaga dzisiaj modyfikacji, także GAPS. Ja tą polecam wszystkim powyżej 40 roku życia, a wcześniej wtedy kiedy mają chore jelita i predyspozycje do raków, po prostu. Dla dzieci z ZD nie polecałbym, gdyż mają inne problemy w układzie populacyjnym niż te o których mówi GAPS…a poza tym są dziećmi wymagającymi stałej dawki energii, dobrej metylacji, co zabiera i czego nie daje dieta GAPS, jeżeli jest dobrze i konsekwentnie prowadzona na 6 etapach wdrożeniowych. Ja mojemu Jaśkowi jej bym nie zastosował z perspektywy jego fenotypu, jego jelit i jego aktywności fizycznej.

http://bonavita.pl/dieta-gaps-zalozenia-etapy-produkty-oraz-przeciwwskazania

http://www.gapsdiet.com/gaps-introduction-diet.html

http://blog.gapsdiet.com/2016/10/28/being-on-the-gaps-diet-with-histamine-intolerance/

http://www.perfect-supplements.com/blog/17253/3-popular-healing-diets/

https://honestbody.com/gaps-diet-with-histamine-intolerance/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...