Wpływ histaminy na neuroprzekaźniki, reakcję alergiczną w jelitach.

maj 26, 2017 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

Napisałem artykuł o histaminie. Próbowałem napisać, go czytelnie i prosto…nie rozumiecie niestety istoty jego przesłania. Znaczy się zrobiłem coś źle. Zatem dziś uzupełniam tego, czego nie zrozumieliście. HISTAMINA JEST NEUROPRZEKAŹNIKIEM, KTÓRY MA TAK SAMO ISTOTNE ZNACZENIE JAK DOPAMINA, SEROTONINA. ZABURZENIA JEJ ILOŚCI, RÓWNOWAGI SĄ NIEZWYKLE “TOKSYCZNE” DLA ORGANIZMU, A TO DA SIĘ ZROBIĆ!!!

Co powinniśmy pamiętać o histaminie z poprzedniego wpisu:

http://www.zespoldowna.info/dieta-spersonalizowanaczyli-czytamy-geny-i-dostosowujemy-diete-histamina-i-enzym-dao.html

1.Histamina wpływa na układ nerwowy. W zespole Downa mamy z nim problem.

2.Histamina wpływa na oddychanie i krążenie. W zespole Downa procesy te z różnych powodów, są mnie efektywne.

3.Histamina wpływa na leukocyty na układ odpornościowy. W zespole Downa mamy z tym problemy.

4.Histamina wpływa na absorpcję żywności, funkcjonowanie układu trawiennego. W zespole Downa mamy z tym problemy.

5.Histamina wpływa na proces uczenia się, pamięć. W zespole Downa mamy z tym bardzo istotne problemy.

6.Histamina to alergie i problemy skórne wynikające z jej nadmiernej aktywności.

image

Źródłem histaminy jest nie tylko dekarboksylacja aminokwasu histydyny przy udziale witaminy B6, ale przede wszystkim NADMIERNA AKTYWNOŚĆ CAŁEJ GRUPY BAKTERII powodując nadmierną jej ilość: Clostridium, Escherichia coli, Staphylococcus, Streptococccus, Klebsiella, Morganella, Enterobacter, Proteus, Acinetobacter, Pseudomonas, Aeromonas, Vibro, Plesisomanas, Pediococcus,  Miicrococcus i niektóre szczepy z rodziny Lactobacillus.

Problem z histaminą zaczyna się gdy mamy przerost ww. bakterii ale i candidy, co w zespole Downa i autyzmie jest masowe.

Jeżeli do tego nakładają się problemy z polimorfizmami genów:

-DAO aktywnego w jelitach, gdzie jest odpowiedzialny za degradację, deaktywację histaminy

-HNMT aktywnego w układzie nerwowym, gdzie jest odpowiedzialny za degradację, deaktywację histaminy przy wsparciu genu MAO A

W efekcie obok wymienionych już w poprzednim artykule problemów trawiennych, dochodzą poważne problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcji immunologicznych organizmu. Z tej to perspektywy obecność tych polimorfizmów tj. DAO, HNMT w połączeniu z polimorfizmami:

-MTHFR C677T

-HLA

-CTLA 4

są dla mnie w “warunkach polskich” powodem do przesunięciu/zmodyfikowaniu kalendarza szczepień.

Oczywiście jest to także związane z tym, że im większy mamy poziom histaminy w organizmie, im bardziej zaburzony jest organizm pod względem immunologicznym, tym gorsza jest metylacja (słaba, nieodpowiednia) czyli regulacja funkcjonowania całego organizmu.

PODSUMOWANIE ZAKOŃCZONE! Teraz wracamy do tematu, który jest niezrozumiały: jak wpływa histamina na inne neuroprzekaźniki i funkcjonowanie mózgu.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK28245/

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4009418/

image

https://www.youtube.com/watch?v=68QbtniY7wg&app=desktop

https://www.youtube.com/watch?v=6uMcdpiV094&app=desktop

JAK WPŁYWA HISTANINA NA NEUROPRZEKAŹNIKI?

Histamina reguluje neuroprzekaźniki i to jest fakt! Uwalnianie acetylocholiny, noradrenaliny i serotoniny jest kontrolowane w dużej części przez ILOŚĆ HISTAMINY. Jej nadmierna ilości może stymulować (zwiększając) poziom noradrenaliny, serotoniny, dopaminy (choć nie wszędzie w przypadku dopaminy). Zatem nadmierna ilość histaminy w jelitach, tak jak to wspominałem, może w sposób istotny pobudzać dziecko, które dzięki temu manifestuje cechy autystyczne.

Histamina w mózgu to neuroprzekaźnik regulujący sen, temperaturę,apetyty, nastrój,uczenie się, pamięć, wrażliwość na ból. W mózgu histamina reguluje uwalnianie się innych neuroprzekaźników o czym już nadmieniałem.

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0925443910002954

Jednak większość histaminy uwalniana jest przez komórki tuczne znajdujące się w jelitach, a nie znajdujące się w układzie nerwowym. Są one mechanizmem reakcji immunologicznej organizmu na patogeny.  Stąd pobudzenie dziecka, powinno z tej perspektywy wiązać się z myśleniem rodzica w następujący sposób:

-moje dziecko ma problem reakcji immunologicznej

-powodem jest przerost np. e.coli związany także z polimorfizmem genów CTLA4 i HLA

-powodem jest zła dieta

-w efekcie ma za dużo histaminy,

-nadmiar histaminy pobudza motorycznie dziecko, niekoniecznie wpływając w podobny sposób na mózg

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21618891

image

Choroba Alzheimera, która dotyka osoby z zespołem Downa, charakteryzuje się tym że prezentuje w mózgu niskie poziomy histaminy, w ten sposób także hamując poziom innych neuroprzekaźników. Kluczową ścieżką jest regulacja histaminy via gen HNMT, receptory histaminy H1, H2, H3, H4 i receptory NMDA . Jeżeli popatrzymy na  to wszystko przez częste polimorfizmy genów związanych z histaminą, błędy w funkcjonowaniu jelit, tak często występujących w zespole Downa i ze złą reakcją immunologiczną to histamina wydaje się być kluczowym elementem wymagającym regulacji by móc dobrze funkcjonować na poziomie intelektualnym i zdrowotnym, ale jest to proces inny niż ten związany z reakcją immunologiczną w jelitach.

 

JELITA A HISTAMINA

Potwierdzeniem tego jest powiązanie histaminy z występującym bardzo często nadmierną wrażliwością jelit (IBS) jak i ich stanem zapalnym (IBD). W tym mechanizmie kluczową rolę odgrywają komórki tuczne –mastocyty (mast cells) 

“Są elementem układu immunologicznego i biorą udział w obronie organizmu przed pasożytami, bakteriami i innymi drobnoustrojami. Odgrywają rolę zarówno w mechanizmach odpowiedzi immunologicznej wrodzonej oraz nabytej. Ich zasadniczą rolą jest wywoływanie lokalnego stanu zapalnego (m.in. alergie) w reakcji na czynniki egzogenne. Pełnią istotną rolę w rozpoznawaniu antygenów patogenów (wirusy i bakterie), ich rola w mechanizmach nabytej odpowiedzi immunologicznej opiera się na zdolności do prezentowania antygenu oraz różnorodnego działania uwalnianych cytokin i innych czynników humoralnych. W procesie rozwoju reakcji zapalnych, w tym alergicznych, substancje wydzielane w dużych ilościach (mediatory preformowane i syntetyzowane de novo) przez mastocyty (degranulacja) mogą wywoływać objawy układowe, w tym wstrząs anafilaktyczny. Bezpośredni sygnał do degranulacji (degranulacja jest to gwałtowne uwolnienie na zewnątrz zawartości ziarnistości) stanowi między innymi reakcja antygenu z przeciwciałami IgE znajdującymi się na powierzchni błony komórkowej komórki tucznej. Sygnałem indukującym degranulacje może być też związanie wzorców drobnoustrojów przez inne receptory (w tym TLR).

Substancje uwolnione przez mastocyt powodują degradację składników istoty międzykomórkowej, poszerzenie kapilar, napływ granulocytów – skutkiem tego jest powstawanie stanu zapalnego.

Nadmierna proliferacja komórek tucznych jest przyczyną mastocytozy. W przebiegu tej choroby komórki tuczne gromadzą się w skórze (mastocytoza skórna) lub w narządach wewnętrznych (mastocytoza układowa)”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kom%C3%B3rki_tuczne

Czytając raport poniżej dowiadujemy się o następującym powiązaniu histaminy, IBD/IBS, mastocytów:

1.Histamina jest głównym czynnikiem kreującym reakcję alergiczną, czyli inicjującą reakcję immunologiczną organizmu.

2.Głównym uczestnikiem tej reakcji są komórki tuczne czyli mastocyty, w ramach których funkcjonuje histamina.

3.Reakcja alergiczna zaczyna się od inicjacji aktywności histaminy.

4.W jelitach mamy 3 z 4 receptorów histaminowych.

5.W efekcie, zmieniona różnymi czynnikami reakcja immunologiczna organizmu, będąca w efekcie reakcją alergiczną, kumuluje się w jelitach, bo tam występują głównie mastocyty, uruchamiające histaminę w ramach reakcji na patogeny.

6.To oczywiście prowadzi do IBD/IBS.

7.W zespole Downa, w autyzmie mamy dużą część dzieci, które prezentują typowe cechy IBD/IBS. Mogą to być objawy działających błędnie mechanizmów regulujących poziom histaminy w jelitach.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4305649/

image

Teraz popatrzmy na komórki tuczne mastocyty w następujący sposób. Mamy nadmierną ilość histaminy w organizmie. Do tego dochodzą patogeny powodujące dysbiozę w jelitach o których mówiłem powyżej jak candida, clostridia na przykład. Ich obecność dodatkowo zwiększa poziom histaminy. W konsekwencji mamy do czynienia ze stałym stanem zapalnym jelit. Brzmi to znajomo nieprawdaż.

Popatrzmy tez na inny dość częsty przypadek. Dziecko jest pełne różnego rodzaju metali ciężkich jak aluminium, czy rtęć. Oba destabilizują pracę komórek tucznych. Podobnie działają: ołów, kadm i bizmut. Komórki tuczne “wariują” mamy więcej histaminy i więcej, co powoduje IBD/IBS czyli chroniczny stan zapalny jelit, które nie mogą dać mózgowi odpowiednich produktów dla jego funkcjonowania. Brzmi to także znajomo.

 

CO ROBIĆ?

Po pierwsze należy eliminować źródła histaminy w żywności.

Po drugie należy podawać w diecie te substancje stabilizujące komórki tuczne:

-selen

-witamina c

-kurkumę

-kwercytynę

Po trzecie chelatować organizm

Po czwarte leczyć dysbiozę za pomocą probiotyków, prebiotyków.

Po piąte usuwać patogeny.

W ten sposób regulacja ilości histaminy, może doprowadzić do regulacji innych neuroprzekaźników tak kłopotliwych jak serotonina, dopamina, noradrenalina, które mogą pobudzać dziecko ruchowo, a nie pomagać w jego rozwoju intelektualnym.

 

http://alisonvickery.com.au/the-histamine-intolerance-ibs-and-ibd-connection/

http://www.geneticlifehacks.com/high-histamine-and-methylation-mthfr-defects/

https://www.geneticlifehacks.com/histamine-intolerance-genetics-part-2/

Komentarze

Liczba komentarzy: 11 do “Wpływ histaminy na neuroprzekaźniki, reakcję alergiczną w jelitach.”
  1. Magda pisze:

    Czy kurkuma nie jest przypadkiem przyprawą wyzwalającą histaminę w organizmie?

  2. Izabela pisze:

    A co w przypadku gdy jest wysoka histamina oraz wolny MAO A to chyba raczej tej kurkumy nie można podać?

  3. Can pisze:

    Izo jestem praktykiem…a nie teoretykiem i powiem tak: w teorii kurkuma nie jest odpowiednim produktem dla “wolnego” MAO A, ale problem według mnie jest w tedy gdy obok wolnego MAO jest “wolny” COMT. Sam MAO A z perspektywy praktyki to za mało, by weryfikować zastosowanie suplementu w taki sposób….bo wciąż jeszcze w dyskusji jest gen ALDH2

  4. kaya pisze:

    Zaobserwowałam dziwną reakcję u swojego dziecka a mianowicie, po użądleniu pszczoły lub osy robi się przytomniejsze i spokojniejsze. Na ogół jest bardzo nadpobudliwe. Nie wiem jak to powiązać z informacjami zawartymi w artykule? Czy może być tak, że nacodzień ma za mało histaminy?

  5. Mathew pisze:

    Oto dobry artykuł na temat beta-karotenu i witaminy A: https: //www.xcode.life/23andme-raw-data/beta-carotene-conversion-to-vitamin-a/

  6. rpopielski pisze:

    Na własnej skórze odczułem działanie kurkumy…..Leczę się mirtazapiną na depresję (raczej bezsenność i rozdrażnienie). Kiedyś zrobiłem sobie napój kurkuma woda i pieprz dla wzmocnienia całości. Tyle dobrego wyczytałem o kurkumie…
    Wypiłem i po 10 minutach myślałem, że w mózgu mam kosiarkę do trawy. Straszny niepokój, serce waliło jak szalone, oddech płyciutki a oczy na wierzchu jak pingpongi. Załatwiłem sobie tym strzałem leczenie mirtazapiną które poleciało w bok (bezsenność) jelita całkowicie sfiksowały. Ciągłe wzdęcia, zaparcia itd. Trwa to juz miesiąc. Jak zjadłem mięso z niepewnego źródła pojawiła się histamina i teraz wiem jak to działa. Kurkuma to inhibitor MAO i można sobie zrobić kuku jak ja to zrobiłem. Czytając źródła widzę że mam u siebie IBS?SIBO będę diagnozował.
    Natomiast jak zjem parówkę, rybę dochodzi do bardzo nieprzyjemnych reakcji. Kurkuma to raczej przeszkodzi. Też już próbowałem na sobie małą ilość …..

    • HistamiNovaMama pisze:

      Tylko świeżo złowione ryby mają małą ilość histaminy, cała reszta wywoła objawy.
      Mięso to histadyna, pod wpływem działania bakterii jelitowych zmienia się w histaminę. Mięso ogranicza się w diecie niskohistaminowej i stosuje probiotyki tzw. Histamine degraders żeby skolonizować jelito.
      Obstawiam, że kurkuma poprostu drażni jelito które ma stan zapalny, po wyleczeniu jelita będzie pełnić swoją funkcję.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...