Cynamon na insulinę, glukozę, cukrzycę

październik 20, 2023 by
Kategoria: Dieta

Rozmawiając z Wojtkiem wczoraj o diecie, złapałem się na tym, że wciąż nie wiemy, co może być najlepszego w niej dla naszych dzieci. Od razu wymarzył mi się taki blog dietetyczno-kucharski, gdzie byłyby takie podpowiedzi, a i my moglibyśmy coś od siebie dołożyć. Moim faworytem do takiego blogu na start jest cynamon.

Dlaczego cynamon? Oczywiście bo go lubię, ale cynamon ma swoje właściwości, o których właśnie napiszę. Jednak zaczynamy od tematów technicznych:

1.Który cynamon jest najlepszy?

Od lat cynamon cejloński uważany jest za najlepszy gatunek tej przyprawy na świecie. Dla osób z ZD jest to też najzdrowszy typ cynamonu, gdyż zawiera śladowe ilości kumaryny. Ta zaś występuje w dużych ilościach w innych rodzajach i może mieć to wpływ na pracę wątroby.

Cynamon cejloński nie występuje w powszechnie dostępnych “przyprawach” sklepowych.

2.Ile należy spożywać cynamonu dziennie by uzyskać efekt pozytywny?

Nie ma jednoznacznych wskazań, ale mówi się że nie powinniśmy podawać więcej niż 6g dziennie w różnych schematach podawania, w tym na czczo. To jest bardzo dużo z mojej perspektywy.

3.Co powoduje działanie cynamonu na glukozę i insulinę?

Tutaj cytat:

“Składnikiem cynamonu, który wydaje się odpowiedzialny za takie właściwości przyprawy, został uznany związek określany skrótem MHCP (methyl hydroxy chalcone polimer), który w swoim działaniu naśladuje insulinę i obniża poziom glukozy we krwi. Najnowsze badania sugerują, że za spadek poziomu glukozy odpowiada również inny związek, znany jako polifenol A.

Mechanizm działania MHCP to prawdopodobnie aktywacja receptorów insulinowych w komórkach. Dzięki temu komórki mogą się „otworzyć” na ten hormon i „przyjąć” glukozę do swojego wnętrza, co obniża jej poziom w krwiobiegu. Cynamon będzie więc zwiększał transport glukozy do wnętrza komórek.”

https://naturalnieozdrowiu.pl/cynamon-a-cukrzyca-jak-uzywac/

To zaczynamy historię cynamonu w walce z insulinoopornością i glukozą!

Tak cynamon cejloński to świetne narzędzie do codziennej diety by usprawnić gospodarkę insuliny, glukozy u naszych dzieci z ZD. W Polsce panuje przekonanie, że dieta z wykorzystaniem cynamonu może zredukować poziom cukru u osób z cukrzycą typu 2, czyli także naszych, nawet do 30%, poprzez poprawę gospodarki insulinowej.

Patrzymy na badania kliniczne i raporty medyczne.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31425768/

Wnioski: cynamon redukuje glukozę, zwiększa wrażliwość insuliny.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33605836/

Badanie kliniczne. Wnioski: Cynamon zmniejszał glikemię u osób chorych na cukrzycę typu 2. Spadek jednak był zróżnicowany.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33341863/

Raport: cynamon redukuje koncentrację glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2

Takich raportów jest naprawdę wiele. Z nich wynika, że spożywanie stałe cynamonu zdecydowanie wpływa na poziom glukozy i aktywność insuliny, jednakże w przypadku rozwinięcia się cukrzycy typu 2, ta efektywność jest spersonalizowana.

Dla mnie cynamon jednak jest świetnym elementem diety i właśnie zrobienia wszystkiego, by cukrzyca typu 2 i 3 nie rozwinęła się u naszych dzieci. Zatem polecam cynamon by walczyć z cukrzycą, pamiętając o odpowiedniej diecie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...