Jak rozpocząć diagnostykę problemów jelitowych? Jak powinna wyglądać pełna diagnostyka?

maj 16, 2017 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Prezentowałem już na stronie przykładowe podstawowe badania mikroflory jelitowej jakie są dostępne w Polsce, od których warto  zawsze rozpocząć diagnostykę. Od zawsze też piszę co i jak należy badać, sprawdzać.

Tego typu podstawowe badanie jest dostępne w następujących laboratoriach:

-ALAB

-VITALMMUN

http://www.vitaimmun.pl/

ich panel jest tutaj: http://www.zespoldowna.info/jak-wyglada-podstawowe-badanie-flory-jelitowej.html

-INSTYTUT MIKROEKOLOGII

https://instytut-mikroekologii.pl/

Zatem jeżeli byśmy podjęli decyzję, że robimy pełną diagnostykę dziecku z zespołem Downa, dziecku z autyzmem, dziecku z wadami genetycznymi, czy też przed zajściem w ciążę należałoby rozważyć następujący układ badań podstawowych definiujących funkcjonowanie przekrojowe organizmu.

1.Badanie jelita jego mikroflory (mikrobioty) oraz jego szczelności poprzez analizę poziomu zonuliny.

2.Badanie: homocysteiny, witaminy B9 (kwasu foliowego), witaminy B12 (kobalaminy-może to być badanie holoTC), witaminy D3 (25oh), ferrytyny, lipidogramu, hormonów tarczycy (ft3,ft4,tsh) i w niektórych przypadkach poziomu witamin: B6, B3, B2.

3.Badanie polimorfizmów np.:  http://mthfr-genetics.co.uk/DNA/index.html

4.W przypadku wystąpienia silnych zaburzeń alergicznych oczywiście panel określający substancje na które jesteśmy wrażliwi.

Na podstawie tych badań i testów, łącząc je jesteśmy w stanie w podstawowym zakresie określić problemy jeżeli one występują i odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto dodatkowo robić inne badania typu: OAT (organic acids tests).

Poniżej przykład dobrze przygotowanych badań.

Pierwsze to ogólne badanie mikroflory z ALABu

image

Z tego badania jednoznacznie wynika problem z przerostem E.coli co wskazuje na problem z polimorfizmem genu HLA i CTLA4.

Z tego tytułu zrobiony jest polimorfizm genu HLA, który można też zrobić po prostu w postaci panelu metylacyjnego MTHFR UK, który też zweryfikuje od razu gen CTLA4 i cytokiny stanów zapalnych.

image

Patrząc na oba wyniki widać w sposób istotny zaburzenie w funkcjonowaniu jelit, które stają się bardziej wrażliwe i gorzej absorbują mikroelementy i witaminy w tym witaminę B12, selen, cynk.

image

Potwierdzeniem jest test alergenów, który jest negatywny i jest związany nie tylko z genem HLA/CTLA4 ale z dużym prawdopodobieństwem z MCM6. Jest to wskazanie do wycofania glutenu i laktozy z diety dziecka, dzięki czemu praca tarczycy może być wyraźnie inna.

Występowanie tak silne alergenów modyfikuje w sposób istotny działanie tarczycy, zatem badania diagnostyczne są tutaj potrzebne do zdefiniowania jej funkcjonowania.

image

Wyniki pokazują, że zaburzenia pokarmowe (alergeny), jak i złe działanie jelit zniekształca wchłanianie leków tarczycowych, a stan zapalny tarczycy wskazuje na istotne zmiany stanu zapalnego tarczycy.

By upewnić się, czy nie ma innych czynników zaburzających pracę tarczycy oprócz jelit, sprawdzamy witaminę D3 i ona jest tutaj dobra, cynk i selen na średnim poziomie.

Sprawdzamy teraz homocysteinę i jest ona wysoka jak na wiek dziecka gdyż blisko 8 umol/l. Poziom kwasu foliowego jest bez suplementacji wysoki 19,5 ng/ml a witaminy B12 niski 319 pg/ml. Występuje zatem istotne prawdopodobieństwo, że tytułem dysbiozy absorpcja witaminy B12 jest słaba. Odpowiednio dobrana suplementacja wspierająca jelita plus metylacyjna powinna skorygować ten problem.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...