Luteolina

styczeń 12, 2015 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Jestem pod wrażeniem ostatnich badań w kierunku tego flawonu występującego w selerze!

http://www.zespoldowna.info/luteolina-autyzm-choroba-alzheimera.html

Przeszukując badania na temat tego suplementu znalazłem ten raport: http://www.nrronline.org/article.asp?issn=1673-5374;year=2013;volume=8;issue=12;spage=1071;epage=1080;aulast=Ren

Mowa w nim:”…luteolin can inhibit apoptosis of hippocampal nerve cells…” czyli luteolina może spowolnić “efekt zaprogramowanej przyspieszonej śmierci” komórki nerwowej w hipokampie. Badania przeprowadzano na szczurach z cechami diabetycznymi. Wszystko niemalże tak samo jak w ZD: przyspieszona śmierć komórek nerwowych, często w środowisku negatywnego oddziaływania cukrzycy i to w hipokampie.

W kolejnym “odnalezionym” http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19857483 czytam, że luteolina

“…luteolin not only directly modulates LTP formation, but also protects synapses from the detrimental effects of chronic cerebral hypoperfusion on LTP formation, which may contribute to the protective effects of luteolin on learning and memory…”

nie tylko bezpośrednio wpływa na formowanie się LTP (long term potentation) ale także chroni synapsy co wpływa na proces nauki i pamiętania!

Niektórzy z Was zadadzą pytanie co to jest LTP? Odsyłam Was do jednych z pierwszych artykułów na temat wspierania osób z ZD:

http://www.zespoldowna.info/dlugotrwale-wzmocnienie-synaptyczne-ltp-mechanizm.html

http://www.zespoldowna.info/pamiec-synapsy-dlugotrwale-wzmocnienie-synaptyczne-ltp.html

Znajduje się tam fragment, który świetnie definiuje istotę tego problemu:

“Długotrwałe wzmocnienie synaptyczne (LTP – Long-term potentation) jest to wzmocnienie przekazywania sygnału z neuronu do neuronu. Dzięki modyfikacji połączenia dwóch komórek wzrasta efektywność przekazywania sygnału pomiędzy nimi – informacja docierająca z komórki presynaptycznej wywołuje większą reakcję komórki postsynaptycznej.
Zjawisko LTP powstaje w wyniku częstszego pobudzania synapsy – połączenia częściej używane stają się silniejsze. Mechanizm ten jest podstawą uczenia się i zapamiętywania informacji. Wiadomo, że powstawanie LPT pociąga za sobą zmianę budowy synapsy. Najnowsze badania wykazują, że jednym z kluczowych elementów LTP jest formowanie się klasterów (skupisk) białkowych zarówno na błonie postsynaptycznej jak i presynaptycznej. “

Jestem pod dużym wrażeniem. A jak jeszcze dodam to:

“The mechanism underlying the amelioration of SCO-induced amnesia by luteolin may be associated with the increase in BDNF, acetylcholine, and the decrease in lipid peroxidation.”

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23651687

czyli luteolina zwiększa poziom BDNF, acetylocholiny neuroprzekaźnika i zmniejsza peroksydację tłuszczy czyli to co w ZD jest problemem….a ja ciągle i ciągle bardziej się do tego przekonuje.

Co to jest BDNF, tutaj wyjaśniam: http://www.zespoldowna.info/bdnf-wyjasnienie.html

W skrócie: BDNF jest neurotrofiną, czyli proteiną która wspiera “życie” neuronów

Komentarze

Liczba komentarzy: 2 do “Luteolina”
  1. Can pisze:

    Odpowiadam: nie należy samodzielnie i bez krytycznie decydować się na suplementy. Akurat luteolina ze względu na swoje bardzo silne działanie może zmieniać procesy metaboliczne, co “wyszło” w praniu u autystów. Myślę, że do końca 2015 roku będzie przygotowany protokół, który z pewnością będzie wykluczał małe dzieci.

  2. Can pisze:

    No i dostałem od Was linka, który mówi że magnez MgT także poprawia LTP, dziękuję. http://optimalperformance.com/magnesium-l-threonate-ltp/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...