Dlaczego PQQ może być ciekawe jako suplement?

styczeń 26, 2015 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Pisałem o PQQ jako o świetnym preparacie na wzmocnienie mitochondriów i leku antypadaczkowym. Wiem także, że nie działa on u wszystkich. Richard, który mi to polecił wskazał, że po 6 miesiącach podawania nie widział istotnej poprawy funkcjonowania Jamiego, ale 5 jego przyjaciół są zaskoczeni pozytywnie działaniem tego produktu.

Ja zainteresowałem się produktem z perspektywy BDNF, czyli

Neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego (ang. Brain Derived Neurotrophic Factor, BDNF) – białko wydzielane przez neurony, należące do rodziny czynników wzrostu nerwów. W mózgu BDNF warunkuje funkcjonowanie neuronów siatkówki, cholinergicznych i dopaminergicznych. W obwodowym układzie nerwowym wywiera wpływ na motoneurony i neurony czuciowe.

źródło: wikipedia.org

Jak to pisałem już wcześniej tutaj: http://www.zespoldowna.info/fluoksetyna-kurkuma-a-bdnf-czyli-uczenie-sie-o-to-sie-nikt-nie-spytal-przypominam-zatem.html

“BDNF jest kluczowym składnikiem w mózgu odpowiadającym za jego zdrowie, właściwe zdolności poznawcze, humor. Właściwa ich ilość to zapewniony proces neurogenezy i neuroplastyczności. BDNF zapobiega chorobie Alzheimera. W ZD mamy z nim problem pomimo tego, że komórek glejowych w których powstaje mamy w nadmiarze (astrocytów).

Liczba BDNF zależy od poziomu aktywności genu DYRK 1 A. Zacytuję teraz Teresę: “…BDNF jest konieczny w procesie uczenia się. Kiedy liczba DYRK1A została obniżona (dzięki herbacie), BDNF wzrosło i zarazem PLASTYCZNOŚĆ SYNAPTYCZNA. Mając 1,5 razy więcej DYRK1A w ZD od normalnego poziomu, spada zdolność synaps do zmian a co za tym idzie uczenia się.”

http://www.zespoldowna.info/plastycznosc-synaptyczna-i-zespol-downa.html

Wiemy, że BDNF jest kluczowy dla neurogenezy, dla uczenia się, neuroplastyczności i w sposób pośredni EGCG wpływa na jego ilość….ale PQQ wzmacnia funkcjonowanie i ilość BDNF.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12354284

http://www.hindawi.com/journals/ijpep/2011/654085/

http://www.bioclinicnaturals.com/images/BioclinicUSAEnglish/Articles/9271U-PI-LR.pdf

U Nakano twórcy wiedzy o PQQ można przeczytać (cytat za  http://www.drnibber.com/neurogenesis-what-can-i-do-to-stimulate-brain-recovery-and-regrowth/)

“A study conducted in Japan in elderly patients found that there was an improvement in memory (after 12 weeks) when PQQ and Coenzyme Q10 were supplemented together. They also found a 40x higher level of BDNF and that the antioxidant effect of PQQ was 30 times more effective than Vitamins C or E (Nakano et al. 2007). “

czyli badania prowadzone przy udziale starszych osób w Japonii pokazały po 12 tygodniach poprawę pamięci, gdy PQQ było podawane z ubiquinolem. Stwierdzono także 40 krotnie wyższy poziom BDNF i że efekt antyoksydacyjny PQQ był 30 krotnie silniejszy niż witaminy C czy E.

Zakładając, że nawet dane te ilościowo były przesadzone, błędne (one są olbrzymie)  to i tak wydaje się, że zwiększenie poziomu BDNF o kilka poziomów w ZD jest kluczowe i może dać dużo zaskakujących reakcji. Stąd taka moja decyzja w tym kierunku.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22040225

http://biopqq.com/references/

http://www.zespoldowna.info/bdnf-wyjasnienie.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...