BDNF – wyjaśnienie

grudzień 18, 2010 by
Kategoria: Mózg, układ nerwowy

W artykułach o Prozacu wielokrotnie pojawia się kwestia neurotrofiny BDNF. Postaram się w tym artykule wyjaśnić co to jest?

Pamięć a stres.

BDNF jest neurotrofiną, czyli proteiną która wspiera “życie” neuronów. Jeden z jej typów, który nazywany jest czynnikiem troficznym, jest czynnikiem wzrostu, rozwoju, który wpływa na neurony w sposób specyficzny i szczególny. Ten czynnik wzrostu z kolei jest proteiną, która sygnalizuje pewnym komórkom takie kwestie jak konieczność rozwoju, różnicowania, czy też przeżycia. Czynnik ten pomaga komórkom przeżyć, przez powstrzymywanie “programu apopteozy”, czyli uśmiercenia się komórki.

Badania nad BDNF pokazały, że jest kluczowym czynnikiem w kształtowaniu się pamięci i w stanach depresji-stresu. Jak już pisałem o tym w tym artykule o doktor Gould (http://www.zespoldowna.info/prozac-wedlug-changing-minds-foundation-czyli-o-neurogenezie-cz-4/), gdy szczury poddane są stresowi wydzielają one hormon kortykosteryd, który obniża poziom BDNF. W momencie gdy stres jest permanentny prowadzi to do atrofii hipokampa  (zaniku).

W związku z tym, że hipokamp odgrywa kluczową rolę w w pamięci długotrwałej LTM  (stanowi trwały magazyn śladów pamięciowych, o teoretycznie nieograniczonej pojemności i czasie przechowywania), utrata zdolności do pamiętania i przechowywania danych jest w istocie jedynym istotnym, negatywny efektem stresu na funkcjonowanie mózgu.

Zanik hipokampa jest potwierdzony u osób będących w chronicznej depresji, ale także jest potwierdzony w zespole Downa. Te dowody sugerują deficyty BDNF, co może być przyczyną tych stanów: z jednej strony depresji, z drugiej utraty pamięci trwałej.

image

W tym badaniu obok opis doświadczeń naukowców zdaje się potwierdzać niezwykłą rolę jaką ma BDNF nie tylko w ZD, ale i chorobie Alzheimera. Jego brak nie jest możliwy do uzupełnienia przez organizm, a konsekwencje jakie z tego faktu wynikają to: brak zdolności poznawczych, brak pamięci i możliwości korzystania z nabytych doświadczeń. Oznacza to w istocie jedno: konieczny jest czynnik rozwoju neuronów, bo bez nich osoba nie jest w stanie wykorzystywać swoich możliwości.

Cały artykuł tutaj: http://www.sciencedaily.com/releases/2006/09/060905225522.htm

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...