Polifenole zielonej herbaty chronią mózg przed uszkodzeniem wywołanym nadekspresją genu DYRK1A

listopad 29, 2010 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Zacznijmy od tego, że gen DYRK1A jest uważany przez wszystkich badaczy, jako jeden z najbardziej kluczowych dla zespołu Downa, a większość badaczy wskazuje, że jest jednym z 6, które dokonują katastrofalnych zmian w komórkach osób z ZD.

Proponuję wrócić do tych artykułów, aby przypomnieć sobie  na ten temat:

http://www.zespoldowna.info/odkryto-mechanizm-rozwoju-zespolu-downa/

http://www.zespoldowna.info/dyrk-1a-karta-genowa/

Pisałem też o herbacie zielonej i jej właściwościach tutaj: http://www.zespoldowna.info/dieta-osb-z-zespolem-downa-jeszcze-troche-o-zielonej-herbacie-i-jej-potencjalnej-roli-w-zespole-downa-cz-5/

image

http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0004606

W 2008 roku badacze podjęli badania nad właściwościami herbaty zielonej. Wykazały one na modelach myszy z ZD, że ekstrakt herbaty zielonej jest antagonistą genu DYRK1A. Dzięki podawaniu tych polifenoli u myszy ratowano uszkodzone komórki mózgowe.

Dzisiaj można powiedzieć temat powraca. W wyniku prowadzonych badań w których brały udział osoby z ZD, zauważono opisane wcześniej w przypadku myszy z ZD pozytywne reakcje.

Komórki mózgowe w wyniku  podawania polifenolów herbaty zielonej uzyskiwały “zdolność do opierania” się destrukcyjnemu działaniu genu DYRK1A, a w konsekwencji zauważono lepsze rezultaty w testach oceniających sprawność intelektualną u badanych osób.

Na to wygląda, że ekstrakt herbaty zielonej zawierający polifenole “Epigallocatechin gallate (EGCG)” pełni podobną rolę jak ginkgo biloba przy GABIE.

Za wikipedią podaję wyjaśnienie co to jest EGCG:

Galusan epigallokatechiny (EGCG)

organiczny związek chemiczny z grupy flawonoidów, polifenol pochodzenia roślinnego, pochodna katechiny. Występuje w znacznej ilości w zielonej herbacie gdzie stanowi nawet 1/3 suchej masy. Jest silnym przeciwutleniaczem, 100 razy silniejszym niż witamina C i 25 razy silniejszym niż witamina E. Galusan epigallokatechiny jest estrem kwasu galusowego i epigallokatechiny. Jest częstym składnikiem suplementów diety.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...