DYRK1A, gen niszczący zdolność do nauki. INDY lek, który może to zmienić.

grudzień 3, 2010 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Kolejne badania poszukujące odpowiedzi na pytanie: co powoduje brak zdolności poznawczych, “blokadę” na zdobywanie doświadczenia i jego wdrażanie w życie u osób z ZD skupiają się na genie DYRK1A, który obok amyloidów beta postrzegany jest jako kluczowy element destrukcji procesów myślowych zachodzących w mózgu.

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20981014

Przypomnę to co już wiemy o tym genie. Odgrywa on kluczową rolę w ścieżce sygnalizacyjnej odpowiedzialnej za rozpowszechnianie się i rozwój komórek w mózgu. Uważa się, że jest bardzo istotny dla jego rozwoju. Znajduje się w tzw. miejscu krytycznym ZD na 21 chromosomie.

Co w najnowszym badaniu przekazują jego autorzy? Zamykając badania swoim raportem w październiku tego roku japońscy badacze potwierdzili tezę o szkodliwym wpływie genu DYRK1A na mózg i procesy występujące pomiędzy komórkami. W trakcie badań zaprezentowali możliwość zastosowania leku, który mógłby być inhibitorem (czyli czynnikiem wyhamowującym) dla genu DYRK1A będącego w nadmiarze. Badania INDY, tak nazywa się ten lek, pokazały pierwsze pozytywne efekty, co potwierdziło naukowców japońskich, że wyhamowywanie lub neutralizowanie nadekspresjii tego genu jest istotne dla funkcjonowania osób z ZD.

Przypomnę przy okazji, że pisałem w tym tygodniu o możliwości pewnej neutralizacji “złego efektu” nadekspresji genu DYRK1A poprzez suplementację : http://www.zespoldowna.info/polifenole-zielonej-herbaty-chronia-mozg-przed-uszkodzeniem-wywolanym-nadekspresja-genu-dyrk1a/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...