PON1 Q192R i jego wpływ na poziom homocysteiny.

czerwiec 14, 2018 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

PON1 Q192R jest to polimorfizm populacyjny w Polsce…ale o jego oddziaływaniu na metylację w Polsce się nie wspomina. Zatem tytułem Waszych pytań, spróbuję się do tego odnieść.

W Waszych panelach polimorfizm ten wygląda tak, jak poniżej.

image

PON1 jako gen jest genem detoksykacyjnym w szczególności w kontekście herbicydów, gazów. Jest też genem immunologicznym, gdyż bierze udział w ochronie organizmu przed inwazją bakterii i wirusów. Tak pisałem o wspieraniu funkcjonowaniu tego genu i jego polimorfizmów wcześniej:

“…w przypadku genu PON 1 wskazana jest suplementacja witaminą C, E, EGCG, DHA, resweratrolem, oliwą z oliwek, kurkumą, kwercytyną, glutationami które zwiększają jego aktywność. Należy pamiętać przy tym, że aktywność tego genu jest najmniejsza w wieku 0-3 by później istotnie rosnąć. Oznacza to, że przy polimorfizmach MTHFR u dzieci wyżej wymienione suplementy poprawiające funkcjonowanie genu PON 1 powinny być podawane w większych dawkach w tym wieku 0-3 niż później.”

http://www.zespoldowna.info/pon1-i-mthfr.html

http://www.zespoldowna.info/udar-i-choroba-moyamoya-w-zespole-downa.html

PON1 bardzo często w badaniach występuje w połączeniu z polimorfizmem MTHFR, będąc odpowiedzialny za problemy kardiologiczne, tudzież udary.

Do tej pory jednak nie powiązano polimorfizmów tego genu z metylacją i poziomem homocysteiny, choć powyższy problem jednoznacznie powinien budzić takie zainteresowanie. Przeszukując bazy na ten temat do tej pory nie spotykałem się z tym tematem, jednakże ostatnio pojawił się raport analizujący polimorfizm genu PON1 Q192R z poziomem homocysteiny, czyli jakością metylacji.

https://www.fasebj.org/doi/abs/10.1096/fj.201800346R?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori%3Arid%3Acrossref.org&rfr_dat=cr_pub%3Dpubmed

 

image

Pierwsze ustalenie: gen PON1 hydrolizuje homocysteinę u ludzi.

Drugie ustalenie: polimorfizmy genu PON1 mogą modulować poziom homocysteiny w przypadkach hiperhomocysteinemii.

WNIOSKI:

Poprzez wpływ na ilość homocysteiny w organizmie, polimorfizm PON1 Q192R wpływa na podwyższenie jej w organizmie. Biorąc pod uwagę populacyjny charakter tego polimorfizmu w Polsce, trudno jest wychwycić jak wpływa to ilościowo na poziom homocysteiny, jednak należy to uwzględnić w swoim podejściu suplementacyjnym.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...