AI i dane na temat zespołu Downa.
czerwiec 3, 2025 by Jarek
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa
W końcu przyszedł czas na to bym to opisał. Czuję się z nią już bardziej obeznany, dzięki mojemu synowi i mogę trochę o niej podyskutować. Zaczynamy od jednego problemu:
Czy AI jest wyszukiwarką?
Bez względu co użytkownicy i to Ci zaawansowani mówią, ja będę powtarzał: tak jest wyszukiwarką, ale działa inaczej.
Co to oznacza? Wyszukiwarki dzisiaj są już tak “zmanieryzowane” przez chatboty, że ich odpowiedzi są bardzo charakterystyczne, gdyż sugerują taką informację, jaka została przez nie dostymulowana. Przykład:
w 2012 roku tematem kluczowym było badanie na temat suplementacji witaminy B9, które zostało kompletnie zmanipulowane, gdyż miało udowodnić, że ona nie działa, bo…nie wpływa na rozwój mowy u dzieci z ZD. A nie o to chodzi w ZD i w witaminie B9! Wtedy pojawiało się na pierwszym miejscu. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie w normalny, standardowy sposób go znaleźć, bo czas, ale przede wszystkim ustawienie wyszukiwarki zmieniło się w czasie i dzisiaj co innego jest priorytetem. Przez lata też pozycjonowanie poszczególnych artykułów się zmieniło i dzisiaj na pierwszym miejscu u mnie pojawił się ten artykuł.
Wracamy jeszcze do innego tematu. Prompty wrzucane do wyszukiwarki są budowane ze słów kluczowych i de facto też jest to krytyczna różnica między wyszukiwarką a AI. Do tego drugiego narzędzia piszemy “wypracowanie” kontekstowe na początku, potem rozwinięcie problemu, a potem budujemy pytanie. Zaskakuje?!
Tak, taka konstrukcja jest idealna by uzyskać maksymalnie dobrą, odpowiednio sprofilowaną informację. Co to znaczy?
1.Kontekst.
Jest to informacja ogólna charakteryzująca środowisko w jakie ma trafić pytanie np.:
Mam chłopca z zespołem Downa, który ma potrojony 21 chromosom. Przejawia zaburzenia metaboliczne charakteryzujące się nadwyżką siarkowodoru H2S.
2.Rozwinięcie
Poziom siarkowodoru jest determinowany potrojeniem genu CBS, głównego determinanta tak zmienionego metabolizmu.
3.Zadanie pytania
Poszukuję rozwiązania tego problemu. Jak ustabilizować ten metabolizm, by siarkowodór nie wpływał tak niekorzystnie na syna? Czy można wyciszyć gen, potrojony CBS, aby spowolnić produkcję siarkowodoru?
Tak wbite pytanie zajmie chwilkę AI by dać odpowiedź. To kolejna różnica między wyszukiwarka a AI. Ta pierwsza po sekundach daje informacje na temat słów kluczowych zawartych w promptcie. AI szuka kontekstu, buduje opowieść i opisuje rozwiązanie. Na pewno ta wypowiedź jest lepsza, bardziej precyzyjna dla nas.
Co uzyskujemy? Zapytanie i odpowiedź jest bardziej precyzyjna niż w wyszukiwarce, gdy jest zbudowana jak to. Zdałem pytanie o CBS. Zobaczcie jaką odpowiedź mam. Po pierwsze pokazał mi mechanizm, ale też ścieżki hamowania z narzędziami do wykorzystania i to w szerokim układzie, bo mamy oddziaływanie na DYRK1A, mamy metylację i jej regulację, mamy bezpośrednie inhibitory.
Mamy podsumowanie i znaczenie problemu w ZD, podkreślając że stabilizowanie tej ścieżki, zmniejszenie poziomu siarkowodoru może być krytyczne w ZD, gdyż wpływa na sprawność mitochondriów na kompleksie 4 chociażby.
Jak zatem ocenić AI w zakresie, który nas interesuje? Wydaje mi się, że to dużo lepsze narzędzie niż typowa wyszukiwarka, a jak będziemy umieli spersonalizować AI będziemy dużo bardziej efektywni w podejściu do naszych dzieci. Polecam byście ją stosowali.