Komórki macierzyste zmieniają funkcjonalność genu APOE 4 w chorobie Alzheimera.

maj 11, 2018 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Dzisiaj po raz kolejny piszę o komórkach macierzystych. Bez nich nie ma życia, są mutacje genów, które nam zagrażają.

Tym razem zacznę od najczęściej stosowanej anegdoty opisującej funkcjonowanie naszych genów w naszym ciele. W jednym z uniwersytetów szwedzkich badano ekspresję i zachowanie genów w ten sposób,  że kazano studentom przez 3 miesiące przychodzić na “jeżdżenie” rowerem przez 1 h 3 razy w tygodniu. Musieli oni to robić za pomocą 1 nogi i stale tej samej. Po 3 miesiącach okazało się, że noga “jeżdżąca” jest w doskonałej formie, bez istotnych mutacji, gdy noga nie ćwicząca ma znaczną ilość mutacji, które w sposób błędny metyluje komórki w tej części ciała.

Z jednej strony jest to historia pokazująca jak w ruch pozytywnie wpływa na nowe komórki i ich DNA, które jest lepsze, gdy nic nie robimy. Z drugiej strony pokazuje, że możemy być “doskonali” przez całe życie, gdyż nasz organizm stale podlega modyfikacjom.

Komórki macierzyste są takim mechanizmem, który może nas w sposób istotny modyfikować.

http://www.zespoldowna.info/komorki-macierzyste-w-chorobie-alzheimera-i-w-zespole-downa.html

Jak popatrzymy na nasze polskie panele genetyczne, w szczególności naszych dzieci, to większość ma przynajmniej jeden polimorfizm genu APOE4.

http://www.zespoldowna.info/ktory-apoe-jest-ryzykiem-choroby-alzheimera.html

http://www.zespoldowna.info/podawanie-dha-u-osob-z-polimorfizmem-genu-apoe4-i-z-zd.html

image

Wystąpienie pojedynczego polimorfizmu zwiększa ryzyko choroby Alzheimera dwukrotnie, gdy obu już do 15 razy.

Według tego raportu aż 60% populacji europejskiej/kaukaskiej ma taki układ jak powyżej. Gen APOE 4 produkuje proteinę, obecną w całym ciele, która jest szkodliwa w szczególności dla mózgu. Gen APOE 3 jest bardzo podobny do genu APOE 4 przy czym proteina produkowana przez niego nie jest szkodliwa, według autorów. Zatem postanowili “zmodyfikować” APOE4 tak, aby działał jak APOE 3. Udaje się to bezproblemowo na modelach mysich za pomocą leków…ale nie u ludzi. Do tego mają służyć komórki macierzyste. Podanie ich powoduje redukcję ilością APOE 4 przez co , staje się środowisko mniej toksyczne i stan zapalny jest kontrolowalny. Okazuje się zatem, że komórki macierzyste mogą wpłynąć na nasze DNA, modyfikując je i niejako kształtując na nowo, podobnie jak ćwiczenia szwedzkich studentów.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...