Ćwiczenia do warsztatów z metylacji cz.12

grudzień 13, 2022 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Wracamy do ostatniego ćwiczenia. Mamy niedoczynność tarczycy. Z perspektywy metylacji oznacza to wzrost homocysteiny. Nie tłumaczyłem jednego w tym kontekście: osoba mająca istotne problemy z tarczycą może mieć problem także z cholesterolem. Osoba mająca problem z metylacją (wysoka homocysteina), z niedoczynnością tarczycy, z wysokim cholesterolem, w szczególności LDL jest osobą z objawami typowymi dla wczesnego wariantu choroby Alzheimera.

https://www.zespoldowna.info/cwiczenia-do-warsztatow-z-metylacji-cz-11.html

Dlaczego jest taki ciąg? Zacznijmy od tego wpisu i mam nadzieję, że Ela tym razem to przeczyta:

https://www.zespoldowna.info/trojglicerydy-i-ldl.html

“Zacznijmy od tej podstawowej wiedzy: cholesterol jest transportowany w organizmie przez różne lipoproteiny. My znamy HDL, LDL…powiniśmy też znać VLDL.

VLDL jest transporterem trójglicerydów (i to znamy) i w bardzo niewielkim stopniu cholesterolu. Dostarcza on trójglicerydy do mięśni będąc źródłem energii dla nich chociażby, zabierając stamtąd cholesterol. Na koniec VLDL stają się LDL, czyli lipoproteinami bogatymi w cholesterol i przy niewielkim udziale trójglicerydów. Mamy zatem połączenie między trójglicerydami i LDL. Można powiedzieć, że ilość trójglicerydów może przełożyć się na poziom LDL.

Pierwsza istotna informacja w tej analizie to taka, że kobiety mają niższy poziom transporterów trójglicerydów czyli VLDL niż mężczyźni, co też jest logiczne z perspektywy budowy ciała obu płci. Jednakże po menopauzie u kobiet poziom VLDL rośnie.Oznaczać to będzie zawsze mniejszy poziom trójglicerydów u kobiet do pewnego momentu ich życia.

Zatem z tej perspektywy poziom VLDL może być tak samo pomocny jak trójglicerydów, których zazwyczaj jest 5-krotnie więcej. Obydwa parametry wskazują na prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości, zaburzeń autoimmunologicznych, w tym dysfunkcji tarczycy…ale i rozwoju choroby Alzheimera.

http://www.zespoldowna.info/czy-osoba-z-nadczynnoscia-tarczycy-ma-typowy-poziom-cholesterolu.html

http://www.zespoldowna.info/czy-wysoka-homocysteina-jest-wyznacznikiem-niedoczynnosci-tarczycy.html

Jednak wracając już do wyników. Mamy wysokie trójglicerydy, co może oznaczać że mamy potencjalnie bardzo wysokie VLDL większe niż 30 mg/dl (tróglicerydy większe niż 150 mg/dL), a mamy dobry wynik LDL poniżej 100 mg/dL.

Może to oznaczać, że trójglicerydy wysokie zamienią się w LDL zaraz w przyszłości i będzie to dla mnie ryzykiem chorób takich jak źle działająca tarczyca, cukrzyca, zawał, neurodegeneracja mózgu itp o ile będzie to poziom stały, czyli utrzyma się ta tendencja.

Jeżeli do wysokich trójglicerydów dodamy już wysoki poziom LDL to zagrożenie problemami dysfunkcji tarczycy, wątroby i pojawienie się chorób autoimmunologicznych jest już bardzo wysokie.”

Teraz drugi cytat z kolejnego artykułu:

https://www.zespoldowna.info/ldl-jednak-kierunkowym-biomarkerem-dla-wczesnego-typu-choroby-alzheimera.html

“APP jest potrojony na 21 chromosomie. APOE4 na alleli rs7412 jest prawie u wszystkich dzieci z ZD, a rs429358 u dużej ilości dzieci. Dodatkowo mamy potrojony gen ABCG1, w efekcie LDL jest zawsze w strukturze negatywnej do HDL…a nie wspomnę jaka dietę mają nasze dzieci…budującą trójglicerydy, VLDL i w konsekwencji LDL.”

Zatem w ZD poziom cholesterolu wiąże się z metylacją, jest jej biomarkerem pośrednim, co wynika z efektu dodatkowego ładunku genów ale i predyspozycji rodzinnych. To z kolei bezpośrednio łączy się z pracą tarczycy i jej sprawnością napędzaną przez metylację.

Gdy to wytłumaczyłem to od razu przechodzimy do naszego przykładu.

image

Proszę popatrzcie i napiszcie mi, co o tym można powiedzieć?

jarek@zespoldowna.info

 

 

 

https://www.zespoldowna.info/suple-na-cholesterolsuplementy-najprosciej-jak-mozna.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...