Lipidy a autyzm

październik 28, 2020 by
Kategoria: Metabolizm

Zawsze podpowiadam, że jeżeli cholesterol całkowity u dziecka utrzymuje się poniżej 130 mg/dl to nie jest to do końca dobry objaw i należy obserwować sytuację i jednoznacznie zdefiniować skąd to się bierze.

https://www.zespoldowna.info/suple-na-cholesterolsuplementy-najprosciej-jak-mozna.html

Tak opisywałem taką sytuację:

Jeżeli cholesterol całkowity jest poniżej 120 mg/dl to mamy podejrzenie SLOS-a. Jest to choroba dziedziczna występująca w Polsce bardzo często, charakteryzująca się zaburzeniem metabolizmu tłuszczy, co powoduje istotne problemy rozwojowe dziecka….mózg to “cholesterol” przecież, witamina D3 to “cholesterol” przecież….i tutaj należy poprawiać to zaburzenie dietą wysokotłuszczową opartą o dobry cholesterol gęsi.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_Smitha-Lemliego-Opitza

W ZD rzadko mamy z taką sytuacją, ale się zdarza i co wtedy?

Sięgnijmy do wyników badań naukowców z tego raportu. Stworzyli oni mapę genów i wyciągnęli następujące wnioski:

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/08/200817191733.htm

1.Matki z błędnym metabolizmem tłuszczy mają o 16% częściej dzieci z autyzmem niż populacja.

2.Ojcowie z błędnym metabolizmem tłuszczy maja o 13% częściej dzieci z autyzmem niż populacja.

3.W rodzinach mających więcej niż 1 dziecko, dziecko zdiagnozowane z autyzmem aż w 76% przypadków miało problem z metabolizmem tłuszczy w stosunku do rodzeństwa.

4.Osoby z autyzmem, gdy mają nietypowy wynik cholesterolu w badaniach krwi mają też epilepsję, problemy ze snem i problemy z koncentracją. Dyslipidemia może być w tym momencie biomarkerem problemów rozwojowych układu nerwowego oraz wskazaniem do problemów hormonalnych, tarczycowych (niedoczynność) i z deficytem witaminy D.

5.Osoby z zespołem Retta mają problem z metabolizmem tłuszczy.

6.Między 50-88% osób dotkniętych SLOS-em ma autyzm.

Mi pozostało z tego artykułu jedno:

JEŻELI W ZD MAMY BŁĘDNY METABOLIZM TŁUSZCZY, CHOĆ NIE DYSLIPIDEMIĘ, W POSTACI ZŁEJ STRUKTURY LIPIDÓW, TO CZY TYPOWE CECHY AUTYSTYCZNE W ZD TO TEŻ NIE JEST TEN PROBLEM?

Czekam i patrzę, czy ktoś mi wyjaśni ten problem, gdyż widać niedoczynność tarczycy ściśle skorelowaną z ZD, a to jest wskazywane też w tej analizie. 

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...