Cyklosporyna jest lekiem który odbudowuje neurogenezę w zespole Downa.

Wydaje się, że to jest kolejny istotny krok by wspierać osoby z zespołem Downa, już na etapie prenatalnym. Lek o nazwie cyklosporyna jest dostępny też w Polsce, to jest kolejny ciekawy wątek.

Zaczynamy jednak od początku.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31085229/

image

Zespół Downa (ZD), to wada genetyczna spowodowana potrojeniem chromosomu 21, charakteryzująca się zmniejszoną proliferacją neuronalnych komórek progenitorowych (NPC) począwszy od wczesnych etapów życia. Wada ta ulega pogorszeniu przez zmniejszenie neuronogenezy (któremu towarzyszy wzrost astrogliogenezy) i zaniku szkieletu dendrytycznego.”

http://www.zespoldowna.info/neurogeneza-i-egcg-czyli-egcg-w-zespole-downa-jest-najwazniejsze.html

http://www.zespoldowna.info/game-changer-czyli-jeszcze-o-nowych-suplementach.html

http://www.zespoldowna.info/zyjemy-tak-dlugo-jak-mamy-komorki-macierzyste.html

http://www.zespoldowna.info/jak-wplywa-egcg-na-funkcjonowanie-osoby-z-zespolem-downa-gdy-jest-podawane-w-wieku-neonatalnym-raport-z-badan.html

http://www.zespoldowna.info/komorki-macierzyste-kolejna-odslona-hesc.html

http://www.zespoldowna.info/komorki-macierzyste-zmieniaja-funkcjonalnosc-genu-apoe-4-w-chorobie-alzheimera.html

http://www.zespoldowna.info/komorki-macierzyste-w-chorobie-alzheimera-i-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/dyrk-1-a-wplywa-na-komorki-macierzyste.html

Tak jak to pisałem efekt ten jest między innymi spowodowana tym, że:

“Fakt, że osoby z ZD mają 3 kopie 21 chromosomu i co za tym idzie genu USP 16, powoduje przyspieszenie tempa całkowitego wykorzystania komórek macierzystych w bardzo krótkim okresie czasu podczas wczesnego rozwoju. Daje to w efekcie, prawdopodobnie wykorzystanie całkowite zasobów komórek macierzystych i uszkodzenie systemu regeneracji u osób dorosłych z ZD. W wyniku czego, ich mózg starzeje się szybciej i szybciej prezentują wczesne stadia rozwoju chorób neurologicznych.”

http://www.zespoldowna.info/usp-16-czyli-wyczerpany-zbiornik-na-komorki-macierzyste.html

Biorąc pod uwagę te fakty, badacze postanowili zbadać możliwość przywrócenia neurogenezy na modelu ZD u myszy Ts65Dn. Do tego celu wybrali lek cyklosporynę. Jest to lek immunosupresyjny.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyklosporyna

Okazuje się, że lek podany w okresie neonatalny leczy i przywraca neurogenezę. Popatrzcie na ten cytat:

“W homogenatach hipokampa z myszy Ts65Dn odkryliśmy, że cyklosporyna (CSA) znormalizowała nadmierne poziomy p21, kluczowego wyznacznika upośledzenia proliferacji. Wyniki pokazują, że leczenie noworodkowe CSA przywraca całą triadę defektów mózgu trisomicznego. W ZD wykorzystanie CSA może stanowić pewne ograniczenie, ponieważ jest lekiem immunosupresyjnym, który może powodować działania niepożądane. Jednak analogi CSA, które naśladują jego działanie bez wywoływania immunosupresji, mogą stanowić praktyczne narzędzia do łagodzenia rozwoju mózgu u osób z ZD.”

Czy jest to rozwiązanie? Brzmi nieprawdopodobnie…dobrze i bezpiecznie.

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “Cyklosporyna jest lekiem który odbudowuje neurogenezę w zespole Downa.”
  1. drstro pisze:

    To dobra wiadomość! Cyklosporyne stosuje się w leczeniu łuszczycy, która mam przyjemność posiadać. Myślisz, że łuszczyca jest powiązana z trisomia?

    Ciekawostką: neuroprotekcyjne właściwości c są podobno znane od 1990, obecnie prowadzone są testy kliniczne nad jej zastosowaniem
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ciclosporin

    Szukaj w “research”.

  2. Ania pisze:

    A co z tym lekiem dla stsrszych dzieci np do 0-5 lat??? :(

  3. Monika pisze:

    Cyklosporyna jest stosowana w leczeniu małopłytkowości, jednak lekarz uważa, ze nie jest to dobre rozwiązanie dla naszego dziecka, ponieważ może uszkodzić jego nerki. Syn ma 8 lat. Czy to możliwe, by cyklosporyna miała tak sporne działanie?

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...