Harmina. Pisze się, że to może być przełom w leczeniu zespołu Downa i choroby Alzheimera.

grudzień 9, 2016 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Przyznam się, że to dla mnie duża niespodzianka i brak kompletnie wiedzy na temat ayahuasca, napoju zawierającego harminę i DMT. Łącznie obie substancje tworzą psychodelik, wykorzystywany przez Indian z Ameryki Południowej w ich obrzędach.

Zanim napiszę na czym polega doniosłość tego odkrycia proponuję wyjaśnić kilka pojęć:

Ayahuasca („liana duszy”, „pnącze dusz” w języku keczua), yagé, natema, caapi oraz huaraca – rytualny psychodelik zażywany w formie napoju. Zawiera DMT występujące w roślinach z gatunków Acacia sp. i Mimosa sp. oraz harmalinę (będącą inhibitorem MAO) występującą np. w nasionach ruty stepowej (Peganum harmala). Jednak najczęstszą kombinacją roślin, którą stosują południowoamerykańscy szamani do przyrządzenia wywaru jest Banisteriopsis caapi (zawierająca inhibitor MAO) oraz Psychotria viridis lub Diplopterys cabrerana (zawierające DMT).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ayahuasca

 

Inhibitory monoaminooksydazy, IMAO (ang. monoamine oxidase inhibitors, MAOIs) − grupa związków stosowanych w leczeniu depresji (działające na MAO-A) i niedociśnienia tętniczego (działające na MAO-B). https://pl.wikipedia.org/wiki/Inhibitory_monoaminooksydazy

 

Dimetylotryptamina (DMT) – organiczny związek chemiczny, dwumetylowa pochodna tryptaminy, psychodeliczna substancja psychoaktywna. DMT występuje w małych ilościach w ludzkim organizmie. W temperaturze pokojowej DMT jest białym lub żółtawym krystalicznym proszkiem. DMT zostało otrzymane po raz pierwszy w roku 1931.

DMT występuje w naturze w wielu gatunkach roślin, zwykle razem z 5-MeO-DMT i bufoteniną. Rośliny zawierające DMT są powszechnie używane przez południowoamerykańskie plemiona indiańskie. Dimetylotryptamina zwykle jest głównym składnikiem napoju ayahuasca. DMT jest głównym alkaloidem wielu roślin, między innymi Mimosa hostilis, Diplopterys cabrerana, i Psychotria viridis. DMT jest także pobocznym alkaloidem tabaki robionej z kory Viroli, której głównym alkaloidem jest 5-MeO-DMT. Występuje ono także w roślinach Anadenanthera peregrina i Anadenanthera colubrina, z których otrzymuje się tabakę Yopo i Vilca, w których głównym alkaloidem jest bufotenina.

Dimetylotryptamina zażywana doustnie jest nieaktywna, dopóki nie zostanie przyjęta łącznie z inhibitorem monoaminooksydazy (MAOi) jak na przykład harmalina. Bez MAOI organizm szybko metabolizuje DMT i efekt psychoaktywny nie występuje. Inne drogi podania (iniekcyjnie lub donosowo) powodują pełny efekt psychodeliczny i enteogeniczny, który utrzymuje się przez krótki czas (pół do pełnej godziny).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dimetylotryptamina

Na czym polega nowa wiedza?

Można powiedzieć w ten sposób: WYWOŁUJE MASOWĄ NEUROGENEZĘ I TOTALNĄ INHIBICJĘ (WYHAMOWANIE) AKTYWNOŚCI GENU DYRK 1 A.

Tak to jest opisane w raporcie:

Human neural progenitors exposed to harmine, an alkaloid presented at the psychotropic plant decoction ayahuasca, led to a 70 percent increase in proliferation of these cells. The effect of generating new human neural cells involves the inhibition of DYRK1A, a gene that is over activated in patients with Down syndrome and Alzheimer’s Disease. Thus harmine could have a potential neurogenesis role and possibly a therapeutic one over cognitive deficits.

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/12/161207124115.htm

https://pl.wikipedia.org/wiki/Harmina

czyli Ludzkie komórki prekursorowe poddane działaniu harminy, alkaloidu występującego w roślinnym wywarze ayahuasca, powoduje 70% wzrost proliferacji w tych komórkach. Efekt, w postaci produkcji nowych komórek nerwowych, wywołuje także inhibicję genu DYRK 1 A, który jest nadmiernie aktywny w zespole Downa jak i w chorobie Alzheimera. Zatem harmina może potencjalnie odgrywać rolę aktywizatora neurogenezy przez co będzie celem terapeutycznym w problemach kognitywnych.

 

WNIOSKI:

Produkt jest zdecydowanie ciekawszy terapeutycznie od EGCG pod względem efektywności.

Niestety ciągnie za sobą skutki uboczne w dużo większym zakresie niż EGCG

Będzie miał zastosowanie jedynie po przebadaniu polimorfizmów genu MAO A i MAO B, gdyż może mieć istotny wpływ na ich działanie.

Komentarze

Liczba komentarzy: 3 do “Harmina. Pisze się, że to może być przełom w leczeniu zespołu Downa i choroby Alzheimera.”
 1. Jola pisze:

  nie polecalabym tego nikomu,…mam znajomego, ktory byl na seansie i wypil ten psychodelik…produkt na pewno jest “ciekawy”…napoj ma dzialanie silnie halucynogenne i z ludzmi dzieja sie bardzo dziwne rzeczy (delikatnie mowiac)…

 2. Can pisze:

  Dzięki że to napisałaś. Harmina dla naszych dzieci musi być specjalnie oczyszczona. Proces jest trudny i na to wygląda że technologia jeszcze nie jest przygotowana do produkcji masowej. Inna kwestia to prawo które musi ją dopuścić do obrotu na podobnych zasadach jak marijuanę.

  • kamber pisze:

   @Can Z tego co się orientuję na liście środków zakazanych jest Peganum harmala oraz Banisteriopsis caapi natomiast sama harmina jest raczej legalna. Myślę, że otrzymanie jej na drodze syntezy załatwiłoby sprawę ;)

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...