“Czy kwas foliowy zwykły powinnam brać przy występujących polimorfizmach MTHFR?”

Sierpień 17, 2016 by
Kategoria: MTHFR i inne polimorfizmy

Jest to pytanie w dniu dzisiejszym raczej oczywiste. Postaram się to w skrócie szybko omówić.

Po pierwsze jest wysoce ryzykowne, gdyż jest przyczyną wielu problemów. Zwyczajowe 5 mg kwasu foliowego połączone z fortyfikacją żywności za pomocą kwasu foliowego prowadzi według najnowszych badań do wielu stanów chorobowych w tym raka.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27131640

image

Po drugie obecnie mówi się, że nadmiar kwasu foliowego (zwykłego) jak i niedobór kwasu foliowego jako witaminy B 9 w organizmie jest porównywalnie szkodliwe i niszczące dla DNA. Tutaj jest raport, który to potwierdził na modelu zwierzęcym.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27061234

Po trzecie co raz więcej raportów wskazuje na szkodliwość tej formy kwasu podczas ciąży dla dziecka. W związku z jego nadmierna koncentracją i brakiem wchłaniania może prowadzić do uszkodzenia płodu i być przyczyną autyzmu.

http://www.zespoldowna.info/czy-kwas-foliowy-moze-szkodzic-w-trakcie-ciazy.html 

Po czwarte mamy co raz więcej polimorfizmów ograniczających funkcjonowanie kwasu foliowego w reakcjach metabolicznych. Oznacza to, że musimy dobierać te formy chemiczne, które z łatwością są wykorzystywane przez geny osłabione/zmienione tytułem ich polimorfizmów. I nie mówimy tylko tutaj o genach typu MTHFR, MTHFD 1, DHFR czy MTR ale przede wszystkim transporterach kwasu foliowego jak RFC 1 (SLC19A1) czy receptorach jak FR 1.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26561410

image

Po piąte potwierdzeniem tego faktu jest kompletny brak skuteczności stosowania kwasu foliowego zwykłego u Was, tak samo jak w raportach naukowych potwierdzających braki kwasu foliowego w organizmach kobiet w trakcie ciąży tytułem obecnych polimorfizmów i nieprawidłowego przygotowania suplementacyjnego.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25730024

Po szóste stosujemy co raz więcej leków ograniczających dostępność kwasu foliowego w trakcie ciąży jak metformina. Bez suplementacji formami metylacyjnymi nie widać istotnej poprawy ilości kwasu foliowego w organizmie i jego dostępności do metabolizmu. Po prostu kwas zwykły foliowy nie wspomaga organizmu w takiej sytuacji.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23751310/

WNIOSKI:

OSOBY MAJĄCE POLIMORFIZMY GENÓW ZWIĄZANYCH Z METYLACJĄ MUSZA ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIE WITAMINY I MINERAŁY ORGANIZMOWI ZWRACAJĄC SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ NA ICH FORMY CHEMICZNE. MUSZĄ ONE BYĆ DOPASOWANE DO ODPOWIEDNIEGO GENU/ENZYMU I DO CZEŚCI PROCESU W JAKIM MAJĄ WZIĄĆ UDZIAŁ. WTEDY WYSTARCZY ISTOTNIE MNIEJSZA DAWKA W STOSUNKU DO TEGO CO JEST OBECNIE POWSZECHNIE PRZEPISYWANE.

Komentarze

Liczba komentarzy: 9 do ““Czy kwas foliowy zwykły powinnam brać przy występujących polimorfizmach MTHFR?””
 1. Jaga pisze:

  A co zrobić jeśli nie mam mutacji mthfr ale moja homocysteina to 10 .mogłabym brać formy metylowane ale gdzie nie czytam to jest napisanie aby uważać bo można mieć mutacje cbs a przy tej mutacji bramie metyli jest bardzo niebezpieczne. Chciałabym przyjmować jakieś witaminy przed staraniami ale kompletnie nie wiem jakie..aby były bezpieczne dla mnie i dla dziecka jeśli uda się zajść w ciążę.. I teraz nie wiem nie stać mnie na badania genetyczne..mam 29 lat ..pierwsze urodzone w wieku 25 dodam że bez wcześniejszego przygotowania ..
  Pozdrawim

 2. Can pisze:

  Potwierdzam grupy metylowe nie są wskazane w przypadku CBS, COMT I VDR z różnych powodów i w różnych przypadkach…stąd warto brać mniejsze dawki i w różnych formulacjach chemicznych np. dla B12 brać adenosylokobalaminę i metylokobalaminę. Czasami wystarczy proste badanie: homocysteiny, b9, b12 by coś więcej wiedzieć. Twoja jest typowa dla kobiet w Twoim wieku

 3. Jola pisze:

  grupy metylowe – Jaga – “bardzo niebezpieczne”. JArek- “nie wskazane” – dlaczego ?

 4. Can pisze:

  W przypadku polimorfizmów CBS mogą zwiększać poziom amoniaku przez co zatruwać organizm Stąd w tym przypadku ważna jest detoksykacja a dopiero potem odpowiednia metylacja. W przypadku COMT użycie witamin z grupami metylowanymi powoduje zawroty głowy, złe samopoczucie. W tym wypadku zaleca się stosowanie np. witaminy b12 w postaci hydroxylowej zamiast metylowej.

 5. Jaga pisze:

  Dziękuję. A jak można samemu wywnioskować czy jest się posiadaczem mutacji cbs..czy można to jakoś zauważyć np w swoim zachowaniu albo w czymś innym ..

 6. Karola pisze:

  Jaga piszesz ze nie masz mutacji mthfr, ale czy do badalas bo dakej piszez ze nie stac cie na te badania. Wydaje mi sie ze homocysteina 10 moze jednak na to wdkazywac. Moze warto rozważyć badania. W pl za mthfr i trombofillie zaplacisz ok 500-600 zl. Zamawiajac test z UK za ogromny zestaw zaplacisz w tym momencie niecaly 1000

 7. Jaga pisze:

  Właśnie mutacje mthfr badalam jako jedyną i wynik niegatywny..a całego panelu mnie nie stać robić..niby wiem ze mutacji mthfr nie m ale mogę mieć one i to mnie nie pokoi..

  • Karola pisze:

   Rozumiem, a co było powodem ze je Pani badała? Rozumiem ze kwota jest spora, ale nie wiem czy jednak profilaktyka nie jest tańsza.

 8. Jaga pisze:

  Zaczęłam brać kwas foliowy i tak brałam około 3 mieście i natknelam się w internecie na artykuł o mutacji mthfr i wyczytalam że czasami kwas foliowy nie jest przystwajany tak jak powinien i winowajcom jest właśnie mthfr ..ale ze niby nie trzeba badać odrazuutavji tylko wystarczy homocysteina i b9 i b12.. z badalam kwas powyżej normy a b12 troszkę po środku normy w tym że powinno się na około 10 dni przed badaniem odstawić Witaminy albo zgłosić w laboratorium..Pani mówi że te wyniki wtedy by inaczej wyglądały ale na pewno wyszły ok ale właśnie ta homocysteina pod górną granicą normy. Też niby ok ale wszędzie ze to już za wysoko ..więc się wystraszyła.i z badalata mutację wymaz z policzka..dostalam wynik że w żadnym.z badanych genów nie odnaleziono mutacji jak w jednej tak i drugiej byly minusy
  .no chyba że zaszła pomyłka i jednak mam muracje..już sama nie wiem..

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...