Dieta wpływa na zachowanie dziecka i efekty suplementacji

czerwiec 14, 2016 by
Kategoria: Układ trawienny

Stale pojawiające się pytanie przy okazji maili na temat EGCG: czy EGCG ma być łączone z dietą, czy też nie? Z mojej perspektywy są to dwa jednak rozbieżne problemy. Stymulacja zachowania poprzez regulację funkcjonowania układu trawiennego to jedno, stymulacja genu DYRK 1 A i także DNMT3L to drugie.

Tak jak to wielokrotnie pisałem, jelita i cały układ trawienny to kluczowe miejsce organizmu dla regulacji różnych metabolizmów. Od niego powinno zawsze zacząć się leczenie dziecka. Jeżeli popatrzymy na metylację to tutaj zaczyna się ścieżka wchłaniania homocysteiny i pojawiają się pierwsze błędy genu CBS czy PEMT, czy BHMT czy GSS, GSR. To tutaj mamy cały cykl problemów poczynając od MTHFR A1298C, BH 4 przez PAH i całą ścieżkę produkcji transportu i wychwytu histaminy, uwzględniając przy tym enzym DAO i histydynę. To tutaj tworzą się neuroprzekaźniki i to tutaj są ich receptory. I tak można by pisać. By rozpocząć porządki konieczna jest dieta i specjalne podejście do tej części organizmu…

Po pierwsze konieczna jest eliminacja czynników toksycznych. Do tego służy dieta.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27286693/

image

W autyzmie zaczyna się od diety bezglutenowej, bezkazeinowej, bezlaktozowej…bez alergenów pokarmowych. Jak pokazuje powyższy raport taka dieta daje istotne pozytywne efekty w postaci pozytywnej korekty funkcjonowania dziecka.

W drugim etapie pozbywamy się czynników toksycznych w postaci candidy, pasożytów i bakterii.

Na trzecim etapie usuwamy amoniak jako efekt błędnego działania polimorfizmu CBS lub BHMT.

Jednak należy pamiętać, że od samego początku musimy walczyć o szczelność jelit, one muszą być spójne, bez przesiąków.

Dopiero zdrowe jelita mogą być stymulowane zarówno w zakresie metylacji, wliczając w to histaminę i DAO. I na końcu dopiero podajemy EGCG, kurkumę jako sposób na stymulowanie naszych dzieci. Ta kolejność jest ważna. Zdrowe jelita zapewniają właściwy poziom wchłaniania mikroelementów, witamin i suplementów. Bez tego trudno osiągnąć sukces, bez tego dziecko może nie zareagować na leczenie i o tym musicie pamiętać.

Komentarze

Liczba komentarzy: 4 do “Dieta wpływa na zachowanie dziecka i efekty suplementacji”
 1. gosia pisze:

  Ostatnio była u nas na spotkaniu stowarzyszenia dr Więcek – gastroenterolog z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, która brała udział w badaniach dotyczących występowania celiakii u dzieci z ZD. I bardzo nas prosiła , abyśmy wykonali badania w kierunku celiakii, zanim włączymy profilaktycznie dietę bezglutenową u naszych dzieci. Prosiła nas o to dlatego, że z badań w których uczestniczyła wynika, około 10% dzieci z ZD cierpi na celiakię (o wiele częściej niż u dzieci bez ZD), która znacznie częściej występuje w formie ubogoobjawowej, bez charakterystycznych objawów zespołu złego wchłaniania. Dlatego nie możemy faktu złego wchłaniania składać wyłącznie karb zaburzeń genetycznych wynikających tylko z ZD. Przy czym celiakii bardzo często towarzyszy nietolerancja laktozy. Nie wykluczenie celiakii przed wprowadzeniem diety bezglutenowej uniemożliwia właściwą diagnozę w kierunku celiakii.Tu można znaleźć informację jakie badania należy wykonać:http://www.celiakia.pl/diagnoza/

 2. Can pisze:

  Dodam że obraz fenyloketonurii bezobjawowej to efekt polimorfizmu genu PAH który dotyczy grupy 18% osób z ZD które wysłały do mnie panel MTHFR UK. Dodam że tylko jedna osoba z tej grupy nie miała współtowarzyszącego polimorfizmu MTHFR A 1298 C Dodam więcej że połowa z tej grupy miała problem z BH4 i wskazania do zrobienia poziomu amoniaku, który zawsze okazywał się być na wysokim poziomie.

 3. gosia pisze:

  Zapytam jeszcze raz, bo jeśli mój poprzedni mail dotarł, to chyba straszne głupoty wysłałam. Czy te badania, które robią noworodkom w kierunku fenyloketonuriin nie są miarodajne? Czy wynik ujemny jednoznacznie nie wyklucza tej choroby u naszych dzieci?

 4. Can pisze:

  Badanie przesiewowe sa prowadzone w celu wykrycia mutacji genu PAH(słałej, dziedzicznej zmiany genu), która objawowo wykazuje nieprawidłowe stężenie fenyloalaniny powyżej 3-8mg/dl. W przypadku polimorfizmów mamy do czynienia, nie ze stałym wyłączeniem funkcjonowania genu PAH i enzymów za które jest odpowiedzialny, ale za spadek efektywności jego działania i to różnej w czasie w zależności od czynników środowiskowych. W przypadku, gdy istnieją sprzężenia wynikające z ZD, na ścieżkach metabolicznych, to mogą one doprowadzić do stanu chorobowego.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...