Dlaczego dzieci z zespołem Downa są niskie?

październik 24, 2016 by
Kategoria: Tarczyca

Jest wiele ścieżek metabolicznych, które mają na to wpływ. My rodzice także z naszym wzrostem i jego dziedziczeniem przez nasze dzieci, wpływamy na to jak one są wysokie. Jednak dla mnie istnieje dwóch kandydatów w zespole Downa, którzy powinni być potraktowani szczególnie: deficyty witamin z grupy B w szczególności  i złe funkcjonowanie tarczycy.

Rola witamin z grupy B wydaje się czytelna i zrozumiała dla wszystkich. jeżeli one sterują reakcją na stres, reakcję immunologiczną, na neuroprzekaźniki to muszą wpływać też na hormon wzrostu.

Jednak znacznie częściej w zespole Downa mamy do czynienia z dysfunkcją hormonu tarczycy, zmniejszeniem się płatów tarczycy, co powoduje że niemalże wszystkie dzieci z ZD mają problem z regulacją hormonów tarczycy. Jeżeli dołączymy do tego tezę o szybszym starzeniu się oraz o równoległej utracie podtrzymywania T 3 w górnych poziomach normy, co stymuluje pozytywnie gen APP, to wiemy że nasze dzieci muszą być niskie. Pozostaje jednak pytanie: czy jeżeli będziemy umieli wyregulować tarczycę, jej hormony szczególnie na poziomie T 3, to czy dziecko z ZD może być równe rówieśnikom?

Przypatrzmy się faktom:

1.Tarczyca wpływa na hormon wzrostu i reguluje jego funkcjonowanie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20455887

2.Wzrost kości w zespole Downa ma pewien defekt, ściśle związany z wadą genetyczną, ale i błędnym działaniem tarczycy. Brak T 3 powoduje wyhamowanie przyrostu kości.

http://www.naturalheightgrowth.com/wp-content/uploads/2012/11/GrowthPlate19.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3119440/

Choć nie można na tym etapie wykluczyć innych czynników, nie można odrzucić twierdzenia, że wadliwie działające T 3 powoduje błędnie działający hormon wzrostu.

3.To, że jednym z celów wspierających wzrost dzieci z ZD powinno być utrzymywanie poziomu hormonu tarczycy T 3 na poziomie ostatniej ćwiartki, dostępnej normy, wydaje się z tego oczywiste. Nie było badań w tym kierunku, w przypadku ZD, ale badania na innych grupach wskazują, że jest ono skuteczne.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/18623197/

4.Jakie czynniki mogą ograniczyć terapię wspierającą wysoki poziom hormonu T 3? Wydaje się, że istnieją trzy typowe dla ZD:

-otyłość

-wysoki poziom cukru

-apnea (zakłócenia snu)

Wszystkie czynniki z pewnością mogą ograniczać w sposób istotny wzrost dzieci z ZD, co potwierdzone jest obserwacjami przekazywanymi z różnych ośrodków medycznych.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...