Dlaczego rany w ZD leczą się dłużej?

styczeń 21, 2021 by
Kategoria: Wiedza o Zespole Downa

Zaskoczyło mnie trochę pytanie jednej z mam dotyczącej tego, czy w ZD tak jest, że rany, otarcia leczą się dłużej niż zazwyczaj. Przyznam się, że u nas tego nie zauważyłem, ale postanowiłem sprawdzić jak to jest.

Dotarłem do tego artykułu: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33418267/

Tytuł: Trisomia 21 upośledza produkcję PGE2 w fibroblastach skóry. No i trzeba było to rozszyfrować.

1.PGE2 to prostaglandyna E2

2.Istotny jest COX, za wikipedią zatem: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prostaglandyny

”Prostaglandyny syntetyzowane są przez enzym zwany cyklooksygenazą (COX). Istnieją trzy formy enzymu COX: COX-1 i COX-2 i COX-3. Formy te syntetyzują prostagladyny, ale ich funkcja jest nieco inna:

  • prostaglandyny COX-1 – między innymi chronią błonę wyściełającą żołądek, zmniejszając wytwarzanie kwasu żołądkowego, regulując wydzielanie śluzu oraz prawidłowe ukrwienie żołądka
  • prostaglandyny COX-2 – uczestniczą w procesach zapalnych i przyczyniają się do powstania bólu, gorączki i obrzęków
  • prostaglandyny COX-3 – występują w OUN, są izoformą COX-1

3.Trisomia powoduje deregulację funkcjonowania COXu, co przekłada się na spadek ekspresji genów COX1 i COX2, ale z drugiej strony nadmiarem białka COX2 w fibroplastach i to jest krytyczne w ZD.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fibroblast

W efekcie w ZD, rany gorzej się leczą tytułem tego, że nie można wyregulować ilości (zmniejszyć nadmiar) COX2 i produkcji prostaglandyny E2.

Na koniec wróćmy do 2017 roku i tego wpisu.

https://www.zespoldowna.info/cox-2-biomarkerem-neuroinflamacji-w-zespole-downa.html

COX2 jest tutaj traktowany jako biomarker stanu zapalnego, ciągle podwyższony, co potwierdza też nasz dzisiejszy raport. Pada tam ważna konkluzja:

“..musimy szukać regulatorów stanów zapalnych i witamin o działaniu antyoksydacyjnym, które są konieczne do zastosowania w leczeniu tego stanu. produkty takie jak kurkuma, witamina E, witamina C, witamina D3, ubiquinol  są tylko przykładami w tym wypadku.”

No i wszystko już wydaje się choć odrobinę prostsze. Skoro u Janka mamy suplementy, to nie widać takich problemów z otarciami i ranami, jak to opisała mama u swojego dziecka.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...