Rybozyd nikotynamidu cz.4 resweratrol, stabilność DNA i chromosomów

kwiecień 5, 2019 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Rybozyd mam nadzieję już nam się utrwalił jako booster NAD+, czyli mechanizm wsparcia produkcji energii ATP. W ZD, w chorobie Alzheimera to temat krytyczny. Jednak warto wrócić do podstaw. Zawsze gdy opisuję funkcjonowanie mitochondriów pojawia się kwestia stosowania resweratrolu. Dzisiaj znów do tego wracam.

http://www.zespoldowna.info/rybozyd-nikotynamidu-cz-1.html

http://www.zespoldowna.info/rybozyd-nikotynamidu-cz-2-podstawowa-wiedza.html

http://www.zespoldowna.info/rybozyd-nikotynamidu-cz-3-o-metylacji.html

http://www.zespoldowna.info/jak-wspierac-mitochondria-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/media/HLIC/c7a2564a753107fd5a7fa99ecc316a1e.jpg

Resweratrol jest krytyczny w ZD dla stymulacji i ochrony mitochondriów. Jest on krytyczny chociażby dlatego, że aktywizuje sirtuiny (SIRT1, SIRT7). Kiedy są aktywne komórki starzeją się wolniej. Potrzebują do tego NAD+ jako substratu energetycznego. Brak NAD+ powoduje, że ten efekt nie może być uzyskany. U młodych ludzi, bez ZD nie ma z tym problemu. U osób powyżej 50 roku życia, u osób z ZD jest to problem krytyczny…na tym polega starzenie się.

Stąd pojawia się także rybozyd nikotynamidu, który jest w stanie wzmocnić działanie resweratrolu.

Wracamy jednak do sirtuin. Tutaj mała “niespodzianka”/przypominajka:

 

DZIECI Z ZESPOŁEM DOWNA MUSZĄ ĆWICZYĆ I BYĆ SZCZUPŁE!!!

 

Aktywność SIRT1 wzrasta gdy trzymamy dietę, wręcz prowadzimy głodówkę, ćwiczymy to wniosek z cytatu poniżej.

“SIRT1 activity is generally increased during restrictive metabolic conditions, and decreased in situations of caloric excess. Complying with the fact that SIRT1 activity is regulated by NAD+, these observations shed light on the potential role of NAD+ as a metabolic sensor in stress conditions, where the levels of NAD+ are generally affected. During fasting and exercise, the level of NAD+ increases (Canto et al., 2009; Canto et al., 2010). Interestingly, this increase in NAD+ levels is linked with sirtuin activation.”

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3858599/

image

http://www.zespoldowna.info/dlaczego-cwiczenia-chronia-mozg.html

http://precedings.nature.com/documents/4421/version/1

Więcej, głodówka i ćwiczenia zwiększają produkcję NAD+ co przekłada się nie tylko na więcej energii, ale kolejne istotne w ZD wsparcie: naprawa uszkodzonego DNA!!!!

Krytycznym mechanizmem dla tej funkcji jest enzym/gen PARP1. W poniższym badaniu pojawia się takie zdanie:

“In conclusion,  the PARP1overexpression  at  least  doubled in comparison to normal, seems to be associated witha severe ID (intellectual disability) phenotype”

https://www.ias.ac.in/article/fulltext/jgen/090/03/0469-0472

image

Możemy to przetłumaczyć: W naszych wnioskach, ekspresja genu PARP1 jest przynajmniej dwukrotnie większa w porównaniu do normalnej, co wydaje się być związane z ciężkim fenotypem upośledzenia intelektualnego osób z ZD.

Czy trzeba więcej?

https://en.wikipedia.org/wiki/PARP1

Wracamy do NAD+ i resweratrolu, efekcie ich działania,synergii via sirtuiny. Trzeba przypomnieć, że aktywność resweratrolu daje nam zdecydowaną poprawę funkcjonowania AMPK i PGC-1α, co przekłada się na poprawę efektywności energetycznej poprzez aktywizowanie działania genu NAMPT. Daje to w istocie nam wzmocnienie produkcji NAD+, tak jak to opisywałem powyżej…i poniżej.

http://www.zespoldowna.info/rybozyd-nikotynamidu-cz-2-podstawowa-wiedza.html

http://www.zespoldowna.info/czy-witamina-a-jest-potrzebna-w-zespole-downa.html

http://www.zespoldowna.info/rcan-1-jest-genem-odpowiedzialnym-za-koordynacje-metabolizmu-i-termogenezy-w-calym-ciele-czyli-zespol-downa-jest-choroba-metaboliczna.html

image

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3858599/

Wspólna aktywność resweratrolu i rybozydu w produkcji NAD+ jest krytyczna, by enzym, którego aktywność jest istotnie zmieniona w ZD, miała swój pozytywny efekt w postaci naprawy DNA, który nie dość, że źle funkcjonuje w ZD, to jeszcze rwie się, niszczy pod wpływem chorób, niestabilności genetycznej. By DNA było naprawiane, enzym PARP1 musi być wsparty.

W efekcie w tym kierunku obok krytycznych resweratrolu, rybozydu jako wsparcie dla produkcji NAD+ konieczne są:

-witamina D3 na wysokim poziomie

-kwas foliowy (B9) i ryboflawina (B2)

-kobalamina (B12) i cynk

-witamina E

-magnez

-kurkuma

-koenzym Q10

-witamina C

-witamina B6

-selen

-DHA

Takie podejście daje także dodatkową korzyść. Ten zestaw daje kolejne istotne wsparcie w regulacji genu BubR1 odpowiedzialnego za stabilność funkcjonowania chromosomów. Choć nie ma zbyt wiele badań na ten temat, to wszystko co jest publikowane, wskazuje na konieczność stabilizowania/wyciszania tego genu, gdyż może to poprawiać funkcjonowanie osób z ZD. BubR1 jest odpowiedzialny za odpowiednie dzielenie się choromosomów, ich stabilność.

https://www.researchgate.net/profile/Subhash_Juneja2/publication/8498776_BubR1_insufficiency_causes_early_onset_of_aging-associated_phenotypes_and_infertility_in_mice/links/00b7d52d13d5c3fa36000000.pdf 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4213761/

http://energia.city/bialko-bubr1-moze-walczyc-ze-starzeniem-sie-oraz-rakiem/

Wnioski:

NAD+ jest krytyczny i jest go mało w ZD to już wiemy. Mamy już teraz jednak protokół co powinniśmy uwzględnić, by wiele funkcji, negatywnie realizowanych w ZD, mogły być bilansowane, stymulowane. Warto to wiedzieć i próbować zastosować.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...