DSRD w zespole Downa jest mylony z autyzmem

sierpień 25, 2023 by
Kategoria: Odporność

Pisałem już o DSRD czyli o stanie regresji, załamania się normalnego funkcjonowania osób z ZD. Dzisiaj musimy zrozumieć, że ta choroba typowo neuropsychiatryczna ma swoje podłoże w immunologii. Z drugiej strony musimy też zaakceptować, że jest ona mylona w ZD z innymi problemami, najczęściej autyzmem, celiakią.

https://www.zespoldowna.info/projekt-kliniczny-dla-osob-z-zespolem-downa-w-kierunku-leczenia-dsdr.html

Co to jest DSRD? Posłużę się cytatem z wcześniejszych wpisów:

“DSRD to stan, w którym funkcjonujące dzieci i młodzież z zespołem Downa przestają jeść, rozmawiać, ćwiczyć i wykonywać normalne codzienne czynności, takie jak ubieranie się i chodzenie do łazienki, skupienie się na nauce, komunikacji, wspólnym funkcjonowaniu z rówieśnikami, z rodziną”.

Jak sięgnięcie do wpisów poniżej to będziecie też wiedzieć, że dotyczy on głównie dzieci i młodzież w wieku 8-20 lat.

https://www.zespoldowna.info/dsdr-down-syndrome-regression-disorder-czyli-zespol-regresji-w-funkcjonowaniu-osob-z-zd.html

https://www.zespoldowna.info/czy-miesiaczka-u-dziewczynek-z-zd-moze-powodowac-dsdr-czy-dobrze-zrozumialam.html

https://www.zespoldowna.info/osoby-z-dsdr-akumuluja-zelazo-w-mozgu.html

To wracamy do tematu mylenia objawów DSRD, czyli prezentacji zaburzeń zachowania u osób z ZD na tle immunologicznym, z innymi diagnozami. Pojawił się artykuł na ten temat.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37584771/

Pokazuje on, że blisko 20% pacjentów z DSRD, otrzymało mylną diagnozę w kierunku autyzmu, ale także w kierunku innych problemów, jak celiakia, padaczki itp. Jest to o tyle istotne, że jak przeczytacie poprzednie wpisy to odnoszą się one do możliwości leczenia tego stanu jakim jest DSRD. W przypadku złej diagnozy, leczenie nie musi przynieść poprawy. Zatem istotnym jest aby odpowiednio przygotować diagnozę. Należy zwracać uwagę na aspekty występowania katatoni, zaburzeń immunologicznych i jelitowych. To może być precyzyjną wskazówką, że jest to DSRD…a nie inny problem.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...