EGCG na chorobę Alzheimera…po raz kolejny

luty 23, 2023 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

To kolejne już badanie, które potwierdza to co od 15 lat wiemy: EGCG może być kluczowe w prewencji choroby Alzheimera.

https://www.nia.nih.gov/news/study-green-tea-and-other-molecules-uncovers-new-therapeutic-strategy-alzheimers

image

Tym razem już naukowcy wiedzą jak to się dzieje, że EGCG jest mechanizmem eliminującym patologię choroby Alzheimera. Zacytuję:

“W chorobie Alzheimera proteina tau nietypowo skleja się w włókniste sploty, które rozprzestrzeniają się między komórkami mózgowymi, prowadząc do śmierci komórki. Wiadomo, że cząsteczka galusan epigallokatechiny (EGCG) – ta występująca w zielonej herbacie – rozplątuje te włókna tau. Jednak sam EGCG nie jest skutecznym sposobem leczenia choroby Alzheimera, ponieważ nie może łatwo przeniknąć do mózgu i wiąże się z wieloma białkami innymi niż tau, osłabiając jego działanie. Dlatego naukowcy chcieli znaleźć cząsteczki, które replikują działanie EGCG, ale mają lepsze właściwości leku w leczeniu choroby Alzheimera.”

Czyli wiemy, że EGCG rozplątuje sploty. Wiemy też, że efektywność tego podejścia jest ograniczona, gdyż EGCG nie przechodzi tak łatwo przez barierę krew/mózg. Stąd naukowcy jak widać wymyślili cząsteczkę, której jeszcze nie nazwali, która razem z EGCG wchodzi do mózgu. Dzięki temu EGCG z tą nową cząsteczką robi porządki ze splotami tau. To jest niezwykle ważne odkrycie dla nas w ZD!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...