EGCG nowe mechanizmy działania niezależne od właściwości antyutleniajacych

luty 18, 2014 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

EGCG czyli ekstrakt herbaty zielonej jest analizowany co raz bardziej dogłębnie. Odnajdywane są nowe mechanizmy działania często zaskakujące…ale idealnie pasujące do tego co jest potrzebne w zespole Downa.

W podsumowaniu tego artykułu mówi się o EGCG:

EGCG directly interacts with proteins and phospholipids in the plasma membrane and regulates signal transduction pathways, transcription factors, DNA methylation, mitochondrial function, and autophagy to exert many of its beneficial biological actions.

czyli, że EGCG bezpośrednio reaguje z proteinami i fosfolipidami w błonach komórkowych i reguluje szlaki transdukcji czynników transkrypji, metylację DNA, funkcjonowanie mitochondriów i autofagocytozę poprzez wykorzystanie jego biologicznej aktywności.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3909779/

 

image

autofagocytoza – proces kataboliczny polegający na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. Występuje u wszystkich eukariontów i ma miejsce zarówno w komórkach zdrowych, jak i patologicznych. W okresie niedoboru substancji odżywczych proces nasila się – komórka koncentruje się na procesach niezbędnych do życia i pozyskuje energię ze zbędnych elementów.

Jak to wszystko przeczytać? Zaczynam od końca.

1.W ZD autofagocytoza występuje tak samo jak u każdego człowieka. W ZD jak zwykle jest ona mocno “zakłócona” i z jednej strony ma taki charakter, że prowadzi to do przyspieszonej osteoporozy, a z drugiej strony do tworzenia się złogów amyloidowych.  http://molpharm.aspetjournals.org/content/early/2013/12/23/mol.113.090837.abstract EGCG może regulować te procesy.

2.EGCG wzmacnia procesy wykorzystania tłuszczu w mitochondriach w procesie wytwarzania energii komórkowej. W momencie gdy w ZD mamy do czynienia ze spadkiem produkcji energii w mitochondriach, te działanie jest niezwykle istotnym i stymulującym pozytywne działanie komórki.

3.Metylacja…wiadomo, że w ZD ten proces jest istotnie zaburzony, stąd wpływ epigenetyczny EGCG może być bardzo przydatny.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...