Fluoksetyna cz.21 czyli co u Jasia na koniec wakacji

sierpień 28, 2012 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

To już czas na podsumowania. Kończą się wakacje, pytacie się i jak?

1.Jaś urósł to fakt

2.Jaś ucieka to jeszcze większy fakt, ale ja to widzę pozytywnie. Chłopak kombinuje, jak każde dziecko poszukuje swoich ścieżek, a jest bardzo sprawny więc wierzy w swoje możliwości.

3.Co do jego rozwoju to jesteśmy na “pilnowaniu się” by opisywać zdarzenia całym zdaniem. Problem w tym, że mając świetną pamięć Jaś zdecydowanie preferuje ‘komunikację mieszaną” czyli używa różnych języków bawiąc się nimi, co powoduje że Babcie wpadają w popłoch, gdy Jaś mówi np.: “Nie chcę green ball” czyli nie chcę zielonej piłki, albo jak obserwują go gdy bawi się w jego ulubioną grę czyli “McDonalds farm”, gdzie trzeba nazywać zwierzęta po angielsku. Słychać u Jaśka komentarza: “Nie chcę donkeja”, “Czerwony cziken”, “Inny ket”…

4.Liczby – tutaj dochodzimy powoli do 15 ale widać że Jaś “nie lubi” 6. W każdym języku, czy to polskim, angielskim czy hiszpańskim ta 6tka jest “szkodliwa” :). Nazywa “zdarzenia” matematyczne czyli liczy 1+1 to jest 2, ale też potrafi krzyknąć “4 pierogi” wcześniej licząc je. Dodawanie wyraźnie opanował do 10. Z tym odejmowaniem mamy “uwstecznienie” ale chyba wynika z tego, że nie używamy go w zdarzeniach codziennych i dziecko nie potrzebuje tego.

5.Gdybym miał powiedzieć, co daje fluoksetyna na tym etapie rozwoju, to bym powiedział, że pamięć! Jaś inaczej używa swojej pamięci. Pomimo, że nie każde słowo jest dla niego do wymówienia, to pamięta jego brzmienie i regularnie odtwarza je w wierszykach, sytuacjach. Świetnie kreuje zabawy słowne, bardzo dobrze opisuje obrazki, świetnie “uzupełnia” tekst w książkach, które czytamy.

6.Gdybym miał ocenić w jakiej sferze nastąpił obecnie największy przeskok rozwojowy, to postawiłbym na motorykę. Kiedyś biegał i był problem z naszą, rodziców reakcją bo nas to zaskakiwało. Teraz mamy inny problem: DOGONIĆ I UTRZYMAĆ TEMPO!!!

W przypadku rowerka Jaś nie prezentuje postępu. Bawi go co raz bardziej hulajnoga, choć balans ciałem, równowaga jest jednak problemem.

7.Zapomniałem o mowie. Ten element jest już mocno opanowany. Komunikaty jedno wyrazowe nie stanowią przeszkód. Inaczej ma się z komunikatami rozbudowanymi do zdania. Tutaj wszystko zależy od sytuacji w jakiej się znajduje. Wymowa wielu wyrazów jest bardzo dobra, ale wciąż są słowa w których nie wypowiada jakieś zgłoski.

Te wszystkie elementy są konsekwencją wielu czynników, które wzajemnie się wykorzystują. Widać, że działa tutaj “komplet” podejmowanych działań a nie suplementy, czy też zajęcia logopedyczne TYLKO!!!

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...