Fluoksetyna lekiem w zespole Downa

styczeń 14, 2016 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Ta historia zaczęła się bardzo dawno temu, dzięki Teresie Cody z Changing Minds Foundation. Stała się mi bliższa, gdy 29.01.2014 dostałem taką informację:” Zaczęłam brać 20 mg fluoksetyny, od dwóch dni, ginekolog mówi, po wysłaniu mu artykułów o myszach, że nie widzi problemu i że właśnie może mi przepisać te minimalna dawkę. Myślisz, że mądrze robię?”

Dominika, bo to jej słowa, została “moją” pierwszą matką dziecka z ZD, która w ciąży podjęła ryzyko brania fluoksetyny, by pomóc swojemu dziecku z ZD. Dziś jest jedną z ponad 20.

16 lipca 2014 roku otrzymałem od poznanej dzięki Eli i Miłce profesor Renata Bartesaghi taką wiadomość: “Considering that in a mouse model of Down syndrome we have found that prenatal treatment with fluoxetine fully restores brain development, I think that fluoxetine during pregnancy may produce really great effects in children. However, ethical issues prevent this possibility. In this connection, I think that preliminary information in human beings may facilitate the design of future clinical trials in pregnant mothers of children with Down syndrome”czyli analizując zwierzęcy model ZD zauważyliśmy, że fluoksetyna w pełni odtwarza rozwój móżgu, myślę że fluoksetyna podczas ciąży może wygenerować naprawdę istotne wsparcie dla dzieci. Jednakże, kwestie etyczne, uniemożliwiają takie podejście. W tym kontekście, jakiekolwiek wstępne dane u ludzi mogą ułatwić konstrukcję badań klinicznych w przyszłości u matek w ciąży z dzieckiem z ZD”

Przekonała ona mnie, że warto próbować z fluoksetyną. Wczoraj dostałem ten artykuł do ręki:

http://www.technologyreview.com/news/545191/parents-turn-to-prozac-to-treat-down-syndrome/

image

Rodzice sięgają po prozac (fluoksetynę) by leczyć zespół Downa.

W nim po raz pierwszy i to na taką skalę mówi się o zastosowaniu w sposób farmakologiczny fluoksetyny u kobiet będących w ciąży z ZD. Profesor Renata w Europie nie uzyskała na to zgody, ale w USA tak, gdzie fluoksetyna jest “masowo” stosowana podczas ciąży.

Cieszę się z tego i dziękuję Dominice za to co zrobiła w tym temacie, otworzyła kolejną możliwość i oby ona się potwierdziła.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...