Gammalon

Styczeń 23, 2010 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Tereska poprosiła mnie o uzyskanie informacji na temat Gammalonu, leku który powstał w Japonii. Mój przyjaciel Eiichi przesłał mi oczekiwaną informację.

Od czego zacząć, chyba od tego że tak jak Nootropil w Polsce i na świecie zaczyna być traktowany niczym napój energetyczny, tak Gammalon dla Japończyków kojarzy się bardziej z “napojem stymulującym krótkoterminowo” niż z lekiem. Gammalon ma za zadanie polepszenie metabolizmu i cyrkulacji krwi w mózgu. Takie zastosowanie wciąż wykorzystuje się w przypadku różnego rodzaju schorzeń związanych z mózgiem jak np.: autyzm.

W przypadku ZD, o czym pisałem już tutaj:http://www.zespoldowna.info/gammalon-leki-wspomagajace-mzg-cz-1/, nie ma w Japonii, zainteresowania tym lekiem, gdyż osoba z ZD ma nadmiar GABY a Gammalon jest jego prekursorem. W przypadku ZD należy obniżać poziom GABY poprzez podanie np.: Gingko Biloba, a nie dążyć do jego wzmocnienia.

Gammalon w zespole Downa uzyskał pozytywną ocenę jedynie w przypadku, podawania w okresie płodowym i pobudzał wzrost neuroprzekaźników. Opisano te zjawisko w:

PubMed, "Prenatal NAP+SAL prevents developmental delay in a mouse model of Down syndrome through effects on N-methyl-D-aspartic acid and gamma-aminobutyric acid receptors.
Vink J, Incerti M, Toso L, Roberson R, Abebe D, Spong CY.
Am J Obstet Gynecol. 2009 May;200(5):524.e1-4"

Fetal Down syndrome brains exhibit aberrant levels of neurotransmitters critical for normal brain development.
Whittle N, Sartori SB, Dierssen M, Lubec G, Singewald N.
Pediatrics. 2007 Dec;120(6):e1465-71

Jednakże po narodzinach jednoznacznie lepsze efekty daje, jak to pisze Eiichi: “Dobre środowisko i lepsza edukacja”.

Komentarze

Liczba komentarzy: 8 do “Gammalon”
 1. Dawid pisze:

  Pozwolę sobie jeszcze wtrącić, że Gammalon ma podobną zasadę działania do leków przeciwpadaczkowych (np wigabantyna). Swego czasu był stosowany w “leczeniu” ZD. W niektórych przypadkach rozwój dzieci bardzo się poprawił, ale moim zdaniem było to spowodowane zaburzeniami w EEG, które ustabilizował i pozwolił na normalne działanie mózgu (choć spowolniony).
  Nie zgadzam się z teorią, że gammalon działa jak “napój energetyzujący”, raczej działa odwrotnie tzn. tłumiąco, ponieważ impulsy nerwowe zostają spowolnione. Gingko przez agregację płytek powoduje lepsze dotlenienie mózgu i szybszy przepływ w szczególności w naczyniach włosowatych, a Gamalon nie.

  Dawid z Bielska

 2. Jarek pisze:

  Dawid, po pierwsze o napoju to pisałem w kontekście nootropilu. Po drugie podtrzymuję to, że gammalon jest “stymulatorem” krążenia krwi w mózgu przez co można uzyskać lepszy efekt w leczeniu, ale badania zarówno w Japonii i w Chinach podkreślają jego nikłą skuteczność w stosunku do innych leków używanych w tym kierunku obecnie. Stąd wycofuje się go z użycia.

 3. Dawid z Bielska pisze:

  Wiki brała gammalon i z naszych obserwacji to zachowywała się podobnie jak podczas przyjmowania Luminalu. Może na inne dzieci działa inaczej, jeden jest fakt, że nie powinno się zwiększać GABA.

 4. Bożena pisze:

  Nie powinno się zwiększać GABA,a my po drugiej serii cerebrolizyny mamy zacząć podawać właśnie gammalon. Dziwi mnie, że lekarze problem GABA traktują lekceważąco, albo my go przeceniamy. Próbowałam zapytać o to dwóch dobrych (tak słyszałam) wrocławskich neurologów. Usłyszałam jedynie, że zbyt często zaglądam do internetu !

 5. Jarek pisze:

  Bożenko pamiętaj to zawszy Ty rodzic decydujesz o terapii swojego dziecka.

 6. Dawid z Bielska pisze:

  Domyślam się co to za neurolodzy. My po ostatniej wizycie w lutym we Wrocku, byliśmy tam ostatni raz bo Pan Doktor przepisał znowu leki które nie mogą być stosowane razem. Pierwszy raz darowałem, bo mógł nie wiedzieć, ale drugie to już przegięcie. Teraz byliśmy u dr poleconego przez naszą neurologopedę, który jak na razie wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie wiedzą o ZD i podejściem do samej wady (niestety on przyjmuje tylko prywatnie). Po zrobieniu EEG (też prywatnie) jest decyzja o podjęciu próby odstawienia leków na Westa (zamiast dodawania kolejnego). Ten dr nawet podejrzewa (nikła szansa), że mała mogła nie być w ogóle chora na padaczkę tylko był to skutek błędu pierwszego neurologa, ponieważ za szybko nam kazała odstawić Luminal po pół rocznym przyjmowaniu. To się wszystko okaże w ciągu kilku następnych tygodni.
  Jakby lekarze zaglądali do internetu to by znali wyniki najnowszych badań, niestety niektórzy popadli w rutynę i im się po prostu nie chce.
  Ja na własne uszy słyszałem jak pewien neurolog powiedział, że Gammalon działa tak samo jak Celebrorizyna, na to tylko się uśmiechnąłem i powiedziałem, że w takim razie Wiki już nie będzie brała Gammalonu.
  Niestety my jako rodzice dzieci z ZD jesteśmy zmuszeni do sprawdzania wiedzy lekarzy i zasadności podejmowanych działań, a w szczególności dokładnego czytania ulotek przepisywanych leków.

 7. aneta pisze:

  czy gammalon jest przeciw padaczkowy

 8. jarek pisze:

  Aneto, nie jest to lek antypadaczkowy.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...