Hormon tarczycy T 3 obniża ekspresję genu SOD 1, a w zespole Downa niedoczynność hormonów tarczycy zwiększa poziom ekspresji właśnie SOD 1, czyli o selenie i jelitach.

październik 26, 2016 by
Kategoria: Tarczyca

Zamiast tytułu mógłbym wstawić te pytanie: DLACZEGO PODWAŻASZ WIEDZĘ ENDOKRYNOLOGÓW WSKAZUJĄC NA REGULACJĘ HORMONÓW TARCZYCY WEDŁUG HORMONU T 3 A NIE TSH, JAK ONI TEGO CHCĄ?

Odpowiedź jest zasadnicza:

KLUCZOWYM HORMONEM TARCZYCY REGULUJĄCYM METABOLIZMY JEST HORMON T 3 (trójjodotyronina)

T 3 REGULUJE EKSPRESJĘ GENU APP, OBNIŻAJĄC JEGO AKTYWNOŚĆ

T 3 REGULUJĘ EKSPRESJĘ GENU SOD 1, OBNIŻAJĄC JEGO EKSPRESJĘ

T 3 POŚREDNIO REGULUJE EKSPRESJĘ GENU DYRK 1 A

JEDYNIE POSIADANIE WYSOKIEGO POZIOMU HORMONU T 3 GWARANTUJE REGULACJĘ OBU GENÓW, ZATEM T 3 POWINNO BYĆ ZAWSZE POWYŻEJ 75% NORMY STANOWIONEJ PRZEZ DANE BADANIE!

I mógłbym skończyć artykuł odnosząc się do poniższych linków, które warto przeczytać:

http://www.zespoldowna.info/dyrk-1-a-app-rcan-1-sa-to-geny-na-ktore-umiemy-juz-wplywac-one-takze-warunkuja-inteligencje-dzieci-z-zespolem-downa.html

http://www.zespoldowna.info/czy-hormon-tarczycy-t-3-jest-najlepszym-lekiem-hamujacym-nadekspresje-genu-app.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4613432/

image

…ale mechanizmy te nie działałyby bez selenu!

To on uczestniczy w konwersji T4 do T3 i stymuluje pracę genu SOD1. W ZD jest jednak w istotnym niedoborze według raportów powyżej, będąc jednym z powodów niedoczynności. Jedyną drogą  absorbcji selenu u człowieka to jelita. Złe, źle pracujące jelita, to brak kluczowych mechanizmów o których piszę powyżej.W ZD kluczowym problemem związanym z funkcjonowaniem jelit to celiakia, często bezobjawowa o czym pisałem tutaj: http://www.zespoldowna.info/bezobjawowa-celiakia-w-zespole-downa-czyli-dieta-bezglutenowa-w-zespole-downa-jest-wazna.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17172166

Jak to się ma do selenu? Nietolerancja na gluten i wystąpienie celiakii jest przyczyną ograniczenia absorpcji selenu w jelitach, a to ciągnie za sobą wszystkie problemy o których pisałem powyżej plus nierównowagę flory bakteryjnej w jelitach plus nadmierną stymulację stanów zapalnych wywołanych genami IL-6, IL-1B …a te geny prezentują jedne z najczęściej występujących polimorfizmów w zespole Downa. Zatem jelita i absorpcja selenu może być kluczowa dla wielu naszych podstawowych procesów!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3945755/

https://www.glutenfreesociety.org/gluten-selenium-deficiency-and-thyroid-disease/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26258789

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15213043

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4555136/

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...