Hupercyna A cz.1 wiedza podstawowa

Luty 11, 2013 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Angielska nazwa to huperzine A, po polsku po prostu hupercyna. Jest to zioło chińskie, które uważane jest za skuteczniejsze od donepezilu. W przypadku dzieci z zespołem Downa, często traktowana jako cudowny lek na mówienie. Dzisiaj tak jak obiecałem zaczynam podsumowanie w tym temacie.

Hupercyna A suplement diety, który blokuje rozpad acetylocholiny, w związku z czym podwyższa pośrednio jej ilość. Z tym suplementem wiązane są duże nadzieje, ze względu na możliwość użycia go w terapii osób chorych na chorobę Alzhaimera

To jest pierwsza definicja tego zioła. Jak widać, wskazuje się od razu na jej unikatowa właściwość: BLOKUJE ROZPAD ACETYLOCHOLINY neuroprzekaźnika, bardzo istotnego w funkcjonowaniu człowieka, a w ZD będącego w wyraźnym deficycie.

Czym jest hupercyna jako lek, suplement?

Hupercyna jest substacją chemiczną wysoko oczyszczoną, która, nawet w bardzo niskich dawkach, ma działanie na mózg, i która, z punktu widzenia chemicznego, jest porównywalna z niektórymi lekarstwami stosowanymi w leczeniu choroby Alzheimera (lekarstwa typu inhibitory cholinesterazy).
Hupercyna jest alkalodiem, który może przekroczyć barierę krew-mózg, a więc dotrzeć do mózgu. Alkaloid ten jest częścią klasy inhibitorów cholinesterazy.
W Chinach, produkt ten ma statut lekarstwa. W Ameryce Północnej, sklasyfikowano go jako produkt naturalny, dzięki czemu jest on dostępny w wolnej sprzedaży. Dzisiaj, produkuje się również hupercynę syntetyczną w laboratorium.
W medycynie chińskiej, roślina Huperzia serrata nosi nazwę Qian Ceng Ta. Jest ona używana jako składnik w preparatach przeznaczonych do leczenia siniaków, gorączki, napięcia mięśniowego i … schizofrenii.

Służy do …

  • poprawiania pamięci ;
  • poprawiania funkcji kognitywnych ;
  • poprawianie stanu umysłowego osób dotkniętych chorobą Alzheimera ;
  • poprawianie umiejętności szkolnych u nastolatków.

Dostępność: istnieją dwa typy suplementów hupercyny – naturalny i syntetyczny. Suplement naturalny jest droższy, ale jest on bardziej skuteczny w takiej samej dawce. Jeśli używamy postaci syntetycznej, należy się upewnić, że zawiera ona hupercynę aktywną, zidentyfikowaną na etykietce określeniem „(-) hupercyna”.

Uwaga:
zażywanie hupercyny powinien nadzorować lekarz. Odradza się zażywanie tego produktu na własną rękę.

Ostrzeżenie:
należy zachować ostrożność, ponieważ hupercyna może spowolnić rytm serca i zwiększyć ciśnienie krwi. Osoby dotknięte nadciśnieniem tętniczym albo innymi zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, nie powinny w związku z tym zażywać hupercyny bez nadzoru lekarskiego.

Przeciwwskazania:
hupercyna jest odradzana kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią, ponieważ nie znamy jej działania na płód i na małe dzieci.
Działanie niepożądane: generalnie, hupercyna nie ma żadnych krótkoterminowych skutków ubocznych. Jednakże, zaobserwowano, w kilku przypadkach, wystąpienie mdłości, potów, skurczów mięśniowych, podwyższenie ciśnienia krwi, zaburzenia widzenia, hiperaktywność, anoreksję, spowolnienie rytmu serca oraz drżenie małych włókien mięśniowych.

Interakcje z innymi roślinami albo suplementami:
nieznane.

Interakcje z lekarstwami:
teoretycznie, efekty hupercyny mogą dodać się do działania lekarstw mających takie same właściwości, takich jak inhibitory acetylocholinesterazy.

http://www.biomedical.pl/rosliny/hupercyna_130/

Jak wygląda hupercyna, a raczej widłak z którego jest wytwarzana można zobaczyć tutaj: http://luskiewnik.strefa.pl/psychostymulantia/p28.htm

Po raz pierwszy opisałem hupercynę w 2010 roku tutaj:

http://www.zespoldowna.info/huperzine-a.html

Dzięki Richardowi napisałem o niej też tutaj:

http://www.zespoldowna.info/jak-nie-memantyna-to-co.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...