IBD a wchłanianie witamin

grudzień 6, 2021 by
Kategoria: Układ trawienny

IBD to idiopatyczne zapalenie jelit. Ostatnio pisałem o tym, że w ZD IBD to duża pewność…no i pojawiły się pytania, bo lekarze uważają inaczej. Wskazujecie przy tym na kluczowy problem: jeżeli jest definiowany problem IBD czy IBS, potwierdzony na panelu genetycznym, CSA, to lekarze zaakceptują je jako bazę do diagnozy, ale to nie przekłada się na wdrożenie mechanizmów uzupełniających metabolizmy, które są hamowane w wyniku IBD.

https://www.zespoldowna.info/jezeli-masz-zespol-downa-to-z-duza-pewnoscia-mozesz-miec-ibd-idiopatyczne-zapalenie-jelit.html

Poszukałem i specjalnie znalazłem opracowanie polskich lekarzy na ten temat, może się okazać pomocne w tłumaczeniu.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34836291/

Zacznę od tego: mając stan zapalny jelit upośledzamy z natury wchłanianie wszystkiego, co potrzebuje organizm. Najczęściej widać to na poziomie witaminy B12, magnezu. Tutaj w raporcie wskazuje się, że w przypadku obserwacji jakie poczyniono, istotną inhibicją wchłaniania objęty jest kwas foliowy. Znów jak zawsze, często pacjenci Ci mają polimorfizm genu MTHFR, co dodatkowo ogranicza efektywność wchłaniania. Inną kwestią jest podawanie leków, które też inhibitują wchłanianie witaminy B9.

Wniosek z tego badania jest prosty: kontrolujmy metabolizmy poprzez chociażby badanie korelacji homocysteiny z podstawowymi biomarkerami/witaminami (badania okresowe)

Cieszy mnie to, że polscy lekarze widzą to jako problem. Ja jednak widzę to troszeczkę inaczej.

Po pierwsze kwas foliowy jest tzw. triggerem histaminy czyli mechanizmem jej uwalniania. W ZD mamy z tym problem trochę tytułem potrojenia genu FTCD, ale jak widać w praktyce, wysokiej histaminie w ZD towarzyszy wysoki poziom kwasu foliowego i stanu zapalnego. To musimy uważnie korelować, wprowadzając dodatkowo analizę enzymu DAO i witaminy B12.

https://www.zespoldowna.info/histydyna-niedokrwistosc-kwas-foliowy-hemoglobina-gen-ftcd-histamina-histydyna-dao-hnmt-silne-problemy-alergiczne-i-zle-funkcjonowanie-jelit-gen-ftcd.html

No właśnie witamina B12. Z mojej perspektywy i analiz jakie przeprowadziłem, uważam że przy zapaleniu jelit w dowolnej formie (IBD, IBS, wrzodziejące jelito, Crohn-Leśniewski), deficyt witaminy B12 jest bezpośrednio, pozytywnie skorelowany ze stanem zapalnym jelit i  z osłabieniem wchłaniania tej witaminy i cynku.

Jak widać temat znów nie jest prosty a sprowadza się do jednego: kontrolujmy siebie i róbmy badania okresowe. Może się dzięki temu okazać, że każdy problem jest na tyle spersonalizowany, że najpierw należy poznać jego korelanty, a dopiero potem leczyć.

https://www.zespoldowna.info/badania-okresoweodpowiadam-na-pytanie-bo-to-juz-czas-o-tym-myslec.html

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...