Inhibitory DYRK 1 A lepsze od EGCG w leczeniu zespołu Downa i choroby Alzheiemra?

sierpień 8, 2016 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

By uleczyć w znacznym stopniu zespół Downa z jego podstawowych wad należałoby podać w czasie prenatalnym inhibitor (“spowalniacz”) genu DYRK 1 A, blokujący jego nadmierną aktywność. Po pierwsze taki inhibitor istnieje i jest bardzo silnym środkiem, prawdopodobnie lepszym od EGCG, po drugie kto poda kobiecie w ciąży silny lek antynowotworowy…to są pytania i wątpliwości, które obecnie sobie stawiamy w świetle rozwoju badań nad ZD i chociażby EGCG, który jest naturalnym inhibitorem DYRK 1 A.

Pojawienie się tego artykułu i jego “zalistowanie” do zbiorów pubmed.gov spowodowało serię pytań.

http://dmm.biologists.org/content/9/8/839

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/27483355/

image

I zacznę od kilku zdań z abstraktu jaki pojawił się w pubmedzie:

“CX-4945 effectively reverses the aberrant phosphorylation of Tau, amyloid precursor protein (APP) and presenilin 1 (PS1) in mammalian cells. To our surprise, feeding with CX-4945 significantly restored the neurological and phenotypic defects induced by the overexpression of minibrain, an ortholog of human DYRK1A, in the Drosophila model. Moreover, oral administration of CX-4945 acutely suppressed Tau hyperphosphorylation in the hippocampus of DYRK1A-overexpressing mice. Our research results demonstrate that CX-4945 is a potent DYRK1A inhibitor and also suggest that it has therapeutic potential for DYRK1A-associated diseases. “

W skrócie można powiedzieć, że jest to skuteczny środek, który blokuje ekspresję genu DYRK 1 A, powodując zahamowanie negatywnej fosforylacji protein Tau, blokujący aktywność genu APP i PS 1 (presenilin 1) odpowiedzialnych za typologię choroby Alzheimera. Wydaje się zatem czymś na co czekamy! Coś co spowoduje skorygowanie istotnych błędów w układzie neurologicznym w ZD tytułem nadekspresji genu DYRK 1 A!

Zatem wszedłem na clinicaltrials.gov oficjalną stronę zajmującą się klinicznymi badaniami nad lekami. I tam znalazłem doniesienia opisujące takie badania z tym inhibitorem (spowalniaczem), jednakże w kierunku leczenia raka, także tego typowego dla zespołu Downa jak leukemia.

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02128282

image

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25873900

I mam takie przemyślenia:

1.To świetnie, że taki inhibitor powstał i że może mieć zdecydowanie lepsze działanie od EGCG. Będzie skuteczniejszy z pewnością.

2.Ale jego celowanie w kierunku terapii raka, spowoduje natychmiastowe, ze względów etycznych, zablokowanie badań w kierunku osób z ZD. Dlaczego? Nikt nie zezwoli na stałe podawanie leku, który stosowany jest w leczeniu raka…czyli z natury jest dzisiaj określany jako bardzo niebezpieczny, choć skuteczny. Nie wspomnę o podawaniu takiego leku kobietom w ciąży.

3.Jak popatrzymy na historię tego inhibitora DYRK 1 A, czyli takiego leku który usprawni funkcjonowanie osoby z zespołem Downa, EHT 5372, spełnia on te same założenia co CX-4945 i nie dopuszczono tego leku do badań w kierunku ZD!

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/25556849/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25264830

4.Pozostaje zatem pytanie: czy skuteczna terapia ZD w ogóle jest możliwa, gdy zbliżamy się do momentu gdy możemy taką stworzyć?

Komentarze

1 Komentarz do “Inhibitory DYRK 1 A lepsze od EGCG w leczeniu zespołu Downa i choroby Alzheiemra?”
  1. Marek pisze:

    Czyli kolejna “super lekcja” etyki kosztem naszych dzieci, ręce opadają

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...