Jak dobrać suplementy?

Kwiecień 30, 2021 by
Kategoria: Suplementy, leki i ich kontrola

Zakładam że osoby, które uczestniczyły jeszcze przed covidem, w moich metylacyjnych warsztatach, umieją same już dobrać suple. Te które nie brały mogą uczyć się tematu u Kobasa lub czytając na stronie temat po temacie. Kluczem jednak do doboru suplementów jest wiedza o polimorfizmach i typologii ZD w ramach tych polimorfizmów. Zatem jak zacząć?

1.Jeżeli dobieramy suple na podstawie panelu prezentującego polimorfizmy, po badaniach okresowych i badaniach mikrobioty, to w pierwszej kolejności skupiamy się na witaminach z grupy B plus cholinie. Formy chemiczne, które są kluczowe tutaj, dobieramy czytając artykuły na ten temat. UWAGA: Nie jest oczywiste, że zawsze muszą być to formy metylowe/aktywne w szczególności gdy mówimy o B12, B6, B3. Z tej perspektywy najlepiej wybrać zachodni a nie polski produkt mający jak największe spektrum tych witamin pod względem ich różnorodności to raz, dwa posiadający małe dawki, by móc je stosować stale. Ja uważam że jest to uzupełnienie diety, a nie produkt leczniczy. Nie wspomniałem o witaminie D, ale zawsze będzie dla mnie stała w tej pierwszej grupie koniecznych suplementów.

2.Wiadomo, że każdy z nas jest mocno spersonalizowany jeżeli chodzi o wchłanianie ich, zatem pierwsza butla z góry to baza, ale już kolejne to dedykowane butle z witaminami w takich formach by regulować spersonalizowane potrzeby.

3.Kolejne butle to kofaktory jak cynk, witamina C, DHA, magnez. Bez nich powyższe butle nie “pojadą” do przodu. Tutaj najlepiej zawsze kupować proszek lub czyste kapsułki. Podajemy je w schemacie tak aby ich nadmiar nie były wyrzucany przez organizm i przede wszystkim by tego nadmiaru nie było, ani by suplementy z soba nie musiały konkurować.

4.Jak to już mamy to dopiero sięgamy po produkty wspierające metylację w układzie bezpośrednim jak fosfatydylocholinę, czy kreatynę. Podawanie tych substancji odciąża metylację, przez co jej substraty mogą iść na wyprodukowanie czegoś innego.

5.Jak mamy odpowiednie poziomy nasycenia przechodzimy do polifenoli wskazanych w ZD. Kluczowa korelacja to poziom witaminy B9 a EGCG. Inna istotna kwestia to poziom ferytyny a kurkuma i EGCG. Dostosowujemy tutaj dawki do tych parametrów, wagi, wieku i celu jaki chcemy osiągnąć

6.Pozostałe suplementy dobiera się w układzie spersonalizmowanym do problemów jakie ma dziecko, a nie po to bo inni dają

Jak kupować suplementy

1.Nie w polskich aptekach to raz.

2.Szukać dostawców europejskich, amerykańskich.

3.Decyduje czystość produktu. Im więcej jest dodatków w suplach, wypełniaczy tym gorzej.

4.Nie kupujemy tego co kupują wszyscy, bo ma to być spersonalizowane, dostosowane do potrzeb dziecka, a nie wszystkich.

Wydaje się to skomplikowane do czasu przejścia pierwszy raz przez ten proces…a potem z góry. Na tej stronie wiedza jakie suple kupić jest.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...